» آرشیو » خطر آفت خطرناک برگخوار پاییزه در کمین مزارع شهرستان کازرون
آرشیو - شهرستان
کد خبر:17246 | ۲ دی ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۴۱

خطر آفت خطرناک برگخوار پاییزه در کمین مزارع شهرستان کازرون

پرتو جنوب

مسئول حفظ نباتات شهرستان کازرون از احتمال خطر ورود کرم برگخوار پاییزی که تا کنون جز آفات قرنطینه خارجی بوده و از مهر ماه در استان فارس مشاهده شد به مزارع شهرستان خبر داد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی کازرون؛  مرضیه دهقان تصریح کرد: این آفت خطرناک پلی فاژ است و می تواند به ۳۵۰ میزبان گیاهی از جمله ذرت، گندم، پنبه و … خسارت وارد کند.

دهقان گفت: ضرورت پایش مزارع شتوی و چغندر قند با توجه به سطح زیر کشت بالای مزارع گندم و جو در دستور کار این شهرستان می باشد.

وی همچنین اظهار داشت: با توجه به قدرت پروازی و تولید مثلی بالا و دامنه میزبانی گسترده در صورت ورود به شهرستان سریعا می تواند استقرار یابد.

این مقام مسئول با توجه به اقدامات انجام شده در خصوص مبارزه با این آفت بیان کرد: اهم فعالیتهای انجام شده شامل طرح موضوع در جلسه مدیریت بحران فرمانداری ویژه شهرستان، برگزاری کارگاه های آموزشی جهت بهره برداران و کارشناسان، توزیع اطلاعیه های ترویجی و نصب در اماکن عمومی، اطلاع رسانی به کلیه بهره برداران از طریق فضای مجازی و پایش مستمر کلیه مزارع ذرت، چغندرقند و شتوی توسط اعضای شبکه مراقبت می باشد.

وی گفت: با توجه به قدرت خسارت زایی بالای آفت، کشاورزان می بایست به محض مشاهده هر گونه آفت و یا آثار خسارت، به مراکز جهاد کشاورزی و کارشناسان مدیریت اطلاع دهند.

لازم به ذکر است سطح سبز گندم آبی و دیم تا کنون تقریبا ده هزار هکتار در شهرستان و سطح سبز چغندر قند ۹۵۰ هکتار و ۱۵۰ هکتار ذرت برداشت نشده وجود دارد که عملیات پایش به طور جد به صورت مشاهده ای و نصب تله های فرمونی برگخوار پاییزه ادامه دارد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×