» آرشیو » استاندار فارس در دیدار صمیمانه با دو هنرمند شیرازی؛ خواستار تربیت ادیبان و هنرمندانی در طراز این استادان شد
آرشیو - شهرستان - فرهنگی هنری
کد خبر:12404 | ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۴۴

استاندار فارس در دیدار صمیمانه با دو هنرمند شیرازی؛ خواستار تربیت ادیبان و هنرمندانی در طراز این استادان شد

پرتو جنوب

محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس در دیدار صمیمانه ای که به اتفاق حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با علی ترکی شاعر و دوبیتی سرای موفق روزگار و همچنین احمد علی باروتی خوشنویس خطوط قرآنی داشت؛ خواستار تربیت ادیبان و هنرمندانی در طراز این استادان شد تا هنر را ماندگار کنند و تاریخ و فرهنگ غنی کشور را حفظ و ادامه دهند.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، دکتر ایمانیه در دیدار با استاد علی ترکی، ایشان را از مفاخر بزرگ استان و کشور و بخشی از فرهنگ و تمدن کهن این مرز و بوم دانسته و گفت: استاد علی ترکی با بیان شیوا و ساده خود علاوه بر بیان احوالِ اقوام و آداب و رسوم و سبک زندگی محلی مردم شهر و روستا، با بکارگیری کلمات غنی و ساده، عنوان شاعری لطیف و مردمی به خود داده که کلام ارزشمند ایشان در قالب دو بیتی هایی که در کتاب ها و آثار مختلف ایشان ثبت و ضبط شده، رنگ کهنگی نگرفته و همچنان شاداب و پرطراوت است.
استاندار فارس حضور در کنار اهل ادب و فرهنگ را مایه آرامش جان و صیقل روح دانسته و ابراز امیدواری کرد این نشست ها با اهالی فرهنگ و هنر استمرار یابد.

در ادامه استاندار فارس با حضور در منزل استاد احمد باروتی هنرمند، خطاط و قرآن پژوه از خدمات ایشان تقدیر نمود.
استاندار فارس امکان کتابت قرآن و احادیث و اشعار و همچنین پژوهش های قرآنی را موهبت خداوند به استاد باروتی دانسته و خواستار تربیت شاگردانی در این عرصه شد تا این مسیر و این هنرمندی ها حفظ و به آینده گان منتقل شود.

دکتر ایمانیه در ادامه افزود: جای سعادت و افتخار است که در استان فارس هر جا که پا می‌گذاریم مملو از هنرمندان، شاعران، خوشنویسان و منبت کاران و اهالی فرهنگ، ادب و هنر و شعر و شعور است و انسان در این استان احساس غربت نمی‌کند.
استاندار فارس اظهار داشت: دعا می‌کنیم که ای کاش وقت بیشتری داشتیم و بیشتر در کنار اصحاب فرهنگ بودیم تا هم برای حال روحی خودمان بهتر باشد و هم برای پیشرفت بهتر استان فارس ثمره ای به همراه آورد و امیدواریم سعادت باشد تا اینگونه دیدارها و دید و بازدیدها تکرار شود.

وی خواستار استفاده از امکانات مختلف دستگاه‌های اجرایی، فرهنگی و خدمات رسان برای توسعه و ترویج مباحث هنری، برگزاری دوره های آموزشی، شاگردپروری و بهره‌گیری از حضور اساتید و هنرمندان استان و شیراز شد.
خاطر نشان می‌گردد؛ در منزل استاد باروتی همزمان با اذان، نماز جماعت ظهر و عصر نیز با حضور مدعوین برپا گردید.
علی ترکی در سال ۱۳۰۵ در دشت مرغاب به دنیا آمده است و با اینکه از ابتدای جوانی ساکن شیراز شده هنوز اصالت روستایی خود را حفظ کرده است و بسیاری این شاعر دلسوخته را با باباطاهر و فایز دشتستانی مقایسه می کنند. او مجموعه از دوبیتی های خود با نامهای: نوای دل، همنوای دل – همرهان دل – کاروان دل – ارمغان دل – همزبان دل – دلسروده های ترکی – گلبرگ های دل و ردپای عشق را به چاپ رسانده و در محافل ادبی شیرازبوده است.
احمد علی باروتی خوشنویس خطوط قرآنی، قاری مطرح و دستی هم بر طراحی چهره شهدا دارد که دارای نمایشگاه ها و کارگاه ها و کلاس‌های آموزشی متعددی در کشورهایی همچون ایتالیا و چهار ایالت پاکستان می‌باشد و فعالیت های تدریس قرآن و نهج البلاغه به مدت ۱۱ سال در شیراز و دانشکده قرآنی و جهاد دانشگاهی در پیشینه خود ثبت کرده است و هم اکنون نیز در زمینه فعالیت های قرآنی مشغول نوشتن آیات قرآن برای چهل تابلو یک متر در هفتاد است که بگونه پوستر و کتاب در قالب نمایشگاهی ارائه خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×