» آرشیو » آغاز به کار ایستگاه بوجاری و ضدعفونی گندم در شهرستان کازرون
آرشیو - شهرستان
کد خبر:12719 | ۵ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۳:۱۸

آغاز به کار ایستگاه بوجاری و ضدعفونی گندم در شهرستان کازرون

پرتو جنوب

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون از شروع فعالیت ایستگاه بوجاری و ضدعفونی گندم دیم از اواخر شهریور ماه خبر داد و گفت: این عملیات تا اواسط آبان ماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کازرون؛ حمید رشیدی اظهار کرد: روزانه بالغ بر ۲۰ تن گندم در این ایستگاه بوجاری و ضدعفونی می شود و پیش بینی می گردد تا پایان عملیات ۱۲۰۰ تن بذر گواهی شده پرورشی و مادری به جز تامین شهرستان به سایر شهرستانهای نورآباد ،فراشبند،رستم،فیروزآباد و کوهچنار حمل گردد.

رشیدی افزود: هر ساله دوره های آموزشی جهت بالا بردن آگاهی کارشناسان حاضر در این ایستگاه در موسسه تحقیقات ثبت وگواهی بذر و نهال زرقان و کرج برگزار می گردد.

وی تصریح کرد: طی فرایند بوجاری بذورگندم عاری از خرده کاه و سنگ و بذور علف هرز می شود و سپس طبق دستورالعمل حفظ نباتات استان از سموم مجاز در ضدعفونی علیه سیاهک ها که معمولا تبوکونازول FS6% میباشد استفاده می گردد. آنگاه لیبل مشخصات بذر در کیسه ها قرار گرفته و توسط کارشناسان موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال از پارتهای ۳۰ تنی نمونه برداری و مطابق استانداردهای لازم (آزمون خلوص بذر،قوه نامیه و..) بررسی ها انجام می گیرد.

رشیدی در ادامه گفت: بعد از تایید موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر ونهال لیبل ها مهر می شوند و اماده توزیع بین بهره برداران می باشد.غالب ارقام کریم دهدشت و ساورز می باشد.

این مقام مسئول افزود: بازدیدهای فنی به صورت دوره ای تا پایان عملیات بوجاری و ضدعفونی توسط کارشناسان زراعت ،حفظ نباتات و مکانیزاسیون با نظارت مستقیم مدیر شهرستان صورت می گیرد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×