» آرشیو » وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: در چارچوب مسکن هنرمندان و خبرنگاران، به زودی شهر هنر راه اندازی می شود
آرشیو - فرهنگی هنری
کد خبر:9913 | ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۵۱

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: در چارچوب مسکن هنرمندان و خبرنگاران، به زودی شهر هنر راه اندازی می شود

پرتو جنوب

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نگاه ما نسبت به خبرنگاران حمایتی است و در همین راستا در چارچوب مسکن هنرمندان و خبرنگاران با وزارت راه به زودی شهر هنر را در شهر جدید هنر راه‌اندازی خواهیم کرد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از خبرگزاری مهر، محمدمهدی اسماعیلی دوشنبه شب در گفت و گوی ویژه خبری اظهار داشت: عرصه فرهنگ و هنر کشور سال گذشته بهترین ایام خود را سپری کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره نگاه حمایتی وزارت به مطبوعات گفت: معدل نشریات در کشور خیلی بالا است. به ۱۴ هزار نشریه مجوز داده شده و مرتب در هیأت نظارت بر مطبوعات با درخواست‌های متعدد مواجه هستیم. نگاه ما حمایتی است اما برای خبرنگارها بیمه و امنیت شغلی مهم بوده است.

وی افزود: پوشش بیمه‌ای خبرنگارها را از چهار هزار نفر سال ۱۴۰۰ به هشت هزار نفر رساندیم و ۹۷ درصد افزایش این کار توسط صندوق هنر اتفاق افتاده است. در چارچوب مسکن هنرمندان و خبرنگاران با وزارت راه به زودی شهر هنر را در شهر جدید هنر راه‌اندازی خواهیم کرد. این کلمه به معنای هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران است. فعالان حوزه قرآن و عترت را هم اضافه کردیم. ۱۵ هزار فعال این حوزه را بیمه کردیم و قرآن و عترت به شدت در کشور در حال رشد است.

اسماعیلی درباره تأمین کاغذ نیز گفت: زمانی به مجلس برنامه ارائه کردیم می‌خواهیم به خودکفایی در حوزه کاغذ برسیم که در آن زمان تولید کاغذ ما بین ۵ تا ۱۰ هزار تن بود و اکنون به ۷۵ هزار تن رسیده است‌. کارگروهی هم در این حوزه در دولت تشکیل شده است. همه موانع رفع شده و یک کارخانه بسیار خوب را در استان فارس با نصب همه تجهیزات در آستانه بهره‌برداری داریم.

وی افزود: کاری هم هیأت ما با ونزوئلا شروع کرده که کار بسیار خوبی است و تولید کاغذ مرغوب است. آموزش و پرورش ما ۷۰ درصد کتاب‌های خود را در سال گذشته با کاغذ داخلی منتشر کرد. امسال ۱۰۰ درصد نیاز در این حوزه با تولید داخل تأمین می‌شود و امسال در آستانه جشن خودکفایی کاغذ در بخش فرهنگی و نشر هستیم. گفته‌ام نیمه دوم سال، اما امیدوارم به زودی اتفاق بیفتد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره حجاب و عفاف نیز گفت: این دغدغه مهمی است و از دستور کارهای جدی دولت و شخص رئیس جمهوری این است که این مساله را بتوانیم رفع کنیم. بخشی نیاز به حمایت‌های ما داشت که به صورت یارانه‌ای اتفاق بیفتد که در حال انجام است و بخش مهم آن ترویج مدل‌های عفیفانه است. در جشنواره مدل لباس که در تدارک آن هستیم سال گذشته کار مهمی شروع کردیم. به همه طراحان برگزیده وام‌های با سود کم برای تولید انبوه دادیم.

وی افزود: این دولت خود را مسؤول می‌داند. طرح کاملی را آماده کردیم در قرارگاه زیست عفیفانه که راه اندازی شده است. رئیس جمهوری تاکید بر این دارد که جهت‌گیری اصلی دولت در حوزه پوشش، فرهنگی باشد. در تهران و شهرهای بزرگ سکوهای دائمی فروش لباس را راه اندازی می‌کنیم. انشاالله اولین موارد آن را تا قبل از تابستان راه اندازی می‌کنیم و برای این کار تلاش شبانه روزی می‌شود.

اسماعیلی همچنین درباره تغییر نام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم گفت: در برنامه هفتم این بحث بود که آن را جلو ببریم. دوستان در مجلس استقبال کردند. بنای ما بر این است که با آن نگاه بلند انقلابی و بیانیه گام دوم و متناسب با نگاه‌های جدید در حوزه مدیریت فرهنگی، نامی را با دوستان مجلس و لایحه هفتم انتخاب کنیم. به نظرم تغییر مهمی خواهد بود که جهت گیری‌ها و رویاپردازی‌های مهم که لازمه فرهنگ و هنر است پیشانی کار قرار گیرد و جهت دهی فعالیت‌ها به این سمت باشد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×