» آرشیو » روزانه چقدر باید نمک مصرف کنیم؟
آرشیو - دانش و سلامت
کد خبر:2684 | ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۱۷

روزانه چقدر باید نمک مصرف کنیم؟

پرتو جنوب

نتایج یک نظرسنجی در انگلیس نشان می‌دهد حدود ۸۰ درصد از بزرگسالان در این کشور به درستی نمی‌دانند حداکثر میزان مصرف روزانه نمک چقدر است؟
به گزارش پرتو جنوب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، وقتی از این افراد سوال شد که آیا می‌توانید بگوئید حداکثر میزان مصرف روزانه نمک که دولت توصیه کرده، چقدر است؟ یا این که می‌دانید نمک در کدام یک از اجناس خواربارفروشی در کمین شما نشسته است؟ حدود ۸۰ درصد بزرگسالان انگلیسی با این سوال گیج شدند و پاسخ دقیقی برای آن نداشتند.

کارشناسان تغذیه و سلامت اعلام کردند که میزان نمک بعضی اجناس در خواربارفروشی ممکن است حتی قبل از این که وعده ناهار را هم در نظر بگیریم، از حد مجاز روزانه بیشتر شود.

فقط ۱۰ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی «بنیاد قلب بریتانیا» اعلام کردند که حداکثر مقدار توصیه شده نمک از سوی مقامات بهداشتی دولت، شش گرم در روز است. بزرگسالان بریتانیایی روزانه به‌طور متوسط ۸.۴ گرم نمک می‌خورند که حاوی ۳.۳ گرم سدیم است.

یافته‌های این نظرسنجی در حالی منتشر می‌شود که پژوهش جداگانه‌ای نشان داد در بعضی پیتزاپزی‌ها فقط یک پیتزا حاوی مقدار نمک مورد نیاز برای سه روز است.

طبق اعلام کارشناسان، دو سوم پیتزا‌هایی که در رستوران‌ها و بیرون‌بر‌ها به فروش می‌رسد حاوی شش گرم به بالا نمک در هر پیتزا است.

خوردن بیش از حد سدیم ممکن است به بروز مشکلات سلامت از قبیل فشار خون بالا منجر شود که می‌تواند عامل نیمی از همه حمله‌های قلبی و سکته‌های مغزی در بریتانیا باشد.

شاید تعجب نکنید که غذای بیرون‌بر و مملو از پنیری که اغلب حاوی گوشت فرآوری‌شده و زیتون هستند نیز در جدول میزان نمک، جایگاه بالایی دارند.

اما شاید میزان نمک موجود در سایر اقلام فروشگاهی برایتان تعجب‌برانگیز باشد.

مطالعات در انگلیس نشان می‌دهد که در سه‌چهارم نان‌های فروشگاهی، هر تکه نان حاوی نمکی معادل نمک یک بسته چیپس آماده است.

ایتالیایی‌ها اصطلاحا می گویند که باید پاستا را در آبی به شوری آب دریا پخت، اما سس پاستا چه؟

در حالی که خود پاستا نمک دارد، بعضی سس‌های پاستا هم در واقع از آب دریا شورتر هستند. هر ۱۰۰ گرم آب دریای آتلانتیک معادل ۲.۵ گرم نمک دارد، اما برخی از سس‌های معروف پاستا حدود ۳ گرم نمک دارند.

از سس‌هایی که روی اجاق گاز درست می‌کنیم تا سس گوجه‌فرنگی و سس‌های مخصوص خواباندن مواد غذایی، برخی از سس‌ها مقادیر زیادی نمک درون خود پنهان دارند.

با این حال کارشناسان اعلام کردند که مقدار نمک در انواع سس‌ها بسیار متفاوت است و این نشان می‌دهد که می‌توان با کم کردن سدیم هم سس خوشمزه درست کرد.

نظرسنجی سال ۲۰۲۱ نشان داد بیش از نیمی از غلات صبحانه که برای کودکان تولید می‌شود، حاوی دست‌کم میزان «متوسطی» نمک است.

شاید فورا به ذهن نرسد که بیسکویت، شیرینی‌های خمیری و کیک میزان سدیم بالایی داشته باشند، اما پژوهش بنیاد قلب بریتانیا نشان می‌دهد ۴ درصد نمک برنامه غذایی ما را غذا‌های شیرین تامین می‌کند و حتی نمک بیسکویت ممکن است از ذرت بوداده بیشتر باشد.

حتی دسته دارو‌ها هم از نمک در امان نیست. پاراستامول حل‌شدنی حاوی سدیم است، به اندازه‌ای که اگر فردی حداکثر دز روزانه را مصرف کند از حداکثر ۲ گرم توصیه شده سازمان جهانی بهداشت برای مصرف نمک فراتر می‌رود.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×