» آرشیو » کنعانی: خلیج فارس بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی مشترک منطقه است
آرشیو - سیاسی
کد خبر:1431 | ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۳۷

کنعانی: خلیج فارس بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی مشترک منطقه است

پرتو جنوب

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: خلیج فارس با همین نام نه فقط یک پهنه آبی جغرافیایی در منطقه بلکه بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی مشترک منطقه است.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از خبرگزاری مهر، ناصر کنعانی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با اشاره به روز ملی خلیج فارس، اظهار داشت: این روز را گرامی می‌داریم. خلیج فارس با همین نام نه فقط یک پهنه آبی جغرافیایی در منطقه بلکه بخشی از هویت تاریخی و فرهنگی مشترک منطقه است.

وی ادامه داد: ایران تقویت روابط مبتنی بر سیاست همسایگی را مهمترین عامل دستیابی به امنیت مشترک می‌داند. سیاست اصولی ایران اول همسایگان است.

وی با اشاره به روز کار و کارگر، ادامه داد: این روز را به همه قشر پرتلاش کارگر تبریک عرض می‌کنم. کارگران قشر سخت کوشی هستند که در همه زندگی ما نقش مهمی دارند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به سالروز شهادت علامه استاد مرتضی مطهری، افزود: به روح بلند شهید والا مقام جمهوری اسلامی ایران درود می‌فرستیم. روز معلم را به همه معلمان عزیزی که تربیت نسل ما در ید اینهاست را تبریک عرض می‌کنم.

وی با اشاره به حقابه هیرمند گفت: این مسئله جزو مطالبات ملت ایران است. موضوع حقابه ایران از رودخانه‌های مشترک به طور عام مورد توجه و اهتمام دولت و مشخصاً دستگاه دیپلماسی است. رئیس جمهور هم همواره بر ضرورت پیگیری حقابه ایران از رودخانه‌های مرزی تاکید دارند.

کنعانی تصریح کرد: موضوع حقابه نه تنها در بحث افغانستان بلکه با دیگر کشورها از جمله ترکیه، عراق و.. در دستور کار است.

وی افزود: ایران در بحث افغانستان و تحقق حقابه ایران از رودخانه هیرمند به طور جدی پیگیر این موضوع است و جزو گفتگوهای ثابت ما با طرف افغانستانی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: وزیرخارجه در ۳ دور در مذاکرات گذشته با همتای افغانستانی داشته تحقق حقابه ایران را مورد پیگیری قرار داده است. وزارت نیرو هم به عنوان دستگاه ذیربط این موضوع را در دستور کار دارد. قبلاً در توافقی که با طرف افغانستانی داشتیم وزیر نیرو به افغانستان سفر کرد و از وضعیت سد بازدید کرد.

کنعانی بیان کرد: علاوه بر دستگاه دیپلماسی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان این موضوع را به صورت دائمی پیگیری می‌کند.

از پیگیری حقابه ایران از رود هیرمند به هیچ وجه کوتاه نیامده‌ایم

کنعاتی ادامه داد: از پیگیری حقابه ایران از رود هیرمند به هیچ وجه کوتاه نیامده‌ایم و این موضوع بخشی از دیپلماسی آب ایران است. بنابراین امیدواریم طرف افغانستانی به عنوان نشانه التزام به یک قرارداد بین المللی و پایبندی خود به حسن همسایگی در مراودات خود با کشور مهم منطقه یعنی ایران در انجام تعهدات خود کوتاهی نکند و اقدامات لازم را انجام دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: با توجه به اینکه طرف‌های افغانستانی برخی نکات فنی را به عنوان مانع مطرح می‌کنند ایران با توجه به اشراف خود در مبحث سد سازی و وجود مهندسان خوبی که داریم، به طرف افغانی پیشنهاد کرده تا مشکلات فنی را برطرف کنیم. آماده هستیم هیأت فنی مشورتی ایران تعیین شود و در کنار تیم افغانستانی برای رفع مشکل اقداماتی را انجام دهد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×