» شهرستان » چتر حمایت میراث فرهنگی فارس بر سرآثار مذهبی و تاریخی شهرستان ارسنجان
شهرستان
کد خبر:25710 | ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۱۳

چتر حمایت میراث فرهنگی فارس بر سرآثار مذهبی و تاریخی شهرستان ارسنجان

پرتو جنوب

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس از مرمت مسجد جامع عتیق و مدرسه تاریخی سعدیه در شهرستان ارسنجان خبر داد و گفت: در قالب پروژه مشارکتی از اعتبارات سال ۱۴۰۳ مسجد جامع عتیق و مدرسه تاریخی سعدیه در شهر ارسنجان مرمت می شود.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس؛ محمد ثابت اقلیدی و هیات همراه در سفر به شهرستان ارسنجان برخی از آثار مذهبی، تاریخی و کارگاه‌های صنایع‌دستی دستی در این شهرستان بازدید کردند.

او در حاشیه این بازدیدها با بیان اینکه شهرستان ارسنجان با دارا بودن ظرفیت های بی بدیل گردشگری، تاریخی و فرهنگی قابلیت این را دارد در بسته سفر گردشگران قرار گیرد، افزود: با توجه به بازدیدهای کارشناسی انجام شده از برخی از آثار تاریخی این شهرستان مقرر شد پرونده مرمتی برای دو اثر شاخص مسجد جامع عتیق و مدرسه سعدیه ارسنجان در قالب پروژه مشارکت بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت خیرین میراث فرهنگی که در اختیار فرمانداری قرار دارد، گشوده شود. مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس ادامه داد: در حال حاضر سقف مسجد جامع ارسنجان در معرض آسیب قرار دارد و نیازمند سبک سازی و عایق بندی است از این رو پروژه مرمتی این بنای تاریخی مذهبی به زودی فعال خواهد شد.
ثابت اقلیدی به مرمت مدرسه سعدیه نیز اشاره کرد وگفت: اقدامات مستند سازی این بنای ملی شهرستان ارسنجان با مشارکت پژوهشگاه وزارت میراث فرهنگی انجام خواهد شد.
او در ادامه از نو سازی و بهسازی تابلوهای معرفی آثار تاریخی در شهرستان ارسنجان خبر داد.
ثابت اقلیدی همچنین به دیدارش با برخی مسولان شهرستان ارسنجان هم اشاره کرد و گفت: در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین حسینعلی بهرامی امام جمعه شهرستان ارسنجان نیز برخی از مشکلات حوزه میراث فرهنگی مطرح و برنامه هایی برای رفع این مشکلات ارائه شد که امید است به زودی شاهد تحولات چشمگیری در شهرستان در حوزه های گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی باشیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در ادامه سخنانش توسعه و ترویج صنایع دستی در شهرستان ارسنجان را از اولویت ها دانست و گفت: در رشته های گلیم بافی پرداخت تسهیلات در قالب مشاغل خانگی به هنرمندان و تجهیزات دستگاه‌های خراطی و توسعه آموزش ارائه می شود.

گفتنی است در جریان سفر مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس و هیات همراه به شهرستان ارسنجان آثار تاریخی و مذهبی چون امام زاده سلطان سیدعلی، آسیاب آبی تاریخی جلودار، ایوان قدمگاه متعلق به دوره هخامنشیان، مسجد جامع عتیق و مدرسه تاریخی سعدیه در شهر ارسنجان مورد بازدید قرار گرفت.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×