» اجتماعی » ظرفیت های فارس، چشم ۳۲ هیات تجاری خارجی را گرفت
اجتماعی - شهرستان
کد خبر:23886 | ۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۱۱

ظرفیت های فارس، چشم ۳۲ هیات تجاری خارجی را گرفت

پرتو جنوب

ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران در حالی وارد دومین روز کاری خود شد که حضور سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی در غرفه استان فارس قابل توجه بود، به طوری که در نخستین روز این رویداد حداقل سه تفاهم‌نامه با سرمایه‌گذارانی از کشورهای روسیه و مغولستان به امضا رسید.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری فارس، تفاهم‌نامه‌های کشت فراسرزمینی محصولات کشاورزی، بسته‌بندی میوه و تولید گوشت با این دو کشور به امضا رسید. امروز نیز سرمایه‌گذارانی از کشورهای افغانستان، پاکستان، چین، ایتالیا و اندونزی با حضور در غرفه استان فارس از ظرفیت های این استان در حوزه های صنعت، معدن، کشاورزی و تولیدات دانش بنیان آگاه شدند و چند تفاهم‌نامه همکاری در زمینه صادرات مواد غذایی، واردات و صادرات مواد اولیه تولید بیسکوییت و همچنین نوشیدنی ها و گیاهان دارویی منعقد شد.

از دیگر کشورهایی که از غرفه استان فارس بازدید کردند می‌توان به سرمایه‌گذاران کشورهای عراق، ترکیه، سنگاپور، پاکستان اشاره کرد.

در همین ارتباط حسن شیخ‌نیا، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس از حضور ۳۲ هیات تجاری کشورهای مختلف در غرفه استان فارس خبر داد و گفت: در جریان این دیدارها و مذاکرات انجام شده ۱۵ تفاهم نامه همکاری به امضا رسید.

وی با بیان اینکه اگر این تفاهم نامه ها به قرارداد تبدیل شود ظرفیت قابل توجهی برای استان فارس ایجاد می شود؛ اظهارداشت: وزارت کشور دو زنجیره ارزش را برای استان فارسی مصوب کرده که شامل فولاد و گیاهان دارویی می باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس یکی دیگر از ظرفیت های قابل توجه استان فارس را در زمینه گندم عنوان کرد و گفت: فارس به عنوان دومین تولیدکننده گندم کشور ظرفیت های زیادی برای ایجاد زنجیره ارزش این محصول اسراتژیک دارد.

شیخ نیا از افزایش برداشت گندم در سطح هکتار به دلیل استفاده از روش های علمی و فناورانه در تولید دانه و نهاده خبر داد و گفت: خوشبختانه در زمینه صرفه جویی در مصرف آب برای بخش زراعت اقدامات خوبی انجام شده بطوری که به ازاء هر هکتار کشت غرق آبی، ۹ هکتار کشت به صورت آبیاری قطره‌ای انجام می شود.

وی با بیان اینکه تلاش می شود فارس به عنوان پایلوت مرکز تحقیقات گندم کشور معرفی شود؛ اظهارداشت: علاوه براین در زمینه تولید آرد و نان کامل و همچنین تولیدات پروتئینی به عنوان پایلوت کشور شناخته می شویم.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×