» آرشیو » آغاز بهره برداری از ۴۵ طرح زیربنایی کشاورزی در کازرون
آرشیو - شهرستان
کد خبر:10442 | ۶ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۳۹

آغاز بهره برداری از ۴۵ طرح زیربنایی کشاورزی در کازرون

پرتو جنوب

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون گفت: در چهارمین روز از هفته دولت چهل و پنج طرح زیربنایی بخش کشاورزی این شهرستان با صرف هزینه ۵ میلیارد و پانصد و چهل و شش میلیون تومان از محل اعتبارات سیل، ملی و استانی به بهره برداری رسید.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کازرون، حمید رشیدی با اشاره به اینکه آئین آغاز بهره برداری از این طرح ها با حضور محمد فرخ زاده معاون هماهنگی امور زائرین و گردشگری استان فارس صورت گرفت، تصریح کرد این ۴۵ طرح شامل:

_مرمت، بازسازی ولایروبی کانال های آب رسان به طول ۱۳ کیلومتر
_ احیاء و مرمت و بازسازی قنوات به طول ۱۲۸۶ متر
_احداث کانال های آبرسانی کشاورزی به طول ۴۸۰ متر
_ احداث و مرمت جاده بین مزارع و باغات به طول ۲۴۰۰ متر
_ اجرای ۸ مورد آبیاری تحت فشار به میزان ۳۱ هکتار بود

این مقام مسئول با بیان اینکه بیش از ۲۰۰۰ خانوار روستایی از لایروبی و احداث کانال های آبرسانی منتفع می شوند، اظهار کرد: کانال های آبرسان مذکور انتقال آب به قریب به ۶۰۰۰ هکتار از اراضی منطقه را عهده دار هستند که با انجام لایروبی و احداث عملیات انتقال آب تسهیل و تسریع شده است.

رشیدی گفت: آبیاری تحت فشار در سطح ۳۱ هکتار با یارانه دولتی به ازای هر هکتار ۵۴ میلیون تومان اجرا شده است که این امر باعث افزایش راندمان مصرف آب، رشد بهتر محصول و افزایش تولید و صرفه جویی در انرژی می شود.

وی با تاکید بر ضرورت بهسازی جاده های بین مزارع به منظور تسهیل تردد کشاورزان و ادوات مکانیزه ابراز کرد: بهسازی جاده بین مزارع و باغات بستر سهولت رفت و آمد قریب به ۴۰۰ خانوار روستایی را فراهم کرده است.

او با اشاره به اینکه قنوات از میراث های کهن ایران زمین بوده و حفظ و نگهداری از آن به دلیل نقش ویژه در تامین آب برای کشاورزی ضروری است، افزود: مرمت و بازسازی قنوات شهرستان موجب بهره مندی ۳۰۰ خانوار و تامین آب ۷۵۰ هکتار از اراضی شده است.

به گفته رشیدی؛ جمعی از مردم و مسئولین بخش جره و بالاده نیز در آئین آغاز بهره برداری از این طرح ها حضور داشتند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×