» آرشیو » ادعای تخریب خانه‌های میراثی پیرامون حرم مطهر شاهچراغ(ع) تکذیب شد
آرشیو - شهرستان
کد خبر:3930 | ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۶

ادعای تخریب خانه‌های میراثی پیرامون حرم مطهر شاهچراغ(ع) تکذیب شد

پرتو جنوب

اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس ادعای تخریب خانه‌های میراثی اطراف حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) را تکذیب کرد.

به گزارش پرتو جنوب، اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس روز جمعه در اطلاعیه ای اعلام کرد: استاندار فارس بارها مخالفت خود را با هرگونه تخریب و تعرض به بافت تاریخی شیراز و خانه‌های ارزشمند این بافت را اعلام کرده است.

دکتر محمد هادی ایمانیه استاندار فارس حدود یک سال قبل هم در پی انتشار این اخبار در فضای مجازی با بیان این که شایعه تخریب تعدادی از خانه‌های ارزشمند بافت تاریخی شیراز هیچ مبنایی ندارد تصریح کرد: به نظر می‌رسد عده‌ای می‌کوشند به دلایلی این شایعه را به یک معضل اجتماعی تبدیل کنند.

بنا بر این گزارش بهبود شرایط سکونت در بافت تاریخی شیراز و ایجاد محیط شاداب و متناسب با فرهنگ غنی شیراز از جمله برنامه‌های جدی مدیریت استان محسوب می‌شود و دستگاه‌های مسئول در حوزه بافت تاریخی مانند میراث فرهنگی و گردشگری و راه و شهرسازی و شهرداری باید طرح‌های کارشناسی برای حراست از این بافت و ارتقاء سطح کیفی زندگی در آن ارائه دهند.

لذا با بررسی های انجام شده استانداری فارس و ادارات مرتبط با موضوع بافت تاریخی بر اساس وظیفه ذاتی و مطابق با ضوابط قانونی با هر گونه تخریب خانه تاریخی مخالف بوده و هیچگونه مجوز یا پاسخ استعلام مثبتی که منجر به تخریب خانه میراثی و از بین رفتن تاریخ ، فرهنگ و هویت شیراز شود صادر نشده است.

این اطلاعیه می افزاید : اخبار پخش شده در شبکه های اجتماعی متعاقب این خبر نیز تکذیب می‌شود.انتظار است دستگاه‌های مسوول در این حوزه برای پاسخگویی شفاف به مردم واکنش مناسب در این عرصه داشته باشند.

در آخر اینکه ابلاغ هر نوع مصوبه ای از پژوهشگاه میراث کشور و شورای عالی معماری و شهرسازی به اطلاع عموم خواهد رسید و مردم نباید به شایعه و احیانا نقل قول های شخصی استناد کنند.

توضیحات میراث فرهنگی فارس

اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس هم در خصوص خبر”آغاز شمارش معکوس تخریب خانه های تاریخی شیراز” اعلام کرد: وزارت میراث فرهنگی و به تبع آن اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس بر اساس وظیفه ذاتی و مطابق با ضوابط قانونی با هر گونه تخریب بافت تاریخی مخالف بوده و هیچگونه مجوز یا پاسخ استعلام مثبتی از طرف این اداره کل که منجر به تخریب بافت و از بین رفتن تاریخ ، فرهنگ و هویت شود صادر ننموده است و با آن مخالف است.

در این اطلاعیه به نقل از علی اکبر صادقی سرپرست معاونت میراث فرهنگی فارس آمده است : در طرح مصوب کمیسیون ماده ۵ خط پروژه ای که تصویب شده در واقع محدوده تملک را مشخص می نماید. در این محدوده که حدود ۹۰ پلاک را شامل می شود انواع مداخلات از جمله حفاظت، مرمت و نوسازی در نظر گرفته شده است.

بنابراین خط مذکور به معنای خط تخریب نبوده و این اداره کل مخالفت جدی خود را با هر گونه تخریب در بافت تاریخی مجددا اعلام می دارد.

این مقام مسئول در ادامه ضمن تصریح اهمیت مرمت و حفاظت بافت تاریخی شیراز و تشکر و قدردانی از توجه و دقت نظر جامعه محلی به میراث فرهنگی افزود: خط مورد تایید برای پیاده راه بین دو حرم مطهر همان خط پیشنهادی مشاور پروژه بوده و ۹۰ پلاک واقع در محدوده تملک بعنوان لایه های پشتیبانی عملکردی پیاده راه مذکور عمل می نمایند.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی فارس در ادامه با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی اخبار صحیح خاطرنشان ساخت: هرگونه عملیات بر روی هر یک از پلاکهای واقع در محدوده بافت تاریخی و از جمله محدوده پروژه فوق از جمله مرمت و یا تخریب به منظور تجدید بنا نیازمند استعلام به صورت تک به تک از این اداره کل بوده و هر نوع عملیات بر روی پلاکهای محدوده بدون اخذ مجوز از این اداره کل ممنوع و غیر قانونی می باشد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×