» آرشیو » عماد افروغ درگذشت + پیام‌های تسلیت
آرشیو - سیاسی
کد خبر:632 | ۲۵ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۴۸

عماد افروغ درگذشت + پیام‌های تسلیت

پرتو جنوب

عماد افروغ استاد دانشگاه درگذشت.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از ایسنا، عماد افروغ، نویسنده، جامعه‌شناس و همچنین نمایندهٔ اسبق مردم تهران و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی بود.

وی سحرگاه امروز؛ ۲۵ فروردین ۱۴۰۲ مصادف با بیست و سوم رمضان ۱۴۴۴ بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رییس قوه قضاییه در پیامی درگذشت عماد افروغ، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی را به خانواده و نزدیکان آن مرحوم تسلیت گفت و برای ایشان غفران الهی را مسئلت کرد.

حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی نیز در پیامی درگذشت عماد افروغ جامعه شناس و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی را تسلیت گفت.

وی با بیان اینکه درگذشت برادر عزیزمان جناب آقای دکتر عماد افروغ موجب تأسف شد، افزود: خدای متعال ایشان را با اولیاء خود محشور دارد و به بازماندگان گرامی شان صبر و اجر مرحمت فرماید.

سید ابراهیم رییسی رییس جمهور نیز برای رییسی نوشت: ««بسم‌الله الرحمن الرحیم . انا لله و انا الیه راجعون . درگذشت اندیشمند فرهیخته و جامعه‌شناس برجسته مرحوم دکتر عماد افروغ، موجب اندوه و تاثر خاطر شد. این نویسنده و متفکر صاحب‌نظر، دلسوز و دغدغه‌مند با کنشگری علمی، فرهنگی و سیاسی متعدد، از جمله یک دوره حضور موثر در جایگاه نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس، منشأ خدمات ارزشمندی شد. اینجانب درگذشت این چهره برجسته را به جامعه علمی و دانشگاهی کشور و به ویژه خانواده گرامی آن مرحوم تسلیت می‌گویم و در این ایام پر فیض از درگاه خداوند برای ایشان رحمت الهی و همجواری با صالحان و برای بازماندگان معزز صبر و سلامتی مسألت دارم.»

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم نوشت: «انالله وانا الیه راجعون . با نهایت تاسف و تاثر خبر درگذشت استاد فقید جناب آقای دکتر عماد افروغ را دریافت کردم. دکتر افروغ اندیشمند دلسوز و متعهدی بود که تمام دوران زندگی خود را وقف فهم مشکلات جامعه ایرانی و ارائه راه حل های دلسوزانه برای اعتلای کشور نمود. اینجانب فقدان این مرد روشن ضمیر را که ارادت راسخ عملی و نظری اش به پیشوای عدالت امیر مومنان علی(ع) زبانزد بود و در شب قدر و در مطلع فجر به دیدار حق شتافت را به خانواده معزز، جامعه علمی و همه دوستداران و شاگردانش تسلیت عرض می نمایم و در این ایام نورانی و رحمت ، آمرزش و رضوان الهی و هم نشینی با اولیا، صلحا و شهدا را برایش آرزومندم و حسن اولئک رفیقا»

محمد مخبر معاون اول رییس‌جمهور برای افروغ نوشت: «انا لله و انا الیه راجعون. خبر درگذشت دکتر عماد افروغ اندیشمند جامعه شناسی ایران واصل و موجب تاثر و تالم گردید. ایشان چه در قامت یک استاد دانشگاه و اندیشمند علوم اجتماعی و چه در جایگاه نمایندگی مجلس شورای اسلامی همواره دغدغه های مردم و جامعه ایرانی را پیگیری می کرد و برای رفع آنها اهتمام ویژه داشت. اینجانب فقدان آن مرحوم را به خانواده محترم، جامعه دانشگاهی کشور و علاقه مندان ایشان تسلیت عرض می کنم.

سید احمدرضا دستغیب، رییس دیوان محاسبات کشور در پیامی نوشت: «انا لله و انا الیه راجعون

خبر تلخ درگذشت دکتر عماد افروغ نویسنده، جامعه شناس و نماینده مردم تهران و رئیس کمیسیون فرهنگی دوره هفتم مجلس شورای اسلامی، در سحرگاه لیله القدر موجب تاثر و تاسف شد.

دکتر عماد افروغ از اساتید متعهد و برجسته دانشگاه بود که آثار و تالیفات مختلفی از وی در حوزه جامعه‌شناسی، اندیشه، تمدن غرب و اسلام‌شناسی به یادگار مانده و خدمات ارزنده ای در عرصه های علمی، فرهنگی و سیاسی کشور ارائه کرده است.

از درگاه خداوند منان، برای آن مرحوم که از معتقدین و نظریه پردازان دفاع از ملت فلسطین و قدس شریف بود و همچنین به دلیل ارادت ویژه‌اش به مولای متقیان علی علیه‌السلام، واپسین سال‌های عمرش را به تحقیق و پژوهش در خصوص نهج‌البلاغه گذراند، رحمت و مغفرت الهی و هم نشینی با صالحان و برای خانواده داغدار، همکارانش در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و سایر بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت دارم.»

روابط عمومی آستان مقدس حضرت امام خمینی (س) اعلام کرد: پیکر زنده یاد عماد افروغ ؛جامعه شناس و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در صحن غربی آستان مقدس امام خمینی(ره) درکنار مزار حجت الاسلام والمسلمین مرحوم محمد منهاج به خاک سپرده می شود.

مراسم تشییع مرحوم عماد افروغ صبح فردا شنبه ۲۶ فروردین ماه در مسجد دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

در صحن غربی آستان مقدس امام خمینی(ره)جمعی از یاران انقلاب و مدیران نظام همچون دکتر حبیبی، مرضیه دباغ، حجت الاسلام والمسلمین دعایی، آیت الله جلالی خمینی، دکتر صادق و مرتضی طباطبایی،حجت الاسلام والمسلمین منهاج دفن می باشند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×