» آرشیو » آغاز برق‌رسانی به محوطه تنگ چوگان و مجموعه جهانی بیشاپور
آرشیو - شهرستان
کد خبر:12986 | ۹ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۴

آغاز برق‌رسانی به محوطه تنگ چوگان و مجموعه جهانی بیشاپور

پرتو جنوب

مسئول اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کازرون از آغاز پروژه برق‌رسانی به محوطه تنگ چوگان مجموعه جهانی بیشاپور خبر داد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط‌ عمومی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس، محمدجواد جوکاری گفت: پروژه برق‌رسانی به محوطه تنگ چوگان مجموعه جهانی بیشاپور با اعتباری بالغ‌بر ۲۹ میلیارد ریال در دست اقدام است.

مسئول اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کازرون ضمن تأکید بر نگاه ویژه اداره‌کل میراث‌فرهنگی فارس به مجموعه تاریخی بیشاپور تصریح کرد: برای رساندن این مجموعه بی‌نظیر به جایگاه اصلی خود برنامه‌های ویژه‌ای در نظر داریم و در آینده شاهد چهره جدیدی از این مجموعه خواهیم بود.
او ادامه داد: مجموعه طبیعی‌تاریخی تنگ چوگان در ضلع شمالی شهر تاریخی بیشاپور در شهرستان کازرون واقع‌ شده که در برگیرنده ۶ نقش برجسته به‌جامانده از دوره ساسانی است.

جوکاری گفت: مجموعه جهانی شهر بیشاپور به دستور شاهپور اول ساسانی ساخته‌ شده و تاریخ ساخت آن مربوط به سال ۲۶۲ میلادی است.

مسئول اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کازرون افزود: این مجموعه که یکی از یادمان‌های تاریخی مهم به شمار می‌آید بیش از هزار و ۱۰۰ سال پیشینه دارد و ۲۴ شهریورماه ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×