» آرشیو » تاریخ تولد لاکچری و بروز مشکل تنفسی در نوزادان/ عوارض سزارین های تقویتی
آرشیو - دانش و سلامت
کد خبر:970 | ۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۴۰

تاریخ تولد لاکچری و بروز مشکل تنفسی در نوزادان/ عوارض سزارین های تقویتی

پرتو جنوب

مدیر کل مرکز نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت گفت:برنامه ریزی های لازم در زمینه ارتقای سطح سواد سلامت مادران باردار انجام شده است.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، به تازگی مد شده است که در تاریخ های خاصی برخی از مادران باردار با انجام سزارین سعی کرده تا نوزادشان را در تاریخ خاص و به اصطلاح رند به دنیا بیاورند تا تاریخ تولد فرزندشان به قول گفتنی با کلاس باشد اما شاید خبر نداشته باشند که این کار سبب به خطر افتادن سلامتی مادر و نوزاد به دلیل تولد زودتر از موعد مقرر می شود زیرا اندام نوزاد رشد کافی نداشته و به بلوغ نرسیده است و همین موضوع سبب بروز بیماری هایی در آینده می شود.

سلمان حیدری مدیر کل مرکز نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت گفت: بررسی ها نشان می دهد که تولد زودتر از موعد مقرر باعث شده تا جنین به بلوغ کافی نرسد.

به گفته وی، به مراکز و دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور بخشنامه در خصوص انجام سزارین های غیر زمان مقرر ارسال شده است و در این خصوص نظارت های دقیق بر روی مراکز درمانی انجام می شود. در سال گذشته نیز به دلیل تخلف تولد تقویمی به چندین مرکز درمانی تذکر داده ایم.

او ادامه داد: وزارت بهداشت بر روی تمام مراکز زایمان در بیمارستان ها و کلینیک ها نظارت می کند تا میزان سزارین در تاریخ های خاص مانند دوم اردیبهشت افزایش پیدا نکند.

او بیان کرد: سزارین پیش از موعد سلامت مادران باردار را به خطر می اندازد. متاسفانه در چند سال اخیر زنان باردار علاقه زیادی به زایمان در تاریخ های رند پیدا کرده تا تاریخ تولد فرزندشان در شناسنامه یک عدد خاصی باشد و این کار را با سزارین انجام می دهند.

حیدری افزود: برنامه ریزی های لازم در زمینه ارتقای سطح سواد سلامت مادران باردار انجام شده است . محاسن زایمان های طبیعی و در زمان مقرر به مادران باردار آموزش داده می شود.

او گفت: دستگاه تنفس مهمترین دستگاه حیاتی هر فرد است. برای تکامل و بلوغ کامل دستگاه تنفسی یک نوزاد، جنین باید تا آخرین روزهایی که از نظر علمی در نظر گرفته شده، در رحم مادر باشد تا به بلوغ کامل دستگاه تنفسی برسد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×