» آرشیو » سیستان زیر خروار‌ها خاک/ چرا قانون بحران آلودگی هوا در سیستان اجرا نمی شود؟+تصاویر
آرشیو - تصاویر - شهرستان - گالری تصاویر
کد خبر:5373 | ۶ تیر ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۰۳

سیستان زیر خروار‌ها خاک/ چرا قانون بحران آلودگی هوا در سیستان اجرا نمی شود؟+تصاویر

پرتو جنوب

وزش طوفان همراه با گرد و خاک شدید که از دو روز گذشته در منطقه سیستان شروع به وزیدن کرده با شدت بیشتری همچنان ادامه دارد و زندگی آنان را مختل کرده است.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، طوفان در شهرستان هیرمند و در بخش قرقری باعث حرکت شن های روان و موجب آلودگی هوا در روستاهای شمال شهرستان شده و مردم در خانه های خود حبس شده اند.

این طوفان که از روز جمعه در منطقه سیستان شروع به وزیدن کرده موجب مشکلات تنفسی و ریوی برای مردم حاشیه نشین تالاب خشکیده هامون در بخش قرقری شده است.

روستاهای شمال شهرستان هیرمند که در مجاورت تالاب خشکیده هامون قرار دارند این روزها حال خوشی ندارند و فقط از منازل خود شن ها و ریگ های انباشته شده را جمع آوری می کنند.

غلظت آلودگی هوا طی این دو روز در منطقه سیستان که اوج آن امروز بود باعث خانه نشین شدن افرادی که دارای بیماری های تنفسی، ریوی، قلبی و چشمی هستند شد. البته موضوع طوفان سیستان داستان جدیدی نیست و با توجه به خشکسالی های دو دهه اخیر و خشک شدن تالاب هامون که منشا اصلی ریزگردها در بخش قرقری است شدت پیدا کرده است.

️طوفان‌های موسمی ۱۲۰ روزه سیستان که به ۱۶۰ روز هم می رسد معمولا از اواخر اردیبهشت تا پایان شهریور مناطق سیستان را تحت تاثیر قرار می‌دهد از گذشته‌های دور، بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ روز بطول می‌انجامید، اما اکنون با بروز خشکسالی‌های ۲ دهه گذشته حتی تا ۱۶۰ روز هم به درازا می‌کشد.

شرایط سخت مردم سیستان در طوفان‌های ۱۲۰ روزه
چرا خدمات رسانی رایگان نمی شود؟

حجت الاسلام اشرفیان امام جمعه نیمروز چندی پیش در خطبه های نماز جمعه نیمروز گفت: اعضای ستادبحران کشور بجای پیام همدردی در سیستان مستقر شوند و مشکل را ملی حل کنند.

حجت الاسلام اشرفیان با اشاره به وضعیت بحرانی اخیر سیستان و خدمات دهی ضعیف در این خصوص که موجب سرگردانی مردم در صفوف مختلف شده بود گفت:درخصوص بحران اخیر مردم چون از قبل اطلاع رسانی خوبی نشده بودند، در تحیر و سرگردانی نمی دانستند که باید در کدام صف بایستند، صفحه بنزین و نانوایی و کپسول گاز کم بود، صف نفت و اورژانس بیمارستان هم اضافه شد و این شرایط بسیار سخت و بحرانی و باران شن ریزه ها، آسمان آفتابی را برای مردم تیره و تار کرد به معنای حقیقی کلمه مردم در خانه ها حبس شدند و بدون ماسک در خانه نمی توانستند نفس بکشند، عمق فاجعه در سیستان غیر قابل قیاس با هیچ نقطه دیگر است و با گفتن حق مطلب ادا نمی شود باید اینجا زندگی کرد و با تمام وجود این شرایط را تجربه و لمس کرد تا بفهمیم مردم در این منطقه چی می کشند.

وی‌افزود: چند سال است که پشت سرهم سیستان آلوده ترین شهر جهان اعلام می شود، چون میزان آلودگی و آلایندگی بسیار فراتر از بحران است، اگر قانون است که وقتی بحران آلودگی و آلایندگی هوا به یک حدی برسد که قابل زندگی کردن نیست یا باید شهر تخلیه و خالی از سکنه شود و یا این که کلیه خدمات عمومی در آن منطقه رایگان شود، چرا در سیستان اجرایی نمی شود؟

به نظر می رسد با توجه به شرایط اضطراری اخیر وقت آن رسیده از ستاد بحران استان خواسته شود غیر از تعطیل کردن ادارات و مدارس تدبیر جدی و اساسی برای منشا طوفان های خاک بشود و علاج درمان را قبل از وقوع باید کرد، وقت آن رسیده است که ستاد مدیریت بحران کشور و بعضی از مسئولین ما که در تهران نشسته اند و فقط از دور ابراز تاسف و همدردی میکنند و گاهی عکسی از چهره مبارکشان می فرستند چند روزی تشریف بیاورند در سیستان با خانواده محترم زندگی کنند و بعد بر اساس آنچه مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند تصمیم گیری کنند.

طوفان شدید شن در سیستان شعاع دید را در محورهای مواصلاتی شهرستان هیرمند به کمتر از ده متر رساند

شعاع دید در محورهای مواصلاتی شهرستان هیرمند به کمتر از ده متر رسید روایتی دردناک از سیستان امروز و کلیپ خانه های که زیر خروارها خاک در حال دفن شدن است.

یکی از شهروندان نیمروزی گفت: ریزگرد‌ها چند سالی است که مردم سیستان را دچار مشکل کرده است به طوری که بعد از وقوع گرد و خاک شاهد قطعی برق هستیم .گرمای طاقت فرسا در تابستان، طوفان‌ها و گرد و غبار نفس کشیدن را برای ما و خانواده‌هایمان دشوار کرده است.شرایط سیستان بسیار دردآور است و زندگی را برای مردم دشوار کرده است.

همچنین شهروند دیگری گفت: ما باید الان به فکر کار کردن باشیم یا اینجا ماسه بادی جمع کنیم ، هر چند زمانی که باد شروع به وزیدن می کند نفس کشیدن برایم سخت است.

امید حسینی مدیرعامل آبفا سیستان ضمن ارائه کامل از وضعیت وضعیت منابع آبی سیستان گفت: در مساله آب در شرایط بحرانی نیستیم بلکه در شرایط فوق بحرانی قرار داریم، متاسفانه عدم تحقق حق آبه و از سویی گرمای شدید و بی سابقه در منطقه سیستان موجب شده مصرف آب به شدت افزایش یابد و از سویی شدت تبخیر هم مشکلات را دوچندان کرده است.

وی افزود:‌در سه سال گذشته هیچ ورودی آبی به چاه نیمه‌ها نداشته ایم و افزون بر آن با بی تدبیری در تخصیص بیش از ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب شرب جهت آبگیری، طرح ۴۶ هزارهکتاری که طی آن مصرف بیش از ۵ سال آب شرب منطقه تامین می شد از بین رفته است.

مدیرعامل آبفا سیستان افزود: شرایط برداشت از چاه نیمه‌ها به سختی در حال انجام است و مردم عزیز باید صرفه جویی را مدنظر داشته باشند و در حراست از آب شرب حساس باشند، متاسفانه شاهدیم که دراین شرایط خشکسالی برخی از افراد اقدام به آبیاری باغات و زمین‌های کشاورزی خود از آب شرب می‌کنند که جای تاسف دارد و در صورت مشاهده به شدیدترین شکل ممکن برخورد خواهد شد.

تداوم باد‌های ۱۲۰روزه و افزایش محسوس دما در انتظار استان

رئیس اداره پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا استان سیستان و بلوچستان گفت: از بعد ظهر دوشنبه تا آخر وقت چهارشنبه (۵ تا ۷ خرداد) برای ارتفاعات مرکزی و جنوب شرق استان در شهرستان‌های زاهدان، سراوان، گلشن و برخی نقاط ساحلی رخداد رگبار و رعدوبرق، تندباد‌های شدید لحظه‌ای و احتمال بارش تگرگ به همراه برخورد صاعقه پیش‌بینی می‌شود، در سایر نقاط مرکزی و جنوبی استان همچنان تا اواخر وقت چهارشنبه بارش‌های سیلابی در سطح هشدار نارنجی می‌باشد.

او افزود: از شدو طوفان گردوخاک در شمال استان کاسته شده، اما همچنان تا شنبه ۱۰ تیر در مناطق شمالی و زاهدان وزش باد نسبتاً شدید تا شدید به ویژه برای عصر چهارشنبه تا آخر وقت پنجشنبه رخ خواهد داد؛ که احتمال خیزش گردوخاک، کاهش دید و کاهش کیفیت هوا و خسارت به محصولات جالیزی و گلخانه‌ها و اختلال در تردد‌های جاده‌ای و همچنین احتمال افزایش غبار در مناطق مرکزی استان وجود دارد. از پنجشنبه تا دوشنبه (۸ تا ۱۲ تیر ماه) در مناطق شمالی و مرکزی استان افزایش محسوس دما رخ خواهد داد.

علی ملاشاهی توصیه کرد: در فعالیت‌های کوهنوردی احتیاط شود و از اسکان در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی خودداری گردد و از محصولات کشاورزی محافظت شود.همچنین برای مناطق شمالی استان و زاهدان عدم تردد‌های غیر ضروری در فضای باز در زمان غبار آلود شدن هوا، احتیاط در تردد‌های جاده‌ای و محافظت از گلخانه‌ها و محصولات توصیه می‌شود.

او ادامه داد: با توجه به افزایش محسوس دما از تردد‌های غیر ضروری در فضای باز به ویژه اواسط روز تا بعدازظهر خودداری شود و تامین، توزیع و مصرف بهینه آب و برق مدیریت شود.

گرمای هوا در سیستان بی‌سابقه است/ وسایل سرمایشی قابل استفاده نیستند

محمدسرگزی نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آغاز بادهای ۱۲۰ روزه سیستان با سرعت ۱۲۰ کیلومتر هم زمان با دمای ۵۰ درجه هوا گفت: متاسفانه علی رغم وجود این مشکلات شاهد افت فشار برق هستیم که موجب شده وسایل سرمایشی قابل استفاده نباشد و بسیاری از وسایل برقی هم دچار خسارت شده اند.

وی ادامه داد: ۷۰ درصد مردم کولر آبی دارند اما به دلیل اینکه آب قطع است مردم در این گرما و گرد و غبار نمی توانند از کولر آبی استفاده کنند.

سرگزی ادامه داد: باتوجه به گرمای بی سابقه، بسیاری از روستاهای حوزه سیستان دچار افت فشار آب و بعضا قطعی آب هستند.

عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: توان استان برای حل مسائل کافی نیست و از سوی توانیر و آبفای کشور هم اقدامی برای حل ریشه ای مشکل صورت نگرفته است در حالی که برای رفع آن باید مجموعه وزارت نیرو و آبفای کشور همه توان خود را به کار ببرند.

سرگزی به وزیر نیرو و معاونان این وزارتخانه بویژه مدیران عامل شرکت های مدیریت منابع آب ایران و توانیر توصیه کرد سفری به منطقه سیستان داشته باشند و در جریان شرایط مردم قرار گیرند.

وی تاکید کرد: مسئولان توانیر و آب و فاضلاب استان پای کار هستند اما حل این مشکل جزو اولویت‌های مسئولان کشوری توانیر و آبفا قرار ندارد.

سرعت وزش باد در سیستان به مرز ۱۰۰ کیلومتر رسید

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد شدید تا بیشینه ۹۷ کیلومتر بر ساعت ۲ تیر ۱۴۰۲ زابل را درنوردید و گردوغبار حاصل از آن شعاع دید افقی را در منطقه فرودگاهی به ۲۰۰۰ متر کاهش داد.

همچنین در شهرستان زهک ببیشینه‌ سرعت باد به ۶۵ کیلومتر بر ساعت رسید و دید افقی در ایستگاه هواشناسی تا ۸۰۰ متر کاهش یافت.

حیدری توصیه کرد: از ترددهای غیر ضروری در زمان غبار آلود شدن هوا و از ترددهای جاده‌ای خودداری شود و از کار در ارتفاع جدا خودداری شود.

بحران ریزگرد‌ها در سیستان ۷۶۴ نفر را راهی بیمارستان کرد

مجید محبی، مدیرکل ستاد بحران سیستان و بلوچستان گفت:طوفان و ریزگرد در سیستان از یکم تیر تا کنون ۷۶۴ نفر از مردم زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز ‏را راهی بیمارستان کرده است.

در مجموع تا روز گذشته ۶۴۹ نفر به صورت سرپایی از خدمات درمانی بهره‌مند و از بیمارستان مرخص شدند و ۱۱۵ نفر همچنان بستری هستند.

علی ملاشاهی اظهارداشت: در این مدت سرعت وزش باد به حدود۱۰۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید که علاوه بر افزایش ذرات معلق در هوای منطقه، کاهش دما را به همراه دارد.

وی ادامه داد: همچنین در زمان طوفان در جاده‌های ارتباطی روستایی و مرزی منطقه سیستان کاهش دید سبب کندی عبور و مرور می‌شود.


رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بهتر است در زمان طوفان افراد به ویژه کسانی که دچار بیماری های قلبی و تنفسی دارند از تردد غیر ضروری در فضای باز خودداری کنند.

وی بیان کرد: طی این مدت در مناطق مرکزی و جنوبی سیستان و بلوچستان برخی ساعات وزش باد و افزایش غبار پیش بینی می‌شود.

گرد و غبار فراوان زندگی را برای مردم دشوار کرده است

وزش طوفان شدیدی که از چند روز گذشته در منطقه سیستان شروع به وزیدن کرده است مشکلات فراوانی را برای مردم شهرستان بوجود آورده است به طوری که در شمال این شهرستان در بخش قرقری خانه های مردم در بعضی روستاها زیر خاک ها و ریگ ها در حال دفن شدن هستند.

کشاورز سرپرست فرمانداری شهرستان هیرمند در این خصوص گفت: با توجه به صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی در شهرستان هیرمند متاسفانه به دلیل وجود ریزگردهای فراوان و ذرات معلق در هوا تعداد ۱۱۶ نفر بیماران تنفسی،قلبی و چشمی به مراکز بهداشتی و درمانی این شهرستان مراجعه کرده اند.

وی افزود: سرعت وزش طوفان در شهرستان هیرمند به بیش از ۱۰۸ کیلومتر در ساعت رسیده و شعاع دید را هم به ۳۰۰ متر رسانده است.

کشاورز بیان داشت: با توجه به شرایط بحرانی در شمال شهرستان هیرمند روزانه با ۶ دستگاه تانکر سیار به مردم به صورت سقایی آبرسانی می شود.

درخواست فرماندار زهک از دستگاه‌ها برای کمک به حل بحران ریزگردهای سیستان

دهمرده فرماندار زهک گفت: از دو روز گذشته که طوفان آغاز شده و شدت گرفته است ۶۰ نفر دچار بیماری تنفسی شدند که ۳ نفر از آنها بستری و مابقی به صورت سرپایی درمان شدند.

او افزود: چهار محور مواصلاتی روستایی در شهرستان زهک مسدود شده بود که با حضور قرارگاه شهید هراتی سپاه و سازمان راهداری این مشکل در حال حل شدن است اما ۹ روستا درگیر طوفان و ریزگرد‌ها و ماسه باد‌ها آنها را تهدید می‌کنند.

به گفته فرماندار زهک با توجه به اینکه وزش این بادها به مدت ۱۲۰ روز ادامه خواهد داشت باید این موضوع به عنوان یک بحران تلقی شود و دستگاه‌های امدادی ورود جدی‌تری برای حل بحران داشته باشند.

حال و روز مردم سیستان در منطقه خطرآفرین است

اما یک نکته علی رغم اینکه استاندار در منطقه حضور دارند و خود به صورت میدانی دارند سعی در مدیریت مشکلات دارند منابع شهرستانی هم پای کار هستند اما حل بعضی از مسائل نگاه ملی می خواهد.

 

Print Friendly, PDF & Email
  • ×