» آرشیو » آب و برق مشترکان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی رایگان شد
آرشیو - اجتماعی
کد خبر:858 | ۲۹ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۴۱

آب و برق مشترکان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی رایگان شد

پرتو جنوب

وزیر نیرو از رایگان شدن قبوض آب و برق مشترکان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در صورت رعایت الگوی مصرف خبر داد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از خبرگزاری مهر، محرابیان در حاشیه مراسم افتتاح نیروگاه بیو گاز گفت: برای رفع ناترازی برق کشور برنامه‌های متعددی انجام شده و برنامه‌های توسعه‌ای به خوبی پیش می‌رود؛ در بخش تجدید پذیر ضرورت دارد با توجه به محدودیت منابع در این زمینه تلاش بیشتری کنیم.

وی ادامه داد: یکی از نیروگاه‌های مورد توجه، نیروگاه بی و گاز است که با استفاده از گاز اتان برق تولید می‌شود در کشور ما چند طرح به بهره برداری رسیده که امروز یک طرح با ظرفیت ۲ و۴ دهم مگا وات به بهره برداری رسیده که پاسخ گوی یک شهر ۲۰ هزار نفره است.

به گفته وزیر نیرو بالاترین نرخ خرید در نیروگاه‌ها در نیروگاه‌های بیوگاز است.

وی ادامه داد: سال گذشته برای اولین بار برای تجدید پذیر ها منابع خوبی تخصیص گرفت به طوری که مصوبه خوبی داشتیم به منظور سرمایه گذاری ۴۰۰۰ مگاوات برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی که در شورای اقتصاد به تصویب رسید.

وی اضافه کرد: نیروگاه‌های ۱۰ مگاواتی و ۵۰ مگاواتی به زودی افتتاح می‌شود.

وزیر نیرو خاطر نشان کرد: برای مدیریت بهینه مصرف برق و آب تابستان ۱۴۰۲ از مهر ماه سال گذشته برنامه ریزی صورت گرفته است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه تمام توان خود را به کار گرفته تا در تابستان خاموشی نداشته باشیم، خاطر نشان کرد: برای تابستان ۱۴۰۲ از مهر ماه سال گذشته برنامه ریزی صورت گرفته که ۱۴۰ برنامه در دستور کار قرار دارد.

وی خاطر نشان کرد تعرفه‌های آب و برق در سال ۱۴۰۲ طی حکم آئین نامه‌ها تقدیم دولت شده است که همان آئین نامه سال گذشته است با تفاوت اینکه افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در صورت رعایت الگوی مصرف از آب رایگان برخوردار می‌شوند در حالی که سال گذشته چنانچه الگوی کم مصرف را رعایت می‌کردند قبض آب آنها رایگان در نظر گرفته شده است.

به گفته وزیر نیرو بر اساس آئین نامه ۱۴۰۱ از مشترکان پر مصرف آب تعرفه‌ها به صورت پلکانی دریافت می‌شود.

محرابیان با اشاره به اینکه حق آبه هیرمند حق طبیعی کشور ما است، توضیح داد: به هیچ وجه از حق خود کوتاه نمی آییم ضمن آنکه افغان‌ها گفتند ما این مساله را به رسمیت می‌شناسیم و امیدواریم به این گفته عمل کنند.

وی اضافه کرد: مهمترین برنامه‌ای که برای توسعه تجدیدپذیر ها داریم این است که برق آنها با نرخ‌های اقتصادی و رقابتی قابل عرضه باشد. مصوبه‌ای ابلاغ شد به بورس که تابلو تجدیدپذیر ها راه اندازی شود که به زودی شاهد راه اندازی آن خواهیم بود و تولیدکنندگان برق تجدیدپذیر می‌توانند از طریق تابلوی بورس به شکل رقابتی برق خود را عرضه کنند.

این عضو کابینه دولت سیزدهم تصریح کرد: خریدار این برق هم مطابق قوانین و قانون مانع زدایی از توسعه صنعت برق یک درصد از برق مصرفی صنایع باید از این بخش تأمین شود که این موضوع تقاضای قابل توجهی را ایجاد می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: در بخش‌های اداری از گذشته تکلیف داشتیم که حوزه اداری ما از این نوع برق باید استفاده کند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×