» آرشیو » مدیرکل زندان های فارس: بیستمین جشنواره تئاتر زندان های کشور، به دنبال کاهش آسیب های اجتماعی است
آرشیو - شهرستان
کد خبر:2138 | ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۱۶

مدیرکل زندان های فارس: بیستمین جشنواره تئاتر زندان های کشور، به دنبال کاهش آسیب های اجتماعی است

پرتو جنوب

اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندان‌های استان فارس در نشست خبری با خبرنگاران با محوریت برگزاری چهارمین جشنواره هنری سراسری زندان های کشور به میزبانی استان فارس، گفت: گروه‌های هنری زندان‌ها بعد از پایان بیستمین جشنواره سراسری زندان های کشور در شیراز، برای شانزدهمین جشنواره تئاتر زندان‌های استان خود را آماده می‌کنند.
به گزارش خبرنگار پرتو جنوب، او با اشاره به میزبانی فارس در ۱۵ جشنواره استانی تئاتر زندانیان و رتبه داری این استان در کشور از نظر تعداد گروه های هنری افزود: فارس به لحاظ داشتن بیش از ۴۲ گروه هنری زندانیان و تعداد آثار نمایشی تولید شده در زندان‌های استان، در کشور رتبه اول را دارد که این ظرفیت ها دلیل اختصاص میزبانی بیستمین جشنواره تئاتر زندان‌های کشور به فارس است.

مدیرکل زندان‌های استان فارس ادامه داد: در جشنواره استانی سال ۱۴۰۱ تعداد ۴۲ گروه با هم به رقابت پرداختند که با رای هیئت داوران تعداد ۷ اثر به ستاد مرکزی جشنواره معرفی شد و براساس رای هیئت داوران ۵ اثر استان فارس برای حضور در بیستمین جشنواره تئاتر زندانیان کشور انتخاب شدند.
ابراهیمی عنوان کرد: آثار ارسال شده به دبیر خانه بیستمین جشنواره در ۴ بخش صحنه‌ای، خیابانی، نمایشنامه‌خوانی و عروسکی است.
این مقام مسئول ابراز داشت: از تعداد گروه‌های فعال در زندان‌های استان ۸ گروه متعلق به خانم‌ها و ۳۴ گروه متعلق به آقایان است.
ابراهیمی با اشاره به نقش تئاتر در کسب مهارت های زندگی وعدم تکرار جرم بعد از آزادی، ادامه داد: این فرآیند‌ها در زمینه مهارت‌های اساسی زندگی، توسعه آموزه‌های دینی، آموزشی، فرهنگی، مهارت آموزی، اشتغال، خانواده‌های در معرض آسیب زندانیان و هنر که یکی از موارد برجسته در اصلاح و تربیت افراد به خطا رفته است؛ دسته بندی می‌شود.
به گفته مدیرکل زندان‌های استان فارس در نظام جمهوری اسلامی هدف قانون‌گذار از اجرای مجازات حبس، اصلاح افراد و مجرمین است که در این راستا برنامه ریزی‌های متعددی در فرآیند خاص تعریف می‌شود تا افراد بتوانند با توانمندسازی خود به آغوش خانواده و جامعه بازگردند.
توسعه تئاتر در زندان های کشور موردی بود که ابراهیمی به آن اشاره و اظهار امیدواری کرد: با افزایش تعداد گروه‌ها و زندانیان فعال، می توان آثار فاخر بیشتری تولید کرده و در جشنواره‌های متعدد هنری حضور داشته باشیم.
حمیدرضا جهانگیری معاون دفتر امور فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌های کشور نیز با بیان اینکه فعالیت بیستمین جشنواره تئاتر زندان‌های سراسر کشور از مهرماه سال ۱۴۰۱ آغاز شده، گفت: برای اولین بار در کشور طی سال ۱۴۰۱ همه استان‌ها ملزم به برگزاری جشنواره تئاتر استانی شدند که باعث رشد قابل توجهی در گروه‌های نمایش زندان‌های کشور شد.


او افزود: در جشنواره نوزدهم، ۸۲ اثر از کل کشور به دبیرخانه ارسال شد، اما در سال ۱۴۰۱ به دلیل برگزاری جشنواره استانی با ۲۲۷ گروه و اثر نمایشی در حوزه‌های مختلف روبرو بودیم که به نسبت سال ۱۴۰۰ بالای ۱۹۰ درصد در سطح زندان‌های کشور رشد داشتیم.

دبیر بیستمین جشنواره تئاتر زندان‌های سراسر کشور، اظهار داشت: از ظرفیت تئاتر می توان مفاهیم تربیتی و آموزشی را به زندانیان انتقال داد. در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۱۰ نفر در ۸۰ گروه نمایشی فعالیت داشتند که این آمار در سال گذشته به شرکت یک هزار و ده نفر زندانی در ۲۲۷ گروه نمایشی رسید.
جهانگیری خاطر نشان کرد: مجموعا ۸۶ اثر از جشنواره استانی به جشنواره کشوری و به دبیرخانه مرکزی راه می یابند که از این تعداد ۲۴ اثر برای بیستمین جشنواره تئاتر زندان‌های کشور از ۱۶ استان و تعداد ۱۵۰‌ هنرمند انتخاب می شوند.
او ادامه داد: از ۲۴ اثر انتخاب شده ۱۱ اثر صحنه ای، ۲ نمایش عروسکی، ۶ تئاتر خیابانی و ۷ مورد نمایشنامه خوانی است.
معاون دفتر امور فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌های کشور بیان کرد: از ۳۰ اردیبهشت کار بیستمین جشنواره تئاتر زندان‌های سراسر کشور آغاز شده و تا سوم خرداد ادامه خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: از ۲۲۷ گروهی که از سراسر کشور در این جشنواره شرکت کردند، ۱۲۴ اثر مربوط به نمایش صحنه‌ای بوده است که ۲۱ گروه خانم‌ها و ۱۰۳ گروه آقایان بودند. ۳۶ نمایش خیابانی که ۳ گروه آن را خانم‌ها و ۳۳ گروه را آقایان تشکیل می‌دادند؛ ۱۰ نمایش عروسکی که ۵ گروه متعلق به آقایان و ۵ گروه خانم بودند و همچنین ۵۷ اثر نمایش نامه خوانی که ۱۳ گروه مربوط به خانم‌ها و ۴۴ گروه آقا بود.

جهانگیری افزود: در مجموع از سراسر کشور در حوزه نمایش ۴۲ گروه از خانم‌ها و ۱۸۵ گروه آقایان در این جشنواره شرکت کردند.

تالار آزادی، فجر و سالن استاد هودی میزبان جشنوار تئاتر

وی با اشاره به اینکه بیستمین جشنواره تئاتر زندان‌های سراسر کشور در سه سالن تالار آزادی، تالار فجر و سالن استاد هودی اجرا خواهد شد، یادآور شد: شهرام زرگر، حمید کاکاسلطانی و شهره سلطانی سه عضو هیئت دواران بیستمین جشنواره تئاتر زندان‌های سراسر کشور هستند.

کمتر از ۲ درصد زندانیان در گروه های تئاتر به زندان بازگشتند

به گفته معاون دفتر امور فرهنگی و تربیتی سازمان زندان‌های کشور بررسی‌ها نشان می‌دهد کمتر از ۲ درصد کسانی که در فعالیت هنری شرکت کرده اند به زندان بازگشت داشته‌اند.
وی در پایان گفت: گروه‌های نمایشی زندان‌ها معمولا صفر تا صد آثار را خودشان کارگردانی، نویسندگی و طراحی کرده و درصدی هم مربیان از بیرون به آن‌ها کمک می‌کنند که در واقع می‌توان گفت ۷۰ درصد آثار توسط خود زندانیان و ۳۰ درصد توسط مربیان افتخاری و مربیان دیگر به اجرا در می‌آید.

خبرنگار: مازیار فتحی

Print Friendly, PDF & Email
  • ×