» آرشیو » ثبت تصویر جدیدی از مریخ با جزئیات باورنکردنی
آرشیو - گوناگون
کد خبر:3814 | ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۱۴

ثبت تصویر جدیدی از مریخ با جزئیات باورنکردنی

پرتو جنوب

۲۰ سالگی کاوشگر «مارس اکسپرس» را با این منظره‌ی باورنکردنی از سیاره سرخ جشن می‌گیریم.

به گزارش پرتو جنوب از ایسنا و به نقل از اسپیس، یک تصویر جدید خیره کننده، مریخ را در نمایی کاملا جدید نشان می‌دهد و جزئیات پیچیده‌ای از سطح مریخ را آشکار می‌کند.

این تصویر برای بزرگداشت ۲۰ سالگی فضاپیمای مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا(ESA) منتشر شده است. از زمانی که مارس اکسپرس در روز کریسمس سال ۲۰۰۳ وارد مدار مریخ شد از ارتفاع حدود ۱۸۶ مایلی(۳۰۰ کیلومتری) تصاویری از سطح مریخ ثبت کرده است که نزدیک‌ترین فاصله‌ از سیاره سرخ است و به ثبت تصاویری با عرض حدود ۳۱ مایل(۵۰ کیلومتر) می‌انجامد.

این تصویر موزاییکی جدید با استفاده از یک روش متفاوت و با بهره‌گیری از داده‌های جمع‌آوری شده توسط دوربین استریو با وضوح بالا(HRSC) این کاوشگر ایجاد شد. این موزاییک از ۹۰ تصویر ساخته شده است. دوربین استریو با وضوح بالا می‌تواند از ارتفاعات حدود ۲۵۰۰ مایل(۴۰۰۰ کیلومتر) تا ۳۱۰۰۰ مایل(۵۰۰۰۰ کیلومتر) از سطح مریخ تصاویری با عرض حدود ۱۵۵۰ مایل(۲۵۰۰ کیلومتر) ثبت کند. در حالی که این تصاویر در ارتفاع بالا معمولا برای کمک به مشاهده الگوهای آب و هوایی بر فراز مریخ گرفته می‌شوند اما همچنین می‌توانند یک نمای کلی ارائه دهند که جزئیات بی‌سابقه‌ای از سیاره سرخ را در صورت ادغام شدن نشان می‌دهند.

این تصویر موزاییکی جدید از سیاره سرخ، مریخ را در رنگ‌های متعددی نشان می‌دهد و نمای رنگی بسیار غنی‌تری نسبت به هر زمان دیگری ارائه می‌کند.

با این حال، این اثر بسیار بیشتر از یک تصویر زیباست زیرا هر رنگ اطلاعاتی در مورد ترکیب سطح سیاره به دانشمندان سیاره‌شناسی ارائه می‌کند.

رنگ قرمز در نتیجه‌ی وجود آهن اکسید شده ایجاد می‌شود. این تصویر همچنین مناطق تیره و حتی آبی را نشان می‌دهد. این مناطق دارای فعالیت‌های آتشفشانی هستند که باعث رسوب ماسه‌های بازالتی خاکستری مایل به سیاه بر روی سطح مریخ می‌شوند و لایه‌های تیره گسترده‌ای از ماسه را ایجاد می‌کنند. همانطور که بادهای مریخ این شن‌های تیره را به حرکت در می‌آورند، انباشته می‌شوند و هنگامی که در دهانه‌های به جا مانده از برخورد سیارک‌ها گرفتار می‌شوند، تپه‌های ماسه‌ای بزرگ ایجاد می‌کنند.

در این تصویر موزاییکی همچنین مناطق روشن‌تر و حتی سفیدتر در سراسر سطح سیاره سرخ دیده می‌شود که حاصل تغییر سنگ‌ها و هوازدگی توسط آب در تاریخ باستانی این سیاره‌ی خشک هستند. مواد معدنی خاک رس و سولفات به ویژه روشن هستند.

سولفات معدنی که در تصویر درون یک دره‌ی مریخ به نام Valles Marineris که در سطح مریخ در شرق منطقه تارسیس برای بیش از ۲۵۰۰ مایل(۴۰۰۰ کیلومتر) امتداد دارد، قابل مشاهده است. این سولفات‌ها به صورت لکه‌های سفید از میان پوشش تیره‌تری از ماسه‌های بازالتی نمایان می‌شوند.

این تصویر موزاییکی نمونه‌ای بارز از تاثیر فوق العاده‌ای است که کاوشگر مارس اکسپرس از زمانی که برای اولین بار در دو دهه پیش وارد مدار سیاره سرخ شد، بر علم گذاشته است.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×