» آرشیو » رئیس مجلس شورای اسلامی: نیازمند یک حکمرانی نو مبتنی بر گام دوم انقلاب هستیم
آرشیو - سیاسی
کد خبر:2245 | ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۱۰

رئیس مجلس شورای اسلامی: نیازمند یک حکمرانی نو مبتنی بر گام دوم انقلاب هستیم

پرتو جنوب

قالیباف گفت: نیازمند تحول در نظام حکمرانی در عرصه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی هستیم و نیازمند یک حکمرانی نو مبتنی بر گام دوم انقلاب هستیم.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (۲۴ اردیبهشت) در مراسم همایش بین المللی صندوق توسعه ملی که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، گفت: ما به عنوان یک دولت باید مبتنی بر اندیشه‌های سیاسی حضرت امام خمینی(ره)، فرمایشات و رهنمود‌های مقام معظم رهبری و تبیین شرایط موجود هر سیاستی را که می‌خواهیم بگذاریم، موظفیم شرایط محیطی خودمان را در حوزه داخلی و خارجی خود را به خوبی و با نگاه راهبردی بشناسیم و تحلیل کنیم و دقیق بدانیم که در چه شرایطی هستیم و این بسیار کلیدی و مهم برای تنظیم برنامه پنج ساله است.

وی افزود: امروز همه اندیشمندان و متخصصان اتفاق نظر دارند و قدرت‌های جهانی و همه کشور‌های جهان و دولت‌های ملی در کره خاکی معتقدند که در آستانه تغییر نظم جهانی هستند. ما باید بدانیم در این تغییر نظم جهانی چه جایگاهی داریم و در کجا باید قرار گیریم و بدون شک باید نسبت به گذشته در یک نقطه برتر چه در حوزه منطقه و بین الملل قرار بگیریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در حوزه مسائل داخلی هم بنا بر فرمایشات مقام معظم رهبری نیازمند تحول هستیم و این تحول را مقام معظم رهبری در سال ۹۹ و قبل از کرونا در حرم حضرت امام(ره) ترسیم کردند و فرمودند امام راحل اساساً امام تحول بود و ما باید آن مسیر را طی کردیم. ما باید بدانیم در کجا قرار داریم و باید نقشه راه خود را بدانیم و بدانیم نیازمند یک تحول در نظام حکمرانی خود در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و دفاعی و امنیتی هستیم و نیازمند یک حکمرانی نو مبتنی بر گام دوم انقلاب هستیم.

قالیباف ادامه داد: باید نقاط قوت خود را تقویت کنیم و نقاط ضعف را برطرف کنیم. حرکت ما باید مبتنی بر مکتب حضرت امام باشد که مبتنی بر عقلانیت، معنویت و عدالت است. ما یک دیوان سالاری مستحکم و سرکش داریم و یک قوه دیوانسالاری بر سه قوه دیر حکمرانی می‌کند.

وی اظهار کرد: تعارض منافع یکی از چالش‌های جدی است و یکی از مسائل مهم در دستورکار ما طرح مدیریت تعارض منافع است که در مجلس یازدهم حتماً پیگیری می‌کنیم. ما نیازمند جهاد تصمیم هستیم. باید سختی‌ها و تلخی‌های تصمیمات را بپذیریم و آبروی خود را به مردم هدیه دهیم. در آستانه ارائه لایحه برنامه هفتم توسعه به مجلس هستیم که نیازمند فهم مشترک از این برنامه هستیم. ما آنقدر منابع نداریم که اولویت‌های مهم زیادی داشته باشیم و باید چند اولویت مهم و مشترک داشته باشیم. در رسیدن به اهدافمان باید اتفاق‌نظر داشته باشیم.

رئیس مجلس در ادامه گفت: باید سختی‌ها و تلخی‌های تصمیمات را بپذیریم و آبروی خود را به مردم هدیه دهیم. در آستانه ارائه لایحه برنامه هفتم توسعه به مجلس هستیم که نیازمند فهم مشترک از این برنامه هستیم. ما آنقدر منابع نداریم که اولویت‌های مهم زیادی داشته باشیم و باید چند اولویت مهم و مشترک داشته باشیم. در رسیدن به اهداف مان باید اتفاق نظر داشته باشیم.

قالیباف تاکید کرد: بالاخره باید معلوم شود که با ارز می‌خواهیم چه کنیم؟ آیا ارز فقط متغیر است؟ ارز حتماً یک متغیر مهم است و لازم است برای آن تصمیم بگیریم. امروز تورم محصول رشد نقدینگی است و از ناترازی عملیاتی بودجه و ناترازی بانک‌ها به وجود می‌آید و این برای همه ما روشن است و نتیجه آن سلطه مالی بر سلطه پولی می‌شود. ما می‌توانیم در برنامه پنج سال هفتم به یک ثبات اقتصادی با تصمیم عالمانه و شجاعانه برسیم.

رئیس قوه مقننه اظهار کرد: مردمی سازی یک نگرش است نه یک رویکرد و اقتصاد مردمی به معنای اقتصاد مقاومتی است. عدالت را هم مردم باید پیاده کنند. ما دفاع مقدس را با مردم اداره کردیم و موفق شدیم. ارتش و سپاه به تنهایی از پس کار برنمی آمدند و مردم پای کار آمدند و موفق شدیم. هوافضای امروز نتیجه حضور مردم در دفاع مقدس است که امروز جزو شش کشور اول دنیا در این حوزه هستیم. باید بین مردم و دولت تعامل باشد. در نیروی انتظامی و ۱۱۰ هوشمندسازی کردیم. اقتصاد مردمی اقتصادی است که به صورت تعاملی با مردم تعامل داشته باشیم. ما امروز مزاحم کارآفرینان هستیم و به جای حل مشکلات آنان و تسهیل کارشان چوب لای چرخشان می‌گذاریم.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×