» آرشیو » معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان فارس مطرح کرد؛ ۶۵درصد از رتبه برتر کنکور از مدارس سمپاد هستند/ ۳رتبه برتر کنکور از داوطلبان نابینا است
آرشیو - شهرستان
کد خبر:10362 | ۵ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۳۸

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان فارس مطرح کرد؛ ۶۵درصد از رتبه برتر کنکور از مدارس سمپاد هستند/ ۳رتبه برتر کنکور از داوطلبان نابینا است

پرتو جنوب

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پرتو جنوب، معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان فارس در نشست خبری خود با خبرنگاران درباره نتایج دانش آموزان در کنکور سال جاری گفت: در سال گذشته ۲۹ نفر از استان فارس حائز رتبه‌های دو رقمی‌ منطقه در سه رشته آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی در کنکور سراسری شدند و امسال ۴۸ رتبه دو رقمی در این سه رشته داشتیم که ۶۵.۵ درصد افزایش داشته است.
او با بیان اینکه بیش از ١٠ درصد رتبه های ٢ رقمی‌های گروه ازمایشی رشته تجربی کشور که معادل ٢٨ نفر هستند متعلق به استان فارس است تصریح کرد: در کنکور امسال یک نفر از شهرستان آباده نیز حائز رتبه ١٠ کشوری شد که نسبت به سال گذشته ١٠٠ درصد رشد داشته است، همچنین در تک رقمی‌های منطقه هم رشد ١٠٠ درصدی داشتیم و آقایان علی صادقی مهارلویی رتبه ٨ ریاضی فیزیک و سیدمحمد موسوی در رشته تجربی رتبه ۵ کنکور تجربی را در منطقه کسب کردند.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش فارس اضافه کرد: در سال گذشته ۲۹ نفر از استان فارس حائز رتبه‌های دو رقمی‌ منطقه در سه رشته ریاضی، تجربی و انسانی شدند و امسال ۴۸ رتبه دو رقمی در این سه رشته داشتیم که ۶۵.۵ درصد افزایش داشته است.
قاسمی ادامه داد: در سه رقمی منطقه نیز سال گذشته ٢١٧ نفر داشتیم و امسال به ٢٢٨ نفر رسید که رشد ۵.١ درصدی را نشان می‌دهد.
او خاطرنشان کرد: مجموعا امسال ٢٧٩ نفر در فارس حائز رتبه تک رقمی تا سه رقمی کنکور سراسری در بخش منطقه‌ای شدند.
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش فارس همچنین اعلام کرد ۳۵ درصد از رتبه‌های تک رقمی، دو رقمی و سه رقمی استان فارس در رشته‌های علوم انسانی، ریاضی فیزیک و علوم تجربی مربوط به سایر مدارس و ۶۵ درصد مربوط به مدارس استعدادهای درخشان بودند.
قاسمی خاطرنشان کرد: در اتفاقی کم سابقه، امسال سه دانش آموز روشندل (نابینا) شامل آقایان و خانمها؛ علیرضا ایزدی رتبه ١۵٢ گروه زبان، علی کشکولی رتبه ۱۶۲ علم انسانی و محدثه رتبه ۲۶۵ علوم انسانی در استان حائز رتبه سه رقمی شدند.
او با بیان اینکه در سال گذشته ۳.۶ درصد از دو رقمی‌های کشور مربوط به فارس بود، گفت: امسال این آمار با افزایش نزدیک به ۲ برابری به ۶ درصد رسید.
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش فارس ادامه داد: در امتحانات نهایی سال گذشته نیز درصد قبولی کشور ۸۰.۴۰ درصد و استان فارس ۷۶.۷۸ درصد بود که امسال درصد قبولی کشور به ۶۹.۴۲ درصد و استان فارس به ۶۹.۱۹ درصد رسید. یعنی ۳/۳۹ صدم درصد قبولی افزایش داشته است.
قاسمی خاطرنشان کرد: ضعف در دروسی مانند علوم اجتماعی و سلامت بهداشت در رشته تجربی در امتحانات نهایی پایه دوازهم به ما ضربه زده است. در درس عربی نیز در سه رشته علوم انسانی، تجربی و ریاضی فیزیک باید سرمایه گذاری ویژه انجام شود.

او از راهیابی سه نفر از دانش آموزان فارس به المپیادهای جهانی هم اشاره و بیان کرد: امسال فاطمه علی‌نژاد طیبی به المپیاد جغرافیا، فاطمه حسینی پور به المپیاد هندسه و محمدهادی شقاقیان به المپیاد اقتصادی راه یافت.
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش فارس به کسب ٨ مدال طلا، ٩ نقره و ١٠ برنز نیز در سطح کشور توسط دانش آموزان استان نیز اشاره کرد.

قاسمی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری آزمون شبه نهایی در راستای بهبود فرآیند امتحانات نهایی از سال گذشته اشاره کرد و گفت: تحلیل نقطه‌ای مدارس، جلسه با مدیران عادی و خاص، راه‌اندازی کمپ‌های مطالعاتی، برپایی کارگاههای مثبت اندیشی و…از دیگر برنامه‌هایی است که در این راستا اجرایی شده است.
او اضافه کرد: یک روز قبل از امتحانات نهایی نیز وبینارهای آموزشی برگزار شد و بلافاصله پس از آخرین امتحان نهایی پایه دوازدهم، برنامه ١٨ روزه برای کنکور در دستور کار قرار گرفت.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش فارس افزود: حرکت در مسیر کیفیت آموزشی، یک روزه و یک شبه جواب نمی‌دهد اما تلاش می‌کنیم تا زمان کمتری به نتیجه برسیم.

خبرنگار و عکاس: مازیار فتحی

Print Friendly, PDF & Email
  • ×