» آرشیو » میز خدمت الکترونیکی داروهای تک نسخه ای راه اندازی شد
آرشیو - دانش و سلامت
کد خبر:3550 | ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۱۴

میز خدمت الکترونیکی داروهای تک نسخه ای راه اندازی شد

پرتو جنوب

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، از راه اندازی «سامانه الکترونیکی میز خدمت» توسط سازمان غذا و دارو ویژه افرادی که برای درمان بیماری‌ خود به داروهای «تک نسخه‌ای‌» نیاز دارند، خبر داد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «محمد جواد راعی» با بیان اینکه در گذشته بیماران برای تهیه داروی «تک نسخه‌ای» باید به صورت حضوری به سازمان غذا و دارو مراجعه می‌کردند، گفت: خوشبختانه سامانه متمرکز پاسخگویی الکترونیکی میز خدمت سازمان غذا و دارو به نشانی khedmat.fda.gov.ir برای ثبت نام بیماران و ثبت نسخ دارویی مورد نیاز این گروه از مراجعین در نظر گرفته شده است.

او با بیان اینکه داروهای «تک نسخه‌ای» داروهایی هستند که جزو لیست دارویی ایران نیستند، اما بنا به تشخیص پزشک مصرف آن برای بیمار حیاتی و ضروری است، افزود: بیماران برای دریافت داروهای تک نسخه‌ای خود می‌توانند با مراجعه به این سامانه، ثبت نام کرده و با بارگذاری مدارک پزشکی خود و دریافت تاییدیه، به داروخانه معرفی شده مراجعه و داروی مورد نیاز خود را دریافت کنند.

این مقام مسوول در دانشگاه ادامه داد: پزشکان باید توجه داشته باشند که داروهای تک نسخه‌ای هم از لحاظ تحمیل هزینه ‌های سنگین و هم تامین دارو برای بیمار مشکلات فراوانی را ایجاد می‌کند، توصیه می شود پزشکان برای جلوگیری از چنین مشکلاتی برای بیماران خود، حتی الامکان داروهای فهرست رسمی کشور را برای درمان بیماران تجویز کنند.

دکتر راعی گفت: با پیگیری‌ های سازمان غذا و دارو برای تامین و توزیع بهتر این دسته از داروها لیستی از مصرف یکساله داروهای تک نسخه‌ای در دستور تامین قرار گرفته است و امیدواریم از این پس مشکلات بیماران در این حوزه نیز تا حد امکان مرتفع شود.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×