» آرشیو » سد «کاخوفکا» در جنوب اوکراین منفجر شد/دستور تخلیه سریع ساکنان منطقه صادر شد
آرشیو - سیاسی
کد خبر:3579 | ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۴۷

سد «کاخوفکا» در جنوب اوکراین منفجر شد/دستور تخلیه سریع ساکنان منطقه صادر شد

پرتو جنوب

برخی رسانه‌ها اعلام کردند نیروگاه برق‌آبی در منطقه خرسون در جنوب اوکراین منفجر شده و هم‌اکنون جریان شدید آب در حال پیشروی به سمت مناطق مسکونی است.

به گزارش پرتو جنوب از خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، رسانه‌های اوکراینی و روسی اعلام کردند که سد نیروگاه برق آبیِ «کاخوفکا» در شهر نوا کاخوفکا در منطقه خرسون واقع در جنوب اوکراین منفجر شده و هم‌اکنون آب سد به سمت روستاهای اطراف در حال پیشروی است.

مقامات محلی وابسته به روسیه که اکنون کنترل این منطقه را در اختیار دارند از مردم روستاها و شهرهای نزدیک این سد خواسته‌اند منطقه را سریع ترک کنند. وزارت وضعیت اضطراری روسیه اعلام کرده دست‌کم ۸۰ شهر و روستا در معرض آسیب جاری‌شدن آب این سد قرار دارند.

ارتش روسیه و اوکراین یکدیگر را متهم می‌کنند که با حملات موشکی این سد را منفجر کرده‌اند.

گفته می‌شود تخریب سد کاخوفکا جان و زندگی صدها هزار نفر از مردم منطقه را فوراً تهدید می‌کند و موجب می‌شود که دست‌کم تا ۱۰ سال آینده تأمین آب مردم شبه‌جزیره کریمه با مشکل جدی روبرو شود. شبه‌جزیره کریمه ۲۰۱۴ با برگزاری همه‌پرسی به روسیه ملحق شد. این سد با ۳۰ متر ارتفاع و ۳.۲ کیلومتر طول در سال ۱۹۵۶ بر روی رودخانه دنیپرو به عنوان بخشی از نیروگاه برق آبی کاخوفکا ساخته شد. سد کاخوفکا دارای یک مخزن ۱۸ کیلومتر مکعبی است که آب شبه جزیره کریمه و نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا تامین می‌کند که هم‌اکنون تحت کنترل روسیه است.

مناطق خرسون، زاپروژیا، و جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک از ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر (اول تا پنجم مهر پارسال) برای پیوستن به روسیه همه‌پرسی برگزار کردند و اکثریت رای‌دهندگان با الحاق این مناطق به روسیه موافقت کردند.

رئیس جمهور روسیه ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ۱۴۰۰) در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که در واکنش به درخواست جمهوری‌های دونباس (دونتسک و لوهانسک) در شرق اوکراین و همچنین به منظور «نازی‌زدایی و غیرنظامی‌کردن اوکراین»، فرمان آغاز «عملیات ویژه نظامی» در اوکراین را صادر می‌کند تا از مردمی که هشت سال مورد سوءاستفاده و نسل‌کشی رژیم کی‌یِف بوده‌اند، حفاظت کند و اوکراین از وجود «نئونازی‌ها» پاکسازی شود.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×