» آرشیو » برداشت گیاه دارویی مورینگا از مزارع کازرون
آرشیو - شهرستان
کد خبر:15331 | ۱۷ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۵۳

برداشت گیاه دارویی مورینگا از مزارع کازرون

پرتو جنوب

حمید رشیدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون از برداشت گیاه دارویی مورینگا در مساحتی حدود ده هکتار از روستای سرمشهد بخش جره و بالاده خبر داد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کازرون؛ زهرا پناه، مسئول باغبانی شهرستان بیان کرد: مورینگا، گیاهی چندساله و سریع الرشد است که به صورت درختچه در نواحی گرمسیر و نیمه گرمسیر پرورش می یابد. تمامی قسمتهای گیاه از جمله برگ، گل، میوه، پوست و ریشه قابل استفاده است و به دلیل خواص فراوان به گیاه معجزه معروف است.

پناه افزود: این گیاه دارویی که از آن در صنایع دارویی، آرایشی، بهداشتی، غذایی و صنعت استفاده می شود، در رده گیاهان دارویی قرار می گیرد و دارای انواع ویتامین ها، عناصر ضروری و آنتی اکسیدان می باشد و علاوه بر تامین نیاز بدن در درمان بیماریهای پوستی، دیابت، آسم، بیماریهای التهابی و باکتریایی و… کاربرد دارد.

وی گفت: مورینگا نسبت به شرایط محیطی و آفات و امراض مقاومت بالایی دارد و جزء گیاهان کم آب بر می باشد که دور قم الیفرا و پرگرینا در کازرون کشت شده است و پیش بینی می شود ۳ هزار کیلوگرم برگ خشک از هر هکتار مزرعه مورینگا برداشت شود. مورینگا در کازرون در زمستان خزان دارد و بعد از آن مجدد سریع رشد می کند.

زهرا پناه در ادامه گفت: در سال زراعی گذشته، بهره بردار موفق به اخذ گواهی (ICM) ) محصول سالم گردیده است و ترغیب به اخذ گواهی استاندارد تشویقی این محصول در دستور کار می باشد.

شهرستان کازرون در حال حاضر دارای سطحی حدود ۴۰ هکتار گیاهان دارویی از جمله آلوئه ورا، آویشن، چای ترش، به لیمو، مورینگا و… می باشد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×