» آرشیو » توضیح سفارت ایران در ارمنستان درباره ویدئو منتشر شده از ایرانیان زندانی در این کشور
آرشیو - سیاسی
کد خبر:1683 | ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۱۲

توضیح سفارت ایران در ارمنستان درباره ویدئو منتشر شده از ایرانیان زندانی در این کشور

پرتو جنوب

سفارت ایران در ایروان در خصوص ویدئو‌های منتشر شده در برخی از رسانه‌ها درباره وضعیت هموطنان بازداشت شده و زندانی در جمهوری ارمنستان، اطلاعیه‌ای منتشر کرد.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، اطلاعیه سفارت کشورمان در ارمنستان درباره وضعیت هموطنان بازداشت شده و زندانی در این کشور به شرح زیر است:

«الف) در حال حاضر حدود شصت نفر از اتباع جمهوری اسلامی ایران، با اتهامات مختلف، به ویژه حمل و به همراه داشتن مواد مخدر (از چند گرم تا چندصد کیلوگرم) در ارمنستان زندانی هستند.

ب) سفارت در چارچوب وظائف خود، اقدامات متنوعی را برای کاهش تعداد زندانیان، حمایت از حقوق اتباع ایرانی و خدمات‌رسانی به هموطنان زندانی و بازداشت شده در ارمنستان انجام می‌دهد از جمله:

– اطلاع‌رسانی درباره قوانین و مقررات ارمنستان و پی‌گیری بهبود روزافزون کنترل‌های مرزی

– دیدار‌های منظم و هفتگی با مقامات در جمهوری ارمنستان برای رعایت حقوق اتباع ایرانی در فرایند‌های قضایی و در زندان و نیز برای تسریع در روند رسیدگی به پرونده اتباع ایرانی

– علاوه بر اقدامات نمایندگی در این خصوص، مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران نیز در تعاملات با همتایان خود، موضوع همکاری‌های قضایی، پی‌گیری امور اتباع ایرانی و تلاش برای کاهش دوره دادرسی و تسریع در انتقال محکومین را پی‌گیری کرده‌اند. در این خصوص از جمله می‌توان به سفر دادستان کل کشور به ارمنستان اشاره کرد. ایشان نیز در جریان سفر به ارمنستان، از زندان آرماویر بازدید کرد.

– بازدید منظم از زندان‌ها (در آخرین نوبت جناب آقای ظهوری سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان به همراه کارشناسان کنسولی نمایندگی در روز چهارشنبه ششم اردیبهشت به مدت پنج ساعت با زندانیان ایرانی در زندان آرماویر دیدار و از بخش‌های مختلف زندان از جمله آشپزخانه، کتابخانه و بخش آموزش‌های مهارتی زندان بازدید کرد)

– کمک‌های منظم به زندانیان از جمله در اعیاد گوناگون (از جمله اخیراً به مناسبت نوروز و نیز ماه مبارک رمضان)

– پی‌گیری منظم برای انتقال زندانیان ایرانی برای تحمل ادامه دوره محکومیت خود در زندان‌های ایران (در این چارچوب، با تلاش نمایندگی و همکاری قوه قضائیه و وزارت دادگستری، از مهرماه سال ۱۳۹۹ تاکنون، حدود شصت زندانی ایرانی در شش نوبت انتقال زندانیان به زندان‌های ایران منتقل شده‌اند و انتقال گروهی دیگر از زندانیان ایرانی از ارمنستان به زندان‌های ایران در حال نهایی شدن است.

ج) با توجه به ادعا‌های مطرح شده در ویدئو‌های منتشر شده، نمایندگی یادآوری نکات را لازم می‌داند:

– رسیدگی به اتهامات متهمین در چارچوب قوانین کیفری و آیین دادرسی جمهوری ارمنستان صورت می‌پذیرد. مسئولیت هر دستگاه و فرایند زمانی رسیدگی به پرونده‌ها، طبق قوانین جمهوری ارمنستان تعیین می‌شود. بدیهی است که رسیدگی به پرونده‌های با متهمین مختلف و نیز رسیدگی به پرونده‌های با ماهیت فرامرزی پیچیده‌تر و زمان‌بر است. در عین حال، نظام قضایی ارمنستان، اصلاحاتی را در جهت کاهش زمان دادرسی و رفع مشکل اطاله دادرسی در دستور کار دارد که نمایندگی همواره به دنبال آن بوده است.

یادآوری می‌شود که یک پرونده تلاش برای قاچاق چند کیلوگرم مواد مخدر صنعتی از طریق ارمنستان به مقصد یک کشور ثالث، با توجه به ماهیت فرامرزی پرونده، وجود متهمین متعدد و نیز ماهیت پیچیده و چندلایه جرائمی از این دست، یکی از پیچیده‌ترین پرونده‌هایی است که نمایندگی در حال حاضر با آن درگیر است.

در پرونده‌ای دیگر با متهمان و نیز شاکیان با تابعیت ایرانی، متهمان به سرقت به عنف و ارعاب عمومی متهم هستند و جزئیات اتهامات و شکایت شاکیان، رسیدگی به پرونده را پیچیده کرده است.

در بین هموطنان زندانی، در یک مورد ویژه، فرایند رسیدگی به یک پرونده قاچاق مواد مخدر به دلیل متواری شدن دیگر متهم پرونده، بسیار طولانی شده و نمایندگی امیدوار است با پی‌گیری‌های چند ماه اخیر و تغییر وضعیت پرونده، این پرونده نیز تعیین تکلیف شود. تلاش‌های نمایندگی و نیز روند اصلاحات قضایی سبب شده که در پرونده‌های با پیچیدگی کمتر، پرونده‌های اتباع ایرانی با سرعتی کم‌سابقه تعیین تکلیف شود.

– با توجه به تلاش نمایندگی و توافقات در حال اجرا با مقامات جمهوری ارمنستان، بر خلاف ادعای مطرح شده، در حال حاضر هیچ یک از اتباع ایرانی بازداشت شده به اتهام حمل دارو‌های مسکن، در زندان به سر نمی‌برد.

د) پیچیدگی پرونده‌ها و طرح ادعا‌های نادرست در خصوص واقعیات شرایط زندانیان ایرانی در ارمنستان، مانع ادامه تلاش همیشگی نمایندگی برای حمایت از حقوق اتباع جمهوری اسلامی در ارمنستان نخواهد بود و نمایندگی همچنان به اقدامات مستمر خود در این راستا ادامه خواهد داد.»

Print Friendly, PDF & Email
  • ×