» آرشیو » مومیایی ۲۰۰۰ ساله‌ای که تمام اندام داخلی اش سالم مانده اند!
آرشیو - خواندنی
کد خبر:3320 | ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۱۲

مومیایی ۲۰۰۰ ساله‌ای که تمام اندام داخلی اش سالم مانده اند!

پرتو جنوب

اندام داخلی مومیایی یک زن به نام شین ژویی پس از هزاران سال هنوز هم دست نخورده و سالم باقی مانده است.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از خبرنامه، مومیایی ۲۰۰۰ ساله‌ای که پس از هزاران سال هنوز هم اندام داخلی اش دست نخورده و سالم باقی مانده است. وقتی کلمه مومیایی را می‌شنوید احتمالا بدنی چروکیده را تصور می‌کنید که به سختی قابل تشخیص است. اما یک جسد مومیایی شده شن ژویی بیش از ۲۰۰۰ سال است که همچنان سالم باقی مانده است.

بانوی دای که با نام شین ژوی نیز شناخته می‌شود، بین سال‌های ۱۴۵ تا ۱۷۸ قبل از میلاد زندگی کرده است و در همین سال‌ها در گذشته است، اما زمانی که مقبره او در سال ۱۹۷۱ به طور تصادفی کشف شد، محققان نمی‌توانستند باور کنند که بدن او در طول هزاران سال همچنان سالم مانده است.

بر اساس شواهد و وسایلی که با بانوی دای یا همان شین ژویی دفن شده بود، مشخص شد که او زنی ثروتمند در زمان خودش بوده است.

اما به نظر می‌رسید که او بهترین مومیایی‌کننده‌ها را داشته، که نه تنها پوستش هنوز مرطوب بود و مژه‌های سالم باقی مانده بود، بلکه خون نیز در رگ‌هایش جریان داشت.

اندام‌های مومیایی حتی اعصاب ریه‌اش نیز سالم باقی مانده است. هنگام بررسی بدن او، کارشناسان بیش از ۱۰۰ دانه خربزه هضم نشده را در داخل مری، معده و روده او کشف کردند. پس از بررسی‌ها مشخص شد که او فقط یک ساعت قبل از مرگش خربزه خورده بود.


شین ژویی

بدن شین ژویی چگونه سالم مانده است؟

ثروت شین ژویی در این که بدن او تا این حد و پس از این همه سال سالم مانده است، بی تاثیر نیست، زیرا جسد او در ۱۸ لایه لباس ابریشمی و کتانی پیچانده شده بود.

تابوت او نیز پر از مایع شفاف عجیبی بود که پس از قرار گرفتن در معرض اکسیژن قهوه‌ای شد. در حالی که برخی معتقدند که این مایع فقط مایعات بدن او هستند، برخی دیگر بر این باورند که این یک محلول گیاهی سنتی است که به حفظ بدن او کمک کرده است.

علیرغم همه ثروت او، محققان توانسته‌اند تشخیص دهند که بانوی دای مریض بوده است، زیرا اندکی پس از بررسی بدن او دریافتند که زن نجیب‌زاده چینی بر اثر حمله قلبی درگذشتند لخته‌های خونی که هنوز در رگ‌های او وجود دارند، نشانه این موضوع هستند.

محققان می‌گویند او هنگام مرگ حدود ۵۰ سال داشته – که احتمالاً در آن زمان مرگ در این سن خیلی زود بوده است. اما تعجب آور نیست، زیرا این بانوی چینی از مشکلات قلبی رنج می‌برده و دارای اضافه وزن و دیابت نیز بوده است. او همچنین فشار خون و کلسترول بالا داشته و به سنگ کیسه صفرا و بیماری کبدی نیز مبتلا بوده.

بانو دای از سبک زندگی ناسالمی برخوردار بوده که سلامت بدن او را به خطر انداخته است. در یکی از گزارش‌های تحقیقی انجام شده روی او نشان می‌دهد با توجه به مقبره و ثروتش افراد زیادی اطرافش داشته و هیچ وقت نیاز نبوده تا خودش را به زحمت بیاندازد.

اکنون شما می‌توانید مومیایی بانو دای را در موزه استان هونان بیابید، او هنوز هم با توجه به سنش فوق العاده به نظر می‌رسد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×