» آرشیو » دانشگاه شیراز در جمع ۵۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت
آرشیو - شهرستان - فرهنگی هنری
کد خبر:8200 | ۱۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۳

دانشگاه شیراز در جمع ۵۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت

پرتو جنوب

روابط عمومی دانشگاه شیراز اعلام کرد: این دانشگاه در جایگاه سومین دانشگاه ملی و به‌عنوان یکی از برترین مؤسسه‌های جهان شناخته شده و توانسته است در میان ۵۵۰ دانشگاه پایدار در این فهرست قرار گیرد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی دانشگاه شیراز، بر پایه‌ تازه‌ترین ویرایش رتبه‌بندی جهانی پایداری از سامانۀ «کیو. اس.»، که در سال ۲۰۲۲ میلادی منتشر شده است، دانشگاه شیراز در جایگاه سومین دانشگاه ملی و به‌عنوان یکی از برترین مؤسسه‌های جهان شناخته شده و توانسته است در میان ۵۵۰ دانشگاه پایدار در این فهرست قرار گیرد.
بر پایۀ ویرایش ۲۰۲۳ نظام رتبه‌بندی جهانی پایداری «کیو. اس.»، سه دانشگاه تهران، صنعتی امیرکبیر و شیراز در فهرست ۷۰۰ دانشگاه و مؤسسه علمی برتر جهان قرار گرفتند که در زمینه‌ی توجه به توسعۀ پایدار به‌ویژه در زمینه‌های زیست‌محیطی و اجتماعی سرآمد هستند.
بنا بر این گزارش، سامانه رتبه‌بندی کیو.اس (QS Sustainability Rankings)، علاوه‌بر رتبه‌بندی عمومی دانشگاه‌ها، اقدام به ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها در زمینه‌ی پایداری اجتماعی و زیست‌محیطی در قالب یک سامانه‌ی رتبه‌بندی فرعی به نام رتبه‌بندی پایداری نموده است. اولین نتایج این ارزیابی در سال جاری با تمرکز بر ۷۰۰ دانشگاه منتشر شده است و توانایی آن‌ها در مقابله با چالش‌های زیست‌محیطی و اجتماعی ارزیابی شده است. شاخص‌ها به دو گروه اقدامات پایداری زیست‌محیطی (شامل نهادهای پایدار، آموزش پایدار و تحقیقات پایدار) و تأثیر اجتماعی (شامل برابری، تبادل دانش، تأثیر آموزشی، اشتغال‌زایی و فرصت‌ها و کیفیت زندگی) تقسیم می‌شوند.
در این ارزیابی، تنها سه دانشگاه از ایران به این رتبه‌بندی راه یافته‌اند. دانشگاه تهران با رتبه‌ جهانی ۴۵۰-۴۰۱ در جایگاه اول ملی و دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر و شیراز با رتبه‌ی ۵۵۰-۵۰۱ در جایگاه‌های دوم و سوم ملی قرار گرفته‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×