» آرشیو » باندهای پولشویی قربانیان خود را چگونه انتخاب می‌کنند؟
آرشیو - حوادث
کد خبر:14584 | ۲۹ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۲۹

باندهای پولشویی قربانیان خود را چگونه انتخاب می‌کنند؟

پرتو جنوب

رئیس پلیس فتا استان فارس در خصوص کلاهبرداری و پولشویی با ترفند همکاری یا دورکاری و کسب درآمدهای چند صد میلیونی در ارزهای دیجیتال هشدار داد.
به گزارش پرتو جنوب؛ سرهنگ “امیرحسین سلیمانی” در گفت‌‌وگو با پایگاه خبری پلیس، بیان کرد: اخیرا پرونده‌های کلاهبرداری و پولشویی از طریق سایت‌های آگهی محور با ترفند تبدیل وجه سرقتی به رمز ارز رواج زیادی پیدا کرده است که در این روش کلاهبرداران با ترفند درآمد هفتگی در منزل با آموزش رمز ارز و به بهانه داشتن درآمد چند صد میلیون تومانی، دام خود را در فضای مجازی پهن کرده و افراد نا آشنا نیز با برقراری ارتباط با این افراد نهایتا به شبکه اجتماعی تلگرام هدایت می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه بیشترین افراد مراجعه کننده به این پلیس که با این شیوه گرفتار مجرمان سایبری شدند قشر دانشجو هستند، گفت: کلاهبرداران با شگرد فریبکارانه خود به افراد پیشنهاد می‌کنند که با نصب برخی صرافی‌های دیجیتال مرتبط با رمز ارزها و … به افتتاح یک حساب بانکی اقدام کنند و عکس کارت بانکی و شماره تماس خودشان را از طریق شبکه های اجتماعی خارجی برای آنها ارسال کنند.
سرهنگ “سلیمانی” با بیان اینکه افراد کلاهبردار که از قبل حساب برخی از شهروندان را خالی کرده‌اند، گفت: برای اینکه رد پایی از خود به جا نگذارند وجه مسروقه را به حساب قربانی که افتتاح حساب و مدارک را نیز برای آنها ارسال کرده‌اند واریز می‌کنند.
رئیس پلیس فتا استان ادامه داد: کلاهبردار به فرد قربانی اعلام می‌کند از طریق کیف پول دیجیتال خود رمز ارز خریداری و سپس ۹۰ درصد آن را به آدرس کیف پولی که اعلام شده، انتقال و ۱۰ درصد آن را به عنوان پاداش در حساب خود نگه دارید.
این مقام مسئول گفت: از آنجایی که آدرس‌های کیف پول مقصد در رمز ارزها بعضاً قابل شناسایی نیستند، عملا این مجرمان سایبری، اقدام به پولشویی کرده و تمام مسئولیت عواقب تعقیب قانونی از قبیل مسدودی حساب و … متوجه فرد قربانی است که حساب خودش را در اختیار کلاهبرداران قرار داده است.
رئیس پلیس فتا استان خاطر نشان کرد: شهروندان گرامی و به خصوص کاربران فضای مجازی همواره باید هوشیاری لازم را در برخورد با ترفند افراد کلاهبردار و شیاد داشته باشند و به هیچ عنوان شماره حساب بانکی و یا کیف پول الکترونیکی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×