» آرشیو » شناسایی سیاره‌ای فراخورشیدی که احتمالا مملو از آب است
آرشیو - گوناگون
کد خبر:18868 | ۲۴ دی ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۲۲

شناسایی سیاره‌ای فراخورشیدی که احتمالا مملو از آب است

پرتو جنوب

نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که سیاره‌ای فراخورشیدی ممکن است سرشار از آب مورد نیاز برای زندگی باشد.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ یک مطالعه جدید نشان داده است که یک سیاره فراخورشیدی که به دور یک ستاره کوچک در فاصله ۵۰ سال نوری از زمین می‌چرخد، ممکن است دنیایی از آب برای حیات داشته باشد و اکنون تلسکوپ فضایی جیمز وب می‌تواند مشخص کند که آیا واقعاً چنین است یا خیر.

سیاره مورد بحث که LHS 1140b نام دارد در منطقه قابل سکونت یک ستاره کوچک و کم نور به نام LHS 1140 واقع در صورت فلکی سیتوس می‌چرخد. ا ین سیاره فراخورشیدی در سال ۲۰۱۷ کشف شد و از آن زمان تاکنون توسط تلسکوپ‌های متعدد رصد شده است.

این مشاهدات در ابتدا محققان را متقاعد کرد که LHS 1140b سیاره‌ای سنگی است که جرم آن حدود ۱.۷ برابر بیشتر از زمین است؛ اما تجزیه و تحلیل جدید از تمام مشاهدات موجود نشان داده است که LHS 1140b آن قدر چگال نیست که صخره‌ای خالص باشد و باید حاوی آب بسیار بیشتری نسبت به زمین باشد یا دارای اتمسفر بسیار پر از عناصر سبک مانند هیدروژن و هلیوم است.

محققان هنوز نمی‌توانند بگویند کدام گزینه صحیح است، اما تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) ممکن است در سال‌های آینده بتواند به این موضوع پی ببرد و اگر LHS 1140b یک دنیای آبی باشد، این سیاره به اولین هدف در جهان برای جست و جوی حیات در خارج از منظومه شمسی تبدیل می‌شود.

از آن جایی که سیاره در منطقه قابل سکونت است، رویداد واقعا مهمی به شمار می‌رود؛ زیرا اگر روی سطح سیاره‌ای در منطقه قابل سکونت آب داشته باشید، انتظار می رود مقداری آب در حالت مایع وجود داشته باشد. چارلز کادیو یک ستاره شناس پژوهشی در دانشگاه مونترال و نویسنده اصلی مطالعه جدید Space.com می‌گوید: این یک سناریوی واقعا جالب از نظر قابلیت سکونت است.

منبع: Youm7

Print Friendly, PDF & Email
  • ×