» آرشیو » اتحادیه اروپا صنایع پهپادی ایران را تحریم کرد
آرشیو - سیاسی
کد خبر:7639 | ۳ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۵۵

اتحادیه اروپا صنایع پهپادی ایران را تحریم کرد

پرتو جنوب

اتحادیه اروپا با ادعای همکاری پهپادی ایران و روسیه هرگونه همکاری با ایران در این صنایع را ممنوع اعلام کرد.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، اتحادیه اروپا امروز سه‌شنبه تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کرد و همکاری با کشورمان در زمینه تولید پهپاد را با بهانه‌ی عرضه هواپیما‌های بدون سرنشین به روسیه ممنوع کرد.

در نشریه رسمی اتحادیه اروپا ادعا شده است: «فروش، عرضه، انتقال یا صادرات مستقیم و غیرمستقیم کالا‌ها و فناوری‌هایی که ممکن است به توانایی ایران برای ساخت پهپاد کمک کند، اعم از اینکه منشایی اروپایی داشته باشند یا نه، با هر شخص حقیقی یا حقوقی، نهاد یا ارگانی در این کشور ممنوع است.

به نوشته این نشریه، تحریم‌ها همچنین شامل امکان اعمال محدودیت‌های شخصی علیه کسانی است که اتحادیه اروپا معتقد است در توسعه تولید پهپاد در ایران نقش دارند. اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه ایران در رابطه با تحویل پهپاد‌هایی که اتحادیه اروپا مدعی است ایران به روسیه می‌دهد، اعمال کرد. این تصمیم از روز پس از انتشار در نشریه رسمی اتحادیه اروپا لازم الاجرا می‌شود.

پیش‌تر برخی مقامات اوکراینی مدعی شده بودند برخی قطعاتی که در پهپاد‌هایی که روسیه در جنگ اوکراین استفاده می‌کند و کی یف معتقد است از ایران به این کشور صادر شده، دارای قطعاتی بوده اند که در کشور‌های دوست اوکراین از جمله کشور‌های اروپایی تولید شده است. مقامات ایران بار‌ها ادعا‌های مطرح شده از سوی مقامات غربی مبنی بر ارسال پهپاد‌های ساخت این کشور به روسیه به منظور استفاده در جنگ اوکراین را رد کرده اند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×