» آرشیو » فرش فارس تافته ای جدا بافته
آرشیو - اجتماعی - شهرستان
کد خبر:18208 | ۱۱ دی ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۵۸

فرش فارس تافته ای جدا بافته

پرتو جنوب

گلایه کمیسیون صنایع دستی و فرش اتاق بازرگانی فارس از بی مهری تصمیم گیران به نمایشگاه فرش استان

جلسه کمیسیون فرش و صنایع دستی اتاق بازرگانی فارس در حالی برگزار شد که فعالان بخش خصوصی حوزه فرش استان فارس با ابراز گلایه از بی مهری تصمیم گیران استان فارس نسبت به برگزاری همزمان نمایشگاه فرش با سیزدهمین نمایشگاه گردشگری پارس و چهاردهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی در شیراز، خواستار توجه و حمایت ویژه از فرش دستبافت استان فارس به عنوان یک مزیت اقتصادی شدند.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، حمیدرضا ذوالانواری عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون فرش و صنایع دستی اتاق بازرگانی فارس در جلسه کمیسیون فرش و صنایع دستی این اتاق که با حضور اعضای آن برگزار شد، گفت: صنعت فرش و گبه استان فارس تاریخ و سبقه طولانی دارد و در جهانی پر آوازه است اما در این استان همواره مورد بی مهری و کم توجحهی مسئولان و تصمیم گیران است.
وی افزود: قرار است نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی در استان به صورت همزمان برگزار شود که در اقدامی نامناسب از سوی تصمیم گیران، نمایشگاه فرش علیرغم موضوعیت داشتن با دو نمایشگاه قرار نیست نمایشگاهی داشته باشد.
ذوالانواری اظهارداشت: طبق اعلام نمایشگاه های بین المللی فارس، قرار است در اواخر سال جاری نمایشگاهی مرتبط با صنعت فرش استان برگزار شود که انتظار می رفت این نمایشگاه نیز با دو نمایشگاه دیگر دیده می شد.
وی با تاکید بر اینکه صنعت فرش می تواند به عنوان یک صنعت ارزآور برای این استان و کشور ارزآوری داشته باشد، اضافه کرد: با توجه به اینکه فرش یک مزیت فرهنگی و اقتصادی استان فارس است و این صنعت می تواند در مباحث اقتصادی، اجتماعی و روستایی و اشتغال این استان نقش مهمی را ایفا کند انتظار داریم از فرش و گبه فارس حمایت بیشتری صورت گیرد.

بیشتر بخوانید:

استاندار فارس: ضرورت استفاده از دانش و تجربه متولیان برگزاری انتخابات در ستاد انتخابات استان
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: استقبال مردم استان از برگزاری چنین نمایشگاه های های بسیار زیاد است و فعالان بخش خصوصی استان انتظار دارند اینگونه عناوین نمایشگاهی در چندین نوبت و حتی با مشارکت استان های همجوار در فارس برگزار شود و این مهم مطالبه این کمیسیون به عنوان پارلمان بخش خصوصی از شرکت نمایشگاه های استان است.
ذوالانواری عنوان داشت: پیشنهاد مشخص ما به عنوان پارلمان بخش خصوصی استان برگزاری نمایشگاه همزمان فرش و صنایع دستی در زمان دیگری در استان است که این مهم را پیگیری خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: همچین در بحث حمایت از صنعت فرش و گبه استان به عنوان یکی از مزیت های اقتصادی و درآمد زا؛ انتظار فعالان این صنعت در استان از شهرداری شیراز و صدا و سیما توجه بیشتر به مباحث تبلیغاتی در این حوزه است به طوری که از امکانات تبلیغات شهری توسط شهرداری شیراز و فضای رسانه ای توسط صدا و سیمای استان به صنعت فرش و گبه فارس اختصاص داده شود.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: در نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی و فرش سالهای گذشته شاهد ارائه فرشهای غیرایرانی در نمایشگاه ها بودیم که امیداوریم در این دوره از برگزاری نمایشگاه ها اقدامات موثر با ساز و کارهای محکم تر جهت مقابله با این موضوع در نظر گرفته شود.
ذوالانواری در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص دستور جلسه این کمیسیون افزود: بخشنامه دریافتی از گمرک جمهوری اسلامی ایران مبنی بر لغو ممنوعیت صادرات کالاهایی از جمله نخ ابریشم، پشم خام، نخ، الیاف پشمی و… منجر به مشکلات و تبعاتی در تولید و صادرات فرش دستباف خواهد شد.
وی اظهار داشت: علیرغم اینکه در گذشته تلاشهایی در راستای برداشتن ممنوعیت صادرات مواد اولیه فرش صورت گرفته، بیان داشت ممکن است برخی از مواد اولیه در کشور مازاد باشد اما سپردن مواد اولیه مرغوب ایرانی به دست افراد غیر ایرانی خیانت به فرش ایرانی است که می طلبد از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت با دستگاه های ذی ربط جهت پیگیری موضوع صورت پذیرد.
در ادامه این جلسه نمایشگاه اتحادیه فرش دستبافت، اتحادیه صنایع دستی، زنهاری رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس، معاون شرکت نمایشگاه های بین المللی فارس، و سایر اعضای کمیسیون به بیان دیدگاه هایی در خصوص دستورجلسات کمیسیون پرداختند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×