» آرشیو » دوم خرداد روز «ناصر حجازی»؛ عقاب بی‌تکرار باشگاه استقلال
آرشیو - ورزشی
کد خبر:2855 | ۲ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۵۱

دوم خرداد روز «ناصر حجازی»؛ عقاب بی‌تکرار باشگاه استقلال

پرتو جنوب

امروز (دوم خرداد) روز ناصر حجازی است، روز عقاب باشگاه استقلال؛ روز مردی که دیگر در تاریخ آبی‌پوشان تکرار نخواهد شد.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از ایرنا، گاهی روز‌ها خودشان به اندازه یک تقویم سنگین و مهم هستند؛ سنگین، مهم، فراموش نشدنی و البته تلخ. امروز یکی از آن روزهاست، روز ناصر حجازی، عقاب باشگاه استقلال، روز مردی که دیگر در تاریخ آبی‌پوشان تکرار نخواهد شد.

ناصر حجازی در زندگی خود به صراحت لهجه مشهور بود و بر همین اساس بار‌ها و بار‌ها این بیت را تکرار می‌کرد و به معنای واقعی به آن اعتقاد داشت:

من آن گلبرگ مغرورم که می‌میرم ز بی آبی/، ولی از ذلت و خواری پی شبنم نمی‌گردم

حجازی متولد ۲۳ آذر ۱۳۲۸ تهران است که در سال ۱۳۴۳ با تیم «نادر» تهران وارد دنیای فوتبال شد و ۳ سال بعد به تیم «تاج»، استقلال کنونی پیوست و تا سال ۱۳۶۵در همین تیم در چارچوب دروازه قرار گرفت. البته او بین سال‌های ۵۴ تا ۵۹ از تیم تاج دور بود.

وی در رده باشگاهی و ملی افتخارات زیادی کسب کرد. با تیم تاج در سال ۱۳۴۹ قهرمان باشگاه‌های آسیا و ایران شد، سال۱۳۵۰ نیز در جایگاه سومی جام باشگاه‌های آسیا و ایران ایستاد. قهرمانی با تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا ۱۹۷۲، ۱۹۷۶، باز‌های آسیایی ۱۹۷۴ و همچنین کسب مقام سومی با تیم ملی در جام ملت‌های آسیا در سال ۱۹۸۰ از دیگر افتخارات حجازی است.

اسطوره استقلال همراه با تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین هم حضور داشت، عملکرد خوبش در درون دروازه سبب شد باشگاه منچستر یونایتد انگلیس خواستار به خدمت گرفتن او شود، اما رضایت نامه عقاب آسیا از سوی باشگاه تاج صادر نشد تا بهترین فرصت زندگی خود را از دست بدهد.

حجازی در دوران مربیگری هم موفق بود و توانست در سال ۱۳۷۷ استقلال را به مقام قهرمانی لیگ فوتبال باشگاه‌های کشور موسوم به جام آزادگان برساند، یک سال بعد در جام باشگاه‌های آسیا، آبی‌پوشان را به فینال آسیا برد و در نهایت نایب قهرمانی را به ارمغان آورد؛ افتخاری که نزدیک به ۲۰ سال، دیگر تکرار نشده است.

فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال حجازی را دومین دروازه‌بان برتر قرن بیستم قاره آسیا پس از محمد الدعایه عربستانی معرفی کرده است، ضمن آنکه وی به عنوان چهل و یکمین دروازه‌بان برتر قرن بیستم جهان از نگاه فدراسیون آمار و تاریخ فوتبال جهان انتخاب شد.

حضور در جمع ۱۰ بازیکن برتر قاره آسیا در تمامی ادوار مسابقات جام جهانی از نگاه سایت ورزشی و معتبر ESPN از دیگر افتخارات دروازه‌بان فقید کشورمان است.

ناصر حجازی دارای رتبه ۱۳۴ جهان و رتبه دوم ایران با رکورد ۸۳۷ دقیقه در بسته نگاه داشتن دروازه از نگاه فدراسیون آمار و تاریخ فوتبال جهان نیز هست.

وی همچنین از نگاه فدراسیون آمار و تاریخ فوتبال جهان به عنوان چهل و یکمین دروازه‌بان برتر قرن بیستم جهان برگزیده شده است.

ناصر حجازی در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۰ در حین تماشای دیدار تیم فوتبال استقلال مقابل پاس همدان در روز آخر لیگ برتر به‌دلیل وخامت حالش به کما رفت و در حالی که از بیماری سرطان ریه رنج می‌برد، در تاریخ ۲ خرداد ۱۳۹۰، ساعت ۱۰:۵۵ صبح، در بیمارستان کسری در تهران درگذشت.

پس از فوت دروازه‌بان اسطوره‌ای ایران، شخصیت‌های ورزشی، هنری و سیاسی بسیاری درگذشت او را تسلیت گفتند که «سپ پلاتر» رئیس سابق فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) و «سرالکس فرگوسن» سرمربی وقت منچستریونایتد از جمله آنان بودند.

پایگاه خبری کنفدراسیون فوتبال آسیا سال ۲۰۱۸ میلادی طبق نظرسنجی از کاربران خود خواست بهترین بازیکنان تاریخ جام ملت‌ها را انتخاب کنند که ناصر حجازی با آرای حداکثری عنوان بهترین دروازه‌بان تاریخ ادوار جام ملت‌های آسیا را از آن خود کرد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×