» آرشیو » افتتاحیه برنامه کشوری طرح غربالگری تنبلی چشم کودکان ۳ تا ۶ سال در استان فارس
آرشیو - شهرستان
کد خبر:3282 | ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۰۶

افتتاحیه برنامه کشوری طرح غربالگری تنبلی چشم کودکان ۳ تا ۶ سال در استان فارس

پرتو جنوب

مراسم افتتاحیه طرح غربالگری تنبلی چشم کودکان ۳ تا ۶ سال در استان فارس با حضور مدیرکل بهزیستی و مسئولان استانی برگزار شد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل بهزیستی فارس؛ محمدرضا هوشیار مدیرکل بهزیستی فارس با بیان اینکه در سال گذشته ۲۰۰ هزار کودک توسط پایگاه های بهزیستی فارس غربالگری بینایی شده اند و از این تعداد ۲ هزار و ۶۰۰ کودک مبتلا به اختلالات بینایی و ۳۶۰ کودک مبتلا به آمبلیوپی تشخیص داده و درمان شده اند، گفت: این به معنی پیشگیری از معلولیت ۳۶۰ کودک در استان فارس است.

او در ادامه تشریح کرد: این برنامه کشوری هم اکنون در سراسر استان فارس اجرا می شود و خانواده های دارای کودک ۳ تا ۶ سال با مراجعه به مراکز مثبت زندگی بهزیستی می توانند بینایی فرزندان خود را ارزیابی نمایند. در سال جاری ۲۰۵ پایگاه ثابت و سیار برای غربالگری بینایی کودکان در استان فارس فعال هستند که از این تعداد ۴۵ پایگاه ثابت در شیراز و ۳ پایگاه سیار نیز در مرکز استان به روستاهای هم جوار خدمات غربالگری را ارائه می دهند.

هوشیار، پشتوانه این طرح را خانواده و اجتماع عنوان کرد و گفت: اطلاع رسانی گسترده در این زمینه از وظایف اجتماعی است چرا که معلولیت، هزینه ها و بار سنگینی از لحاظ درمانی و روانی برای فرد، خانواده و اجتماع در پی خواهد داشت. بیماری تنبلی چشم، شایع ترین علت ایجاد نابینایی یک چشمی در افراد زیر ۲۰ سال و دومین علت کاهش بینایی در کودکان است. کودک مبتلا، غالبا هیچ علامتی ندارد و چشمان او با وجود این که ظاهرا سالم و طبیعی به نظر می رسد اما از دید کافی برخوردار نیست.

مدیر کل بهزیستی فارس بیان داشت: در مراکز بهزیستی فارس، معاینه چشم کودک با E چارت و دستگاه اپتیک پلاس انجام می شود و در صورت نیاز کودک به بینایی سنج و در مرحله بعد به چشم پزشک ارجاع خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×