» آرشیو » قالیباف: هیچ اغماضی درباره حقابه هیرمند وجود ندارد
آرشیو - سیاسی
کد خبر:2631 | ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۴۲

قالیباف: هیچ اغماضی درباره حقابه هیرمند وجود ندارد

پرتو جنوب

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای کامل و دقیق توافق درباره حقابه هیرمند تضمین کننده منافع متقابل ایران و افغانستان است و درباره این مسئله حیاتی هیچ اغماضی وجود نخواهد داشت.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از خبرگزاری مهر، محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: بازگشت غرورآفرین ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از ۸ ماه مأموریت دریانوردی به دور دنیا را به دلاورمردان قهرمان نیروی دریایی تبریک می‌گویم. ملت ایران به این فرزندان شجاع خود افتخار می‌کند و این مأموریت، حضور مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران در آب‌های بین المللی با پیامی صلح‌آمیز را به سراسر جهان مخابره کرد.

وی بیان کرد: همچنین لازم است درباره مسئله حقابه هیرمند عرض کنم که توافق درباره این حقابه، بخشی از تاریخ بلند همسایگی دو کشور و ملت ایران و افغانستان و غیرقابل خدشه است. اجرای کامل و دقیق این توافق به نفع هر دو ملت و تضمین کننده منافع متقابل و همچنین محافظ وضعیت اقلیمی، جغرافیایی و مردمی بخش‌های بزرگی از غرب افغانستان و شرق ایران است.

مسئولان افغانستان از ایجاد مشکل جدی در روابط دو کشور پیشگیری کنند

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این یک مسئله حیاتی است و درباره آن اغماضی وجود نخواهد داشت. بنده از مسئولان افغانستان می‌خواهم به اراده مثبت جمهوری اسلامی ایران در این باره پاسخ سازنده داده و با توجه به ذخیره آب کافی که در خاک افغانستان وجود دارد، از ایجاد یک مشکل جدی در روابط دو کشور پیشگیری کنند.

قالیباف آغاز دهه کرامت را که امسال به عنوان «خدمت کریمانه، همدلی و امید آفرینی» نام‌گذاری شده است تبریک و تهنیت گفت و اظهار داشت: مردم و کشور ما ریزه‌خوار خوان نعمت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) هستند و با همه باور خود آماده هر نوع خدمتی در جهت رضایت این امام رئوف هستند. همچنین فرا رسیدن عید با برکت ولادت چشم و چراغ ایران حضرت فاطمه معصومه (سلام‌الله‌علیها) و روز دختر را به تمامی دختران آینده‌ساز این مملکت و آحاد ملت شریف ایران تبریک و تهنیت می‌گویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: انقلاب اسلامی فرصت شگرفی برای رشد دختران در تمامی سطوح و به طور خاص پیشرفت در زمینه‌های علمی فراهم کرد. در ۴ دهه گذشته از میان دختران با استعداد ایرانی، برترین دانشمندان علوم محض، پزشک‌های برجسته، مدیران بخش خصوصی، هنرمندان، معماران، معلمان و مهندسان توانمند، در مدارس و دانشگاه‌های کشور با هزینه‌ی دولت تحصیل کرده اند و با افتخار در حال خدمت به کشور و مردم خود هستند.

نگاه ابزاری به زنان و دختران را ظلم به آن‌ها می‌دانیم

وی تاکید کرد: ما با قاطعیت نگاه ابزاری به زنان و دختران را ظلم به آن‌ها و مانع رشد استعدادهای دختران می‌دانیم. پرت کردن حواس دختران از علم‌آموزی و ظهور استعدادهای خود و تصدی مشاغل مهم جامعه و البته تشکیل خانواده سالم و مشغول کردن آنها به حواشی، طراحی جریان‌های قدرت و ثروت در دنیاست تا علاوه بر تبدیل کردن زنان به ابزار تجارت و سودجویی در صنعت فرهنگ و عقب نگه داشتن آنها از لحاظ علمی و فکری نهاد خانواده و روابط عمیق خانوادگی را در سراسر دنیا درهم شکنند و جوامع را تضعیف کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: تسلط بر کشوری که در آن خانواده تضعیف شده باشد، کاری به مراتب ساده‌تر از شکست‌دادن کشوری است که در آن خانواده کانون تربیت فرزندانی شجاع پایبند به اصول اخلاقی علاقه‌مند به کشور و دل‌بسته ارزش‌های انسانی و دینی است.

مجلس تلاش می‌کند تبعیض‌های ناروا را از سر راه پیشرفت زنان بردارد

قالیباف اظهار داشت: ما در مجلس یازدهم تلاش خواهیم کرد تا تبعیض‌های ناروا را از سر راه پیشرفت زنان و دختران برداریم و با تصویب لایحه‌ی «پیشگیری از آسیب‌دیدگی زنان و ارتقای امنیت آنان در برابر سو رفتار» در عمل حساسیت خود را در این مورد نشان دادیم تا زنان این کشور بدانند باور نظام اسلامی به حقوق زنان به تبعیت از رهبر حکیم خود، مبتنی بر نگاه‌های عمیق اسلام به زن، واقعی و مبنایی و به دور از نگاه‌های ابزاری است.

وی تصریح کرد: روز ملی جمعیت را ارج می‌نهم. مجلس یازدهم با تصویب قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت»، گام مهمی در مسیر چاره‌اندیشی برای مقابله با تهدید پیش روی کشور یعنی پیری جمعیت برداشت. ان‌شاءالله با اهتمام ویژه دولت تکالیف بر زمین مانده در راستای اجرای این قانون نیز رفع گردد و زمینه‌ی حمایت حداکثری از خانواده‌ها فراهم شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک روز ایران‌گردی و ایران‌شناسی، گفت: به تمام کسانی که در راه شناساندن گنج‌های پنهان ایران به گردشگران فعالیت می‌کنند، خدا قوت می‌گویم. امروز دستور کار خائنان و وطن‌فروشان ترسیم تصویری خلاف واقع از ایران در سطح جهان است که شناساندن زیبایی‌های این کشور و مهربانی مردم ایران خدمتی بزرگ به سرزمین مادری است.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×