» آرشیو » امضای توافقنامه انجام خدمات پژوهشی در زمینه ارتقای بهره وری تصفیه خانه های فاضلاب شهرک ها و نواحی صنعتی فارس
آرشیو - شهرستان
کد خبر:2236 | ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۲۷

امضای توافقنامه انجام خدمات پژوهشی در زمینه ارتقای بهره وری تصفیه خانه های فاضلاب شهرک ها و نواحی صنعتی فارس

پرتو جنوب

با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، توافقنامه انجام خدمات علمی و پژوهشی در زمینه ارتقا و بهبود فعالیت تصفیه خانه های فاضلاب شهرک ها و نواحی صنعتی در استان فارس بین شرکت شهرکهای صنعتی فارس و دانشگاه صنعتی شیراز امضا شد.
به گزارش پرتو جنوب، این توافق نامه با هدف فرآوری و بهینه سازی پساب تصفیه خانه شهرک‌ها و نواحی صنعتی، منعقد شده است.
زلفی پور وزیر علوم تحقیقات و فناوری در آیین انعقاد این تفاهم نامه گفت: انعقاد این توافق نامه‌ها منجر به نفوذ دانش در صنعت خواهد شد.
وی افزود: با انعقاد این توافقنامه، فراوری و تصفیه فاضلاب شهرک‌های صنعتی به وسیله یک شرکت دانش بنیان با کمک نانو تکنولوژی صورت می‌پذیرد و دانشگاه صنعتی شیراز زمینه استفاده از تجربیات پژوهشگران و دانشمندان این عرصه را فراهم می‌کند.
وزیر علوم افزود: در اجرای این برنامه علمی و پژوهشی تعداد قابل توجهی از دانشجویان دکترا در زمینه تصفیه آب‌های صنعتی از طریق نانو اقدامات پژوهشی را به صورت عملی اجرا خواهند کرد.
مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس در آیین انعقاد این توافقنامه با اشاره به اینکه رویکرد اصلی این توافق بهره گیری از ظرفیت های علمی، تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه صنعتی شیراز در زمینه کمک به بهبود و ارتقای وضعیت تصفیه خانه خانه های فاضلاب شهرک های صنعتی استان گفت: در حال حاضر ۱۶ تصفیه خانه در شهرک های صنعتی استان با ظرفیت تصفیه روزانه ۸ هزار متر مکعب به فعالیت می پردازند که استفاده از دانش های جدید در زمینه مدیریت،راهبری و انجام بهینه فعالیت این تصفیه خانه ها ضروری است.
سید مصطفی هاشمی افزود: یکی از مسائل مهم در تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی استفاده بهینه از پساب تصفیه شده خروجی برای استفاده در فضای سبز و مصارف غیر شرب صنعتی است که در قالب این توافقنامه گام های محکم برای تحقق این مهم در استان برداشته می شود.
وی بر اهمیت به روز رسانی و ارتقای کارآیی تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی در شهرک های صنعتی استان تاکید کرد و گفت: بدون شک استفاده از نتایج تحقیقات، پژوهش ها و فناوری های جدید می تواند نقش موثری در زمینه بهبود شرایط ایفا کند.
هاشمی اعتبار ریالی این توافقنامه را ۵میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: نتایج این توافقنامه در کمک به حفظ محیط زیست و استفاده مطلوب از ظرفیت تصفیه خانه ها موثر خواهد بود.

هاشمی با بیان اینکه این شرکت مصمم به افزایش تعاملات و همکاری های علمی و پژوهشی با دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در راستای استفاده از ظرفیت ها برای ارتقای بخش صنعت و شهرک‌های صنعتی استان است گفت: تفاهم نامه های مختلفی را منعقد کرده ایم تا ارتباط بین صنعت و دانشگاه بصورت عملیاتی وکاربردی دنبال شود و این توافق نامه هم بیانگر اهتمام عینی و عملی به این موضوع است.
تفاهم نامه انجام خدمات علمی پژوهشی، آموزشی، تحقیقات کاربردی، مشاوره مدیریتی و اجرایی و ارتقاء بهره وری سه حوزه فنی، محیط زیست و صنایع کوچک در شهرکها و نواحی صنعتی استان فارس در حضور وزیر علوم ، تحقیقات وفناوری به امضای مهندس سید مصطفی هاشمی مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی فارس و دکتر محمد مهدی علویان مهر رییس دانشگاه صنعتی شیراز رسید.
موضوع تفاهم‌نامه عبارت از مشاوره علمی و فنی، پژوهش و آموزش در راستای رفع نیازهای شرکت شهرک های صنعتی استان فارس در حوزه های معاونت فنی و صنایع کوچک و مدیریت ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی است.
مطالعات موردی و ارائه راه‌حل به‌منظور مدیریت هزینه، طرح های جامع، ارتقا کیفیت، رعایت الزامات، رویکرد های بهره وری و رقابت پذیری، توسعه علمی و آموزشی در تمامی زمینه ها از جمله صنایع کوچک، زیست‌محیطی، پدافند و انرژی و دامنه های تامین زیر ساخت ها و مدیریت آنها، توصیه های کوتاه مدت و راهکار بلند مدت مرتبط با کارگروه‌های پژوهشی با دانشگاه که به‌ صورت دستور کار پروژه‌های پژوهشی و یا به‌صورت دستور کار خدمات مشاوره‌ای و آزمایشگاهی و یا در قالب حمایت از پایان نامه کارشناسی ارشد و  رساله دکترا به واحد پژوهشیار ارجاع خواهد شد از دیگر موارد توافقنامه خواهد بود.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×