» آرشیو » تروئیکای اروپایی از حفظ تحریم‌های هسته‌ای و موشکی علیه ایران خبر داد
آرشیو - سیاسی
کد خبر:11882 | ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۰۳:۱۶

تروئیکای اروپایی از حفظ تحریم‌های هسته‌ای و موشکی علیه ایران خبر داد

پرتو جنوب

سه کشور اروپایی در اقدامی ضد ایرانی اعلام کردند تحریم‌های هسته‌ای و موشکی تهران را که طبق برجام قرار بود ماه اکتبر منقضی شود، حفظ خواهند کرد.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، یک سخنگوی تروئیکای اروپایی در بیانیه‌ای ضمن اعلام حفظ تحریم‌های موشکی و هسته‌ای علیه ایران مدعی شد این تصمیم «در واکنش مستقیم به عدم پایبندی مداوم و شدید ایران به تعهدات برجامی خود» گرفته شده است.

به گزارش رویترز، انگلیس، فرانسه و آلمان مدعی شده‌اند حفظ تحریم‌هایی که قرار بود در ماه اکتبر منقضی شود سه دلیل اصلی دارد. به گفته آن‌ها «استفاده روسیه از پهپاد‌های ایرانی علیه اوکراین، احتمال انتقال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه و محروم کردن ایران از مزایای توافق هسته‌ای» از دلایل حفظ تحریم‌های ضدایرانی هستند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز تایید کرد نامه‌ای از تروئیکای اروپایی دریافت کرده است که در آن از تصمیم آن‌ها برای حفظ تحریم‌ها مطلع شده و آن را به ایران، چین، روسیه و سایر شرکت کنندگان در توافق، منتقل کرده است.

گفتنی است، در متن بیانیه سه کشور اروپایی به تصمیم یکجانبه آمریکا برای خروج از توافق در سال ۲۰۱۸ اشاره‌ای نشده است.

رویترز پیش‌تر در ماه ژوئن گزارش داده بود که دیپلمات‌های اروپایی به تهران گفته‌اند قصد دارند این تحریم‌ها را حفظ کنند.

گفتنی است، وزارت خارجه کشورمان این تصمیم را «غیرقانونی» خوانده و اعلام کرد: «ایران، تصمیم اتحادیه اروپا و ۳ کشور اروپایی برای عدم انجام تعهدات خود در موعد سال هشتم برجامی را اقدامی غیرقانونی و مغایر با تعهدات آن‌ها ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ و عملی تنش‌زا و توام با سوء نیت می‌داند».

Print Friendly, PDF & Email
  • ×