» آرشیو » اهمیت مراجعه زودهنگام موارد مشکوک به سرطان روده بزرگ به پزشک
آرشیو - شهرستان
کد خبر:6504 | ۱۸ تیر ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۰۲

اهمیت مراجعه زودهنگام موارد مشکوک به سرطان روده بزرگ به پزشک

پرتو جنوب

نشست کمیته علمی غربالگری سرطان های شایع در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با محوریت سرطان روده بزرگ، برگزار شد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، رئیس دانشگاه در این نشست با اشاره به اهمیت سرطان روده بزرگ، برگزاری نشست های کمیته علمی سرطان های شایع در دانشگاه را ضروری خواند و بر لزوم برگزاری منظم این نشست ها با هدف پیاده سازی اهداف برنامه ملی مقابله با سرطان تاکید کرد.

دکتر سید وحید حسینی محورهای مهم این برنامه ملی را شامل تلاش برای کاهش بروز سرطان ها، کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان ها و همچنین بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به سرطان های شایع عنوان کرد و افزود: سرطان روده بزرگ در زنان ایرانی سومین سرطان و در مردان ایرانی نیز چهارمین سرطان شایع به شمار می رود.

او همچنین سرطان روده بزرگ را عامل ۱۰ درصد سرطان ها در مردان و هشت درصد سرطان ها در زنان کشور عنوان کرد. سرطان روده بزرگ در زنان ایرانی سومین سرطان و در مردان ایرانی نیز چهارمین سرطان شایع به شمار می رود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: در استان فارس نیز ابتلا به سرطان روده بزرگ در زنان و مردان چهارمین نوع سرطان محسوب می شود.

دکتر حسینی با اشاره به برنامه های دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای بررسی و اجرای راهکارهای مناسب با هدف کاهش سرطان های روده بزرگ، فرهنگ سازی در جامعه در زمینه مراجعه زودهنگام موارد مشکوک ابتلا به این نوع سرطان به پزشک را از مهمترین عوامل موثر در شناسایی زودهنگام این بیماری عنوان کرد.

در این نشست که با حضور دکتر «عباس رضائیان زاده» معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و اساتید و اعضای کمیته غربالگری سرطان های شایع دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد، اعضای کمیته در زمینه راهکارهای تشخیص زودهنگام سرطان های شایع در استان، گفت و گو و تبادل نظر کردند.

نشست کمیته غربالگری سرطان های شایع دانشگاه علوم پزشکی شیراز، صبح امروز هجدهم تیر ۱۴۰۲، در دفتر ریاست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز برگزار شد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×