» آرشیو » مادی گرایی مدیران بلای جان مدارس فوتبال
آرشیو - مقالات - ورزشی
کد خبر:10619 | ۷ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۰۹

مادی گرایی مدیران بلای جان مدارس فوتبال

پرتو جنوب

به قلم: محسن بابادی- کارشناس ورزشی پرتو جنوب

طی سالیان اخیر مشاهده شده بسیاری از افرادی که بعضاً غیرفوتبالی اند، صرفا به هدف درآمدزایی و مادیات اقدام به تأسیس مدارس فوتبال می نمایند. یعنی کسب درآمد اولویت اول و آخر آنها بوده و آموزش و این همه دفتر و دستک، بهانه ای برای نیل به این هدف است.

در حالی که بایستی قصد و نیت اصلی آموزش و ترویج فوتبال، تامین و بهبود سلامت روحی و جسمی کودکان و نوجوانان باشد و در کنار آن نیز، قطعا درآمد قابل توجهی حاصل خواهد شد. پس اگر اولویت پول باشد، بدون تردید آموزش تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

از وسایل آموزشی ناکافی و بی کیفیت گرفته، تا حذف سانس های تمرین در طول یک ترم آموزشی به بهانه های واهی از جمله نامساعد بودن آب و هوا، شرایط نامناسب زمین و یا تعطیلی های رسمی. در صورتی که مبلغ یک ترم را تمام و کمال دریافت نموده و اگر قرار باشد به هر دلیلی سانس یا سانس هایی برگزار نشود، بایست هزینه آن از صورتحساب خانواده ها کسر شده و اگر گرفتند، به آنها عودت داده شود و یا سانس های جایگزین در نظر گرفته شود و حتی الامکان دستمزد آن سانس به مربیان نیز پرداخت شود. چون تصمیم به عدم برگزاری تمرین، به میل و دلخواه بازیکنان و خانواده ها نبوده و از جانب مدرسه فوتبال صورت گرفته است. در حالی که همان تفکر منفعت طلبی به ویژه عدم انصاف مدیر آن مدرسه فوتبال سبب می شود هیچ کدام از موارد یاد شده صورت نگیرد.

از دیگر مصادیق مادی گرایی، تهیه البسه بی کیفیت و اخذ مبالغ هنگفت از خانواده بازیکنان است. از دیگر عوام فریبی ها، دروغگویی هنگام تبلیغات و مراجعه حضوری خانواده ها در معرفی به باشگاه های بزرگ داخل و خارج کشور از جمله رئال مادرید، بارسلونا و نمایندگی فلان باشگاه مطرح خارجی و یا دعوت به اردوی تیم ملی می باشد، در حالی که مشاهده شده مدیر آن مدرسه فوتبال حتی در شهر و محله خود نیز اعتبار لازم را نداشته و اگر کمی درباره وی تحقیق و بررسی شود، نتایج اسفباری حاصل خواهد شد.

بارها در نگاه و چشمان برخی مدیران مدارس فوتبال، برق پول طلبی موقع ثبت نام یک بازیکن را دیده و غبطه خورده ام. در حقیقت با ورود یک بازیکن یا خانواده وی به دفترشان، به چشم یک گزینه چرب و نرم جهت کارت کشیدن یا گرفتن وجه نقد به آن ها نگریسته اند.

تنها چیزی که در رفتار مدیران آن مدارس فوتبال ندیده ام، توجه به علاقه، اشتیاق و استعداد آن بازیکن و تلاش جهت موفقیت وی بوده است. فقط پول، پول و پول تنها دلیل استقبال گرم از آن بازیکن بوده است.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×