» آرشیو » رئیس جمهور: اصلاح ساختارهای فسادزا باعث ایجاد شفافیت در دولت شده است
آرشیو - سیاسی
کد خبر:10661 | ۸ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۳۹

رئیس جمهور: اصلاح ساختارهای فسادزا باعث ایجاد شفافیت در دولت شده است

پرتو جنوب

رئیس جمهور کشورمان در محضر مقام معظم رهبری به بیان دستاوردهای دولت پرداخت.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان صبح امروز در دیدار رهبر معظم انقلاب با اعضای هیات دولت به مناسبت هفته دولت بیان کرد: ناترازی مساله بسیار مهمی است؛ ناترازی در بودجه، ناترازی در صندوق‌های بازنشستگی و ناترازی در انرژی و این‌ها ناترازی‌هایی است که باید حتما تراز و عقب ماندگی‌ها جبران می‌شد. در موضوع انرژی دوستان ما در وزارت نفت برای تولید نفت و گاز و میعانات اقدامات شبانه روزی انجام دادند و فاز ۱۱ پارس جنوبی یا فاز ۱۴ از اقدامات ارزشمندی است که در وزارت نفت برای رفع ناترازی در تولید میعانات گازی انجام شد که این اقدامات ادامه دار است.

وزارت نفت با ۵۰۰ شرکت دانش بنیان برای انتقال گاز‌های مشعل همکاری می کند

وی ادامه داد: موضوع مهم گاز‌های مشعل بسیاری را ناراحت می کند و هم آلایندگی ایجاد می کند. در این زمینه اقدامات برنامه ریزی شده در وزارت نفت ایجاد شده است. ۵۰۰ شرکت دانش بنیان کار‌ها را دنبال می کنند تا بتوانیم این گاز‌های مشعل را بیاوریم در شبکه گاز‌های کشور و از اتلاف این ثروت ملی جلوگیری شود. کاری که در تولید نفت و گاز انجام شده نسبت به قبل بسیار متفاوت است.

رئیس جمهور گفت: زمانی که دولت آغاز به کار کرد ما حدود ۷۸ میلیون بشکه میعانات گازی در سواحل داشتیم که به ما توصیه شد یا کشتی بخرید ویا اجاره کنید تا این میعانات گازی نگه داری شوند، اما امروز این میعانات دیگر وجود ندارد، زیرا یا به پالایشگاه‌ها رفت و یا فروخته شد و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

۷ هزار مگاوات از ناترازی‌های برق طی این دو سال جبران شده است

آیت الله رئیسی درباره رشد تجارت بیان کرد: هم مساله تولید و به همین میزان مساله تجارت ما نیز رونق گرفته است و براساس آمار‌ها تجارت ما ۱۱۳ میلیارد شده است؛ یعنی ۵۳ میلیارد صادرات داشته ایم و این در سال‌های پیشین رکورد زده است و طی این ۴۳ سال چنین رکوردی نداشته ایم. این میزان هم در راه اندازی کارخانه‌ها و هم رفع موانع تولید کارخانه‌ها بوده برای اینکه تولید در کشور رونق پیدا کند.

رئیس جمهور گفت: در حوزه برق در زمان آغاز به کار دولت مردم شاهد خاموشی‌های مکرر بودند . ۲۲ هزار مگاوات کمبود برق داشتیم، اما امروز برای رسیدن به ۳۵ هزار مگاوات برق صرفه جویی کرده ایم تا برق صنعتی از برق خانگی جدا شود.

وی افزود: ۷ هزار مگاوات از ناترازی‌های برق طی این دو سال جبران شده است. وزارت نیرو و وزارت نفت در تلاش هستند تا خاموشی‌ها برای مصارف خانگی مشکل ایجاد نکند. کاری آغاز شده است تا بتوانیم ناترازی در انرژی را حل کنیم.

میزان رشد نقدینگی در زمان آغاز دولت ۴۰ درصد بود که اکنون به ۲۷ درصد رسیده است

رئیس جمهور با اشاره به کاهش رشد نقدینگی بیان کرد: میزان رشد نقدینگی در زمان آغاز دولت ۴۰ درصد بود که اکنون به ۲۷ درصد رسیده است و برنامه ریزی شده است تا پایان سال به ۲۵ درصد برسد، زیرا یک از دلایل تورم، رشد نقدینگی و کسری بودجه است. دولت در تلاش است بودجه ارائه شده با کسری همراه نباشد و از دوستان مجلس هم درخواست کردیم تا در برنامه ۵ ساله آن‌ها هم به نحوی تنظیم کنند تا ما با کسری بودجه مواجه نشویم و مصارف و منابع با هم همخوانی داشته باشند. در سال ۱۴۰۱ تغایر منابع و مصارف بسیار اندک است در حالی که در آغاز دولت ۴۸۰ هزار میلیارد کسری بودجه داشتیم.

رئیس جمهور ادامه داد: در حوزه سلامت ده‌ها واحد درمانی و بهداشتی در این مدت افتتاح شده اگر ۱۵۰ هزار تخت امروز در کشور وجود دارد ۱۵ هزار عدد از آن مربوط به این دو سال است. ده درصد تخت‌های بیمارستانی فقط مربوط به این دوسال است. اقداماتی که در زمینه بیمه سلامت انجام شده است نظیر تاسیس صندوق برای بیماری‌های صعب العلاج که یکی از مشکلات خانواده‌های این افراد بوده است. پشتوانه‌هایی که برای ناباروری انجام شده و پشتوانه‌هایی که برای زنان بدون سرپرست انجام شده مسائلی بوده که شناسایی شده است.

یک و نیم میلیون مسکن در دست ساخت است

وی ادامه داد: امروز یک و نیم میلیون مسکن در دست ساخت است و صد هزار مسکن دو روز پیش تقدیم به متقاضیان شده است. از مسکن مهر حدود ۲۲۰ هزار واحد باقی مانده است که قریب به صد هزار عدد به مردم تقدیم شده است با اینکه دوستان هم به ما اعلام کرده بودند منابعی که برای این موضوع اخذ شده در جا‌هایی دیگر مصرف شده است ولو در یک نیاز دیگری. با قوت این موضوع در حال دنبال شدن است. هم در این موضوع هم در قضیه کریدور‌های ریلی شمال به جنوب و شرق و غرب ما ۵ درصد افزایش اقدامات داشته ایم؛ یعنی ۳۷۴ کیلومتر بهره برداری شده که نسبت به قبل افزایش داشته است.

رئیس جمهور خطاب به رهبر معظم انقلاب بیان کرد: در زمینه مبارزه با فساد من در دستگاه قضا با مفسدان برخورد داشتم. اولین جلسه من در دولت نشست با دستگاه‌های نظارتی بود تا ساختار‌های فساد زا را به ما معرفی کنند. قبل از رای اعتماد مجلس این اقدام را انجام دادیم و دوستان نیز مشغول شدند و سامانه‌های بسیاری در این زمینه در کشور فعال شده است؛ سامانه تجارت که بار‌ها تاکید فرمودید در بخش ارتباط بین بانک و گمرک و بنادر و بخش‌های مختلف این سامانه‌های ایجاد شده باعث شده است تا امروز زمینه‌های فساد برچیده شود، شفافیت ایجاد شود و ساختار‌های فساد زا اصلاح شود.

وی افزود: من به همکاران هم اعلام کردم که خود ما به عنوان دولت قبل از همه باید مدعی برخورد با فساد باشیم و دستگاه‌ها و مردم هم باید به ما کمک کنند و نگذارند فساد در دولت لانه کند. بله ممکن است فساد انجام شود، اما بنای دولت مبارزه با فساد است و دستگاه‌های امنیتی نیز همواره در این قضیه پای کار بوده اند و اصلاح ساختار‌های فساد زا مورد توجه جدی قرار دارد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×