» آرشیو » آغاز کشت چغندرقند پاییزه در شهرستان کازرون
آرشیو - شهرستان
کد خبر:13649 | ۱۷ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۴

آغاز کشت چغندرقند پاییزه در شهرستان کازرون

پرتو جنوب

حمید رشیدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون گفت: پیش بینی می‌شود امسال حدود ۸۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی کازرون به کشت چغندر قند پاییزه اختصاص ‌یابد. ‏

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کازرون، رشیدی با بیان اینکه کشت چغندرقند پاییزه به صورت قراردادی و تضمینی می باشد بیان کرد: بهترین تاریخ کاشت، از نیمه مهرماه تا اواسط آبان ماه می باشد.
این مقام مسئول افزود: میزان قرارداد کشت این محصول نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد افزایش داشته و نسبت به سال قبل ۳۰۰ هکتار به سطح اضافه شده است . عمده کشت در بخش مرکزی و فامور می باشدو کشت چغندرقند پاییزه کاملا مکانیزه می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون از دلایل افزایش سطح زیر کشت را افزایش قیمت خرید، تشکیل جلسات وکلاس‌های آموزشی و ترویجی، توزیع به موقع نهاده‌های کشاورزی از سوی کارخانجات طرف قرارداد، استفاده از آبیاری تحت فشار و تعهد کارخانه‌های قند در پرداخت به موقع مطالبات مطرح کردند.

رشیدی تصریح کرد: ارقام استفاده شده در سال زراعی جاری آنتک ،اکازیا و روسالیتا می باشد. مصرف آب کمتر در مزارع، بالاتر بودن میانگین عملکرد، تحمل به شوری و اصلاح خاک به صورت تناوب با سایر محصولات از مزایای کشت پاییزه چغندر قند در مناطق جنوبی است و باعث درآمدزایی و اشتغالزایی کشاورزان در شهرستان شده است.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×