» آرشیو » توضیحاتی پیرامون حمله تروریستی خنثی شده اخیر
آرشیو - سیاسی
کد خبر:12670 | ۴ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۰۱

توضیحاتی پیرامون حمله تروریستی خنثی شده اخیر

پرتو جنوب

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به حمله تروریستی خنثی شده اخیر گفت: اعضای گروه تروریستی با هماهنگی‌ سرشبکه‌های خارجی اقدام به ساخت تله‌های انفجاری و انواع بمب کرده بودند.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از خبرگزاری مهر، مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری ضمن تبریک و گرامیداشت آغاز هفته دفاع مقدس گفت: باید در شکل گیری جامعه الگو، نقش همه اجزای جامعه به رسمیت شناخته و زمینه ظهور منجی ایجاد شود.

وی بیان کرد: لازم است از تلاش شبانه روزی سربازان گمنام امام زمان و ضابطان مختلف دستگاه قضائی در کشف و خنثی سازی توطئه‌ها تشکر کنم همچنین کشف و خنثی سازی این پروژه‌های ضد امنیتی با همکاری ارکان مخالف دستگاه قضائی ازجمله دادسراها انجام شده است و بر همین اساس باید از تلاش همکاران خود تلاش کنم.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: همانگونه که رئیس قوه قضائیه بیان کرد دستورات اکیدی صادر شده تا پرونده این تروریست‌ها به سرعت، دقت و با قاطعیت بررسی شود پس از اعلام نتایج این پیگیری‌ها مردم متوجه خواهند شد که چه برنامه‌هایی علیه‌شان توسط دشمن برنامه ریزی شده بوده است.

ستایشی گفت: فردی که در حوزه شیمی تحصیل کرده بود و با گروهک تروریستی داعش در سوریه و عراق همکاری داشته با هدایت این گروهک اقدام به ساخت بمب و آزمایش آنها در برخی از شهرستان‌های آذربایجان غربی کرده است و اعضای این گروه درصدد اقدام به ساخت تله‌های انفجاری، انواع بمب‌ها و جلیقه انتحاری به دنبال انجام عملیات تروریستی در راهپیمایی جاماندگان و مراسم آغاز سال تحصیلی بودند.

وی گفت: همچنین فردی که قصد ورود مواد منفجره به تهران را داشته است در یکی از شهرستان‌های اطراف تهران بازداشت شد. برنامه‌هایی که توسط گروهک‌های خبیث صهیونیستی تدوین شده بود و توسط مزدوران قرار بر انجامش بود شناسایی شدند.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: اگرچه پروژه‌ها در نطفه ناکام ماند اما همچنان هوشیاری آحاد ملت در خنثی سازی توطئه‌ها را می‌طلبد بسترهایی که در ظاهر اتو کشیده و رسمی هستند اما اهداف تروریستی را دنبال می‌کنند.

ستایشی گفت: از اتخاذ تدابیر انقلابی رئیس جمهور در نیویورک باید تقدیر کنم و مواضع وی در اثبات حقانیت جمهوری اسلامی ایران و قرآن کریم جای تقدیر و تشکر دارد.

ستایشی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت پرونده رودخانه چهل بازه گفت: این پرونده در دادگاه ویژه اصل ۴۹ قانون اساسی مستقر در دادگاه انقلاب تهران رسیدگی و رأی آن صادر شده و در مرحله اقدام است.

آخرین وضعیت پرونده حوادث شهری

وی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت پرونده حوادث شهری از جمله تخریب غیر اصولی خلازیر، فوت دو کودک در استخر آب بوستان و فوت چند کارگر در آراد کوه تهران گفت: در خصوص تخریب‌ها در منطقه ۱۹ پرونده‌ای در دادسرای ویژه امور جنایی تشکیل شده و برای بررسی ابعاد و زوایای حادثه کارگروهی متشکل از کارشناسان رسمی دادگستری تشکیل شده و نظریه قانونی جامع این گروه هنوز ارائه نشده اما چنانچه قصور و تقصیری بر فردی وارد شود قوه قضائیه با آن برخورد می‌کند.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: دو کودک به همراه خانواده خود به یکی از پارک‌های منطقه ۲۱ رفته بودند که با عبور از فنس وارد استخر می‌شوند و پرونده‌ای در دادسرای ویژه امور جنایی تشکیل شده و در راستای شناسایی مقصران احتمالی تحقیقات ادامه دارد.

ستایشی گفت: آراد کوه در کهریزک است و رئیس حوزه قضائی کهریزک پس از بررسی‌هایی که انجام داد متوجه می‌شود ۴ مصدوم پس از انفجار دیگ بخار به بیمارستان رسانده می‌شوند که متأسفانه ۳ نفر از آنها فوت می‌کنند و بر همین اساس پرونده ابتدایی تشکیل شده و دستورات لازم برای جمع آوری ادله و شناسایی مقصران صادر شده است و در شعب رسیدگی به امور جنایی تهران نیز پرونده تشکیل شده است.

وی درباره وضعیت پرونده شهید آرمان علی وردی گفت: اتهام ۸ متهم این پرونده که در اغتشاشات سال گذشته بودند در شعبه ۱۳ دادگاه کیفری تهران رسیدگی می‌شود و ۱۵ مهر ماه اولین جلسه دادگاه برگزار می‌شود و اتهام این افراد مشارکت در قتل، محاربه و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی است.

تشکیل پرونده برای فرزندان یک مقام ارشد قضائی

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره اینکه اخیراً برخی مدعی بازداشت یا احضار فرزندان یکی از مقامات ارشد دستگاه قضائی شده‌اند، گفت: پرونده‌ای تشکیل شده و با جدیت و بدون هیچ‌گونه تبعیضی به پرونده رسیدگی خواهد شد. هر زمانی که به لحاظ قانونی اجازه اطلاع‌رسانی داشتیم، اطلاع رسانی خواهد شد.

ستایشی گفت: دستگاه قضائی با صلابت و با دقت و قوت به هر پرونده‌ای رسیدگی می‌کند نگاه قوه قضائیه اقدام ضابطه مند، شفاف، روشن و مطابق موازین شرعی و قانونی است و همه در مقابل هم برابر هستند.

وی با اشاره به سفر دادستان کل کشور به آذربایجان و نشست اکو گفت: دادستان کل با دادستان آذربایجان دیداری داشته و در خصوص حمله به سفارت آذربایجان نیز صحبت شده است و همکاری خوبی میان دو کشور وجود دارد و پرونده تهاجم به سفارت آذربایجان پس از بررسی و رسیدگی دقیق هفته گذشته با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست به دادگاه کیفری یک تهران ارسال شد و دادستان تهران در کیفرخواست اشد مجازات را در خصوص فرد مهاجم را خواستار شده است.

اخذ سفارش از رسانه‌های معاند به هیچ وجه قابل بخشش و گذشت نیست

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص همکاری افرادی با رسانه‌های معاند گفت: بارها اعلام شده است همکاری یا اخذ سفارش از رسانه‌های معاند به هیچ وجه قابل بخشش و گذشت نیست تمامی حرکات در این خصوص از ناحیه مقامات قضائی رسیدگی می‌شود و این رسانه‌ها و شبکه‌های تروریستی که با اهداف ضد امنیتی به ترویج خشونت کور، حمایت از تجزیه طلبی، برهم زدن امنیت روانی جامعه و سایر اقدامات مشغول هستند از دایره رسیدگی‌ها و دقت‌های فنی ما خارج نیستند و در این زمینه طی یکسال گذشته اطلاع‌ها انجام شده و با تکمیل تحقیقات اطلاع رسانی‌های تکمیلی انجام می‌شود.

ستایشی درباره آخرین وضعیت پرونده نمایندگی سایپا در قم گفت: در شعبه هفتم دادسرای عمومی و انقلاب قم پرونده در حال رسیدگی است و مدیرعامل شرکت فروش تحت تعقیب قانونی است و وی با وعده فروش خودروها بدون ثبت نام در سایت و سامانه یکپارچه خرید خودرو از بیش از ۴۰ متقاضی مبالغی از ۱۸۰ میلیون تا ۱ میلیارد تومان دریافت کرده و حواله‌هایی نیز به خریداران تحویل داده است و این متهم با اتهام کلاهبرداری و قرار تأمین بازداشت موقت راهی زندان شده است و این پرونده در ۳۰ شهریور با قرار جلب دادرسی به دادگاه کیفری ۲ ارسال شده است.

سرانجام پرونده نجومی بگیران پتروشیمی امیرکبیر

وی درباره پرونده نجومی بگیران پتروشیمی امیرکبیر گفت: سازمان بازرسی کل کشور وظایف خود را به خوبی در این پرونده انجام داده است و پرونده ۲۵ نفر از مدیران ذی مدخل که اقداماتشان واجد عناوینی مجرمانه بوده به دادسرای ویژه اقتصادی ارسال شده است.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به محدودیت‌های رسانه‌ای برای محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران گفت: صدور و پیگیری دستورالعمل‌های رسانه‌ای کشور بر عهده وزارت ارشاد است و در این خصوص باید از این نهاد سوال کرد.

ستایشی درباره تبادل زندانیان گفت: تبادل ۵ زندانی تصمیم حاکمیت بوده و مطابق با آن عمل شده است.

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به آزمون وکالت و قانون تسهیل گفت: قوه قضائیه مجبور به رعایت قانون است و آزمون وکالت در سال ۱۴۰۲ با توجه به قانون تسهیل و مطابق با موازین قانونی با نظارت قوه قضائیه برگزار شد همچنین آزمون سال گذشته نیز مطابق با قانون تسهیل برگزار شد.

آخرین وضعیت پرونده‌های جمشید شارمهد

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده‌های جمشید شارمهد گفت: دو فقره پرونده در شعبه ۵۵ حقوقی تهران که مربوط به امور بین‌الملل است در رابطه با گروهک تروریستی تندر و جمشید شارمهد سرکرده این گروهک تروریستی در جریان رسیدگی قرار دارد و در این زمینه دادخواست‌های متعددی مطرح شده است و به دادگاه صالح ارجاع شده است.

وی ادامه داد: در یکی از پرونده‌ها، ۵۲ نفر از اشخاص حقیقی و حقوقی ایالات متحده آمریکا اعم از رؤسای جمهور آمریکا جو بایدن، دونالد ترامپ، باراک اوباما، جورج بوش، هیلاری کلینتون، برایان هوک هستند و خواسته دادخواهان، محکومیت تضامنی خواندگان است.

ستایشی اظهار کرد: دادگاه نسبت به این دو دادخواست اعلام ختم رسیدگی کرده است و منتظر صدور رأی از سوی دادگاه هستیم.

سرانجام پرونده دو خبرنگار

ستایشی در خصوص آخرین وضعیت پرونده الهه محمدی و نیلوفر حامدی گفت: تاکنون از وکلای الهه محمدی و نیلوفر محمدی در خصوص تبرئه شدن آنها چیزی نشنیده‌ایم و مدرکی دال بر تبرئه شدن متهمان از عناوین اتهامی وجود ندارد و پرونده در مرحله رسیدگی و اتخاذ تصمیم است و هرگونه تبرئه متهمان از همکاری با دولت متخاصم تکذیب می‌شود البته الناز محمدی از همکاری با دولت متخاصم تبرئه شده است.

حکم پرونده مشروبات الکلی مسموم

وی در خصوص حکم پرونده مشروبات الکلی مسموم گفت: در خرداد ماه سال جاری خبر تأسف باری مبنی بر اینکه ۱۹۱ نفر به دلیل مصرف مشروبات الکلی مسموم راهی بیمارستان شدند و ۱۷ نفر نیز فوت کردند، داشتیم و بر همین اساس نظارت‌های لازم به منظور شناسایی افرادی که اقدام به تولید مشروبات الکی داشتند به عمل آمد و رئیس قوه قضائیه نیز در شورای عالی قضائی دستورات لازم را صادر کرد.

وی ادامه داد: در تحقیقات مشخص شد فردی که کارخانه تولید کننده اسپری مو داشته است الکل صنعتی را توزیع کرده است و در این پرونده ۱۱ نفر به اتهام افساد فی الارض با قرار جلب دادرسی متهم شدند با دستور رئیس قوه قضائیه این پرونده در دستور کار قرار گرفت و در شعبه سوم دادگاه انقلاب کرج بررسی شد و در نهایت دادگاه پس از بررسی‌های دقیق با رعایت مولفه های وقت، سرعت و صحت مبادرت به حکم کرده است و بر اساس حکم صادره متهمان ردیف اول تا چهارم به دلیل فوت ۱۷ نفر با اعدام محکوم شدم و متهمان ردیف ۵ تا ۹ به ۵ سال حبس متهم ردیف ۱۰ به ۳ سال حبس و متهم ردیف ۱۱ هم به یکسال حبس محکوم شد و این حکم قابل فرجام خواهی است.

احضار چهره‌های معروف به دلیل مخدوش کردن امنیت روانی جامعه

همچنین سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه یکی از تأکیدات رئیس قوه قضائیه بحث امنیت روانی جامعه است و در همین راستا هم وی دستور داده است تا با هر فردی که امنیت جامعه را مخدوش می‌کند برخورد قانونی صورت بگیرد، تاکنون چه تعداد پرونده در این باره تشکیل شده، دادستان‌ها چه اقداماتی انجام داده اند و آیا پرونده‌ای برای افراد معروف در این زمینه تشکیل شده است یا نه؟ گفت: باید در خصوص اقدامات ستادی فرامین مقام معظم رهبری و دیگری در خصوص اقدامات راهبردی پاسخ این سوال داده شود.

وی ادامه داد: دو پروژه اجرایی ذیل فرمان پیشگیری حاوی ۲۳ مصوبه و دیگری در ذیل قرارگاه حقوق عامه با ۲۹ مصوبه تشکیل شده است.

ستایشی گفت: در خصوص ۲۹ مصوبه برای هر پروژه اهم اقدامات انجام و مسئول پروژه تعیین شده است و مهلت اقدام ۲ ماه و اثر بخشی ۶ و ۹ ماهه تعیین شده است و نگاه هوشمندانه و برنامه‌ای نسبت به مطالبات و برنامه‌های قوه قضائیه وجود دارد و همکاران برای اجرای فرامین و برنامه‌ها مشخص شده‌اند.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص مقابله با برهم زنندگان امنیت روانی جامعه از طریق فضای مجازی گفت: از ناحیه دادستانی کل کشور و معاونت قضائی این دادستانی اقداماتی صورت گرفته و طی بخشنامه‌ای به دادسراهای سراسر کشور در خصوص رصد فضای مجازی و برخورد قانونی و صریح با برهم زنندگان امنیت روانی جامعه تاکید شده و برخی از چهره‌های شناخته شده به مراجع قضائی احضار و تذکر و اخطارهایی به آنها داده شده و برخی نیز تحت تعقیب قانونی قرار گرفتند.

وی ادامه داد: به جهت اینکه برخی از موضوعات نظیر بهداشت و درمان جنبه تخصصی دارد از رئیس جمهور خواسته شده تا دستگاه‌های ذی‌ربط را مکلف کند که هر فردی که امنیت روانی جامعه در حوزه سلامت را مخدوش می‌کند به قوه قضائیه اعلام کند و گزارش‌هایی به دادستانی در خصوص ارائه گزارش‌های کذب ارائه شده که در خصوص آنها کیفرخواست صادر شده است.

ستایشی گفت: لایحه‌ای برای پیشگیری و مقابله با محتوای کذب و خلاف واقع در فضای مجازی با همکاری وزارتخانه‌ها تهیه و به منظور انجام مراحل تقنینی به دولت ارسال شده و امیدواریم تحول ارزشمندی در راستای تأمین امنیت روانی جامعه داشته باشیم.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: قرارگاهی نیز تشکیل شده که برنامه ویژه ای برای محلات و در راستای تأمین امنیت روانی جامعه ایجاد شده است.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×