» آرشیو » معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز: ۷۴۰ تخت بستری به ظرفیت درمانی فارس افزوده می شود/۱۳ بیمارستان شیراز نیازمند بهسازی است
آرشیو - شهرستان
کد خبر:5446 | ۶ تیر ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۴۱

معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز: ۷۴۰ تخت بستری به ظرفیت درمانی فارس افزوده می شود/۱۳ بیمارستان شیراز نیازمند بهسازی است

پرتو جنوب

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: با تکمیل بیمارستان‌های در دست ساخت، تا پایان امسال مجموعا ٧۴٠ تخت به مجموع تخت‌های مراکز درمانی شهرستان‌های تحت پوشش این دانشگاه در فارس افزوده می شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پرتو جنوب، دکتر سید ابوالفضل هاشمی‌اصل در نشست خبری خود با خبرنگاران ضمن اشاره به اینکه برای تکمیل ۱۲۶ پروژه در حال ساخت حوزه بهداشت و درمان فارس ٨٠٠ میلیارد تومان اعتبار نیاز است، افزود: در سال ۱۴۰۰ از ۷۲ پروژه تعریف و اجرایی شده بخش درمان تنها ۱۳ پروژه فعال بود، حال اینکه اکنون همه پروژه‌های درمانی استان فعال است و تا پایان امسال نیز ۳۵ پروژه در این بخش به بهره‌برداری خواهد رسید.
هاشمی‌اصل عنوان کرد: هم اکنون ١٢۶ پروژه با پیشرفت فیزیکی بین ٢٠ تا ٨۵ درصد توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حال اجرا و احداث است.
او اظهار امیدواری کرد تا پایان امسال، بخش قابل توجهی از این پروژه‌ها تکمیل شده و بهره‌برداری برسد.
معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنوان کرد: ۶۰ مرکز تحقیقاتی، ۱۶ دانشکده و ٣٣ شبکه بهداشت و درمان زیرمجموعه این دانشگاه است.
هاشمی اصل ابراز داشت: بخشی از درآمد صنایع و معادن باید در قالب مسئولیت اجتماعی به حوزه سلامت اختصاص یابد اما در حال حاضر بسیاری از صنایع و معادن و شرکت‌های فعال  از این کار سر باز می زنند.

هاشمی اصل با بیان اینکه در شهرستان‌ها با مشکلات کمتری در خصوص تخت‌های بیمارستانی مواجه هستیم، گفت: ١۵ بیمارستان دولتی در شهرستان شیراز ذیل دانشگاه علوم پزشکی فعالیت دارد که تنها ٢ مورد آن جدید التاسیس بوده و مابقی نیازمند بهسازی است.

او خاطرنشان کرد: سال گذشته ساخت دو بیمارستان “حضرت محمد رسول‌الله” در بلوار مهندسین و “صدیقه طاهره” در کمیل آباد شیراز، وارد فاز اجرایی شده است.

هاشمی‌اصل گفت: بیمارستان‌های ۲۸۹ تخت‌خوابی اعصاب و روان صدرا، ۱۶۰ تخت خوابی داراب، ۶۴ تخت خوابی ارسنجان، ۶۴ تخت خوابی مصیری و ۱۶۰ تخت خوابی مرودشت نیز تا پایان امسال به بهره برداری می‌رسد و با تکمیل آنها مجموعا ۷۴۰ تخت بیمارستانی به مجموع تخت‌های مراکز درمانی زیر مجموعه علوم پزشکی شیراز در فارس اضافه می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: در حوزه آموزش نیز ۵ پروژه با میانگین پیشرفت ۴۶ درصد وجود دارد که مقرر شده تا پایان امسال عملیات اجرایی آنها کامل شود؛ دانشکده تغذیه در سایت صدرا، مرکز جامع آزمون‌ها، دانشکده پیراپزشکی ارسنجان و بازسازی ساختمان شماره یک دانشکده پزشکی شیراز، بخشی از این پروژه‌ها است.

هاشمی‌اصل با بیان اینکه در حوزه دانشجویی هم خوابگاه دانشجویی آباده سال گذشته به بهره برداری رسید، گفت: ساخت خوابگاه متاهلین دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز از اسفندماه سال گذشته در زمینی به مساحت ۸ هزار مترمربع آغاز شد و امیدواریم تا پایان خردادماه سال آینده به ظرفیت ٨۵ واحد به بهره برداری برسد.
او در حاشیه این نشست در پاسخ به پرسش خبرنگار پرتو جنوب درباره عملکرد فرهنگی برای ارتقای سلامت شهروندان و ایجاد تعامل با آموزش و پرورش برای آموزش های سلامت محور دانش آموزان گفت: برنامه های در سطح دانشگاه در حال اجراست. از جمله اینکه بسیج جامعه پزشکی، اردوهای جهادی در اقصی نقاط استان برگزار می شود و مناطق محروم شناسایی شده است و هر بیمارستان برای یک منطقه محروم تعیین شده است.
هاشمی اصل عنوان کرد: پیش از این اردوها جهادی و پزشکی، بیشتر درمانی بود که هم اکنون در کنار خدمات درمانی، ارایه مسایل فرهنگی برای ارتقای بهداشت و سلامت هم به صورت استانی ها دنبال می شود.
او ادامه داد: همچنین برای ارتقای سلامت دانش آموزان در مناطق محروم با دعوت از دانش آموزان برای حضور در اردوهای جهادی و بعضا مراکز درمانی، آنها را با خدمات آشنا می کنیم.

خبرنگار و عکاس: مازیار فتحی

Print Friendly, PDF & Email
  • ×