» آرشیو » به بهانه روز روابط عمومی و ارتباطات؛ افزایش سرمایه اجتماعی پلیس با اطلاع رسانی سریع و صحیح اخبار انتظامی
آرشیو - مقالات
کد خبر:2558 | ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۳۵

به بهانه روز روابط عمومی و ارتباطات؛ افزایش سرمایه اجتماعی پلیس با اطلاع رسانی سریع و صحیح اخبار انتظامی

پرتو جنوب

به قلم: سرهنگ حمید افرامن- رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس فارس

تعامل موثر با رسانه های دیداری، شنیداری و نوشتاری می تواند یکی دیگر از نقش های پررنگ پلیس در سطح جامعه باشد نقشی که از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی به عنوان مسئول اطلاع رسانی بایستی به خوبی اجرا شده تا بتواند حلقه وصل محکم و مطمئنی بین پلیس و جامعه باشد.
امروزه از دانش و هنر روابط عمومی به عنوان یک ابزار توانمند در جهت تسهیل ارتباطات دو طرفه بین سازمان ها و جامعه یاد می شود و با پیچیده تر شدن نظام اجتماعی ضرورت، گسترش و توسعه این علم و حرفه جدید بیش از پیش احساس می شود تا آنجا که در عصر کنونی کمتر نهاد یا سازمانی است که در آن واحد روابط عمومی وجود نداشته باشد.
در فرماندهی انتظامی نیز به دلیل تنوع ماموریت ها و لزوم ارتباط با بخش های مختلف جامعه و زندگی شهروندان وجود واحد روابط عمومی و ارتباط با اقشار جامعه مورد نیاز بوده و از اهمیت و حساسیت ویژه ای برخوردار است.
مهمترین رویکرد پلیس در سال های اخیر، تحقق اصل جامعه محوری و تعاملات هدفمند دو سویه با اقشار مختلف جامعه، نهادها و سازمان های اجتماعی است. در همین راستا توجه به پیشگیری اجتماع محور مهمترین مولفه اثربخش در کاهش ناهنجاری های اجتماعی است که این مهم فقط با همکاری سازمان ها و شهروندان به عنوان سرمایه های اجتماعی پلیس محقق خواهد شد.
بدیهی است حلقه واسط بین سازمان پلیس و بدنه جامعه عناصر روابط عمومی و ارتباطات می باشند که هدف از تشکیل معاونت فرهنگی و اجتماعی در مجموعه فرماندهی کل انتظامی ایفای نقش پل ارتباطی بین مردم و سازمان در راستای تشریح ماموریت ها و اقدامات مجموعه های مختلف انتظامی با هدف اقناع سازی افکارعمومی می باشد.
از مهمترین دغدغه‌های روابط عمومی پلیس، پیشگیری از انتشار اخبار غیر واقعی درفضای مجازی است که موجب کاهش احساس امنیت در جامعه می‌شود. حساسیت اخبار حوادث و رخدادهای انتظامی نیز یکی دیگر از دغدغه های پلیس است که می بایست با تصمیم گیری سریع و صحیح به مساله ایجاد شده واکنش مناسب نشان داده و با در نظر گرفتن شرایط بحران و مدیریت زمان موضع گیری شفافی را به افکار عمومی ارائه داد.دراین میان پلیس به دنبال شفاف سازی اخبار حوادث و رخدادهای انتظامی است تا با تنویر افکار عمومی احساس امنیت را برای شهروندان به وجود آورد.
مشارکت مردم به ویژه اهل قلم و اصحاب رسانه در تعامل با پلیس به مراتب تاثیر گذار خواهد بود.قطعا تعامل موثر با رسانه های دیداری، شنیداری و نوشتاری می تواند یکی دیگر از نقش های پررنگ پلیس در سطح جامعه باشد نقشی که از سوی معاونت فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی به عنوان مسئول اطلاع رسانی بایستی به خوبی اجرا شده تا بتواند حلقه وصل محکم و مطمئنی بین پلیس و جامعه باشد.
در پایان فرصت را مغتنم دانسته و ضمن تقدیر از کلیه دوستان و عزیزانی که طی سال گذشته در اطلاع‌رسانی صحیح اخبار و عملکرد حوزه پلیس فارس با ما همکاری داشتند این روز را به همه تلاشگران و فعالان مسیر حساس و دشوار روابط عمومی و اطلاع رسانی صمیمانه تبریک عرض نموده و از خداوند قادر منان برای تمامی این عزیزان موفقیت و استقامت در راه خدمت رسانی به مردم را مسئلت می نمایم.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×