» آرشیو » به مناسبت بزرگداشت روز جهانی کار و کارگر: کارگران و پیشگیری از آسیب‌ها
آرشیو - اجتماعی
کد خبر:1356 | ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۱۴

به مناسبت بزرگداشت روز جهانی کار و کارگر: کارگران و پیشگیری از آسیب‌ها

پرتو جنوب

روز یازدهم اردیبهشت‌ماه هر سال، به نام روز جهانی کار و کارگر شناخته می‌شود. افراد جامعه در هر شغلی که باشند، توسط برخی از پدیده‌های ناگوار اجتماعی در معرض تهدید قرار دارند.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از پایگاه خبری پلیس، روز یازدهم اردیبهشت ماه شمسی یا همان چهارم ماه مِی میلادی هر سال، به نام روز جهانی کار و کارگر شناخته می‌شود. در فرهنگ ایران و اسلام، کارگر بسیار مورد احترام و کسب روزی از مشاغل کارگری بسیار ارزشمند است.
افراد جامعه در هر شغل و کسوتی که باشند، توسط برخی از پدیده‌های ناگوار اجتماعی در معرض تهدید قرار دارند. ‌کارگران نیز مانند دیگر اقشار اجتماعی ممکن است در برابر برخی از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی، به لحاظ فردی و خانوادگی مورد تهدید قرار بگیرند. برخی از این تهدیدها عبارتند از:
۱. تهدیدهای مربوط به خشونت و درگیری‌های احتمالی در محیط کار در اثر مشکل برقراری ارتباط با همکاران و مدیران یا نارضایتی به هر دلیل از جمله احساس تبعیض، هتاکی و بی‌حرمتی، حسادت، سخن‌چینی و …
۲. گرایش به مصرف مواد مخدر بدون توجه به عوارض و پیامدهای فردی و اجتماعی مترتب بر آن
۳. تأثیر منفی کار زیاد و بی‌وقفه در روابط خانوادگی با همسر و فرزندان و پیامدهای آن از جمله طلاق‌های عاطفی، انحراف فرزندان و مانند آن
۴. استرس‌های شغلی و تأثیر آن بر سلامت جسمی و روانی
۵. ترس و نگرانی دائمی در مورد از دست دادن شغل و منبع درآمد
۶. تهدیدهای ناشی از ترددهای دیرهنگام از محل کار به منزل


بدیهی است پیشگیری از آسیب‌پذیری در برابر هر یک از این تهدیدها، نیازمند برخورداری از دانش و آگاهی‌های لازم و در صورت لزوم مراجعه به مشاوران ماهر و مجرب می‌باشد.
اختصاص وقت برای بهره‌مندی از اطلاعات مورد نیاز از منابع موثق و قابل اطمینان و به‌ویژه تلاش برای فراگیری مهارت‌های زندگی از جمله مهارت مقابله با استرس، مهارت جرأت‌ورزی، مهارت حل مسئله، مهارت تصمیم‌گیری، مهارت ارتباط مؤثر و تلاش برای بالا بردن آستانه‌ تحمل و فرا گرفتن مهارت کنترل خشم، اهمیت فراوانی در پیشگیری از آسیب‌پذیری در برابر تهدیدها دارد. همچنین تلاش برای پیروی از سبک و الگویی مثبت و مؤثر در زندگی با تمرکز بر اصول اخلاقی و معنوی، می‌تواند نقشی برجسته و اساسی در پیشگیری از آسیب‌های فردی و خانوادگی داشته باشد.

تهیه و تنظیم: اداره آموزش همگانی و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی پلیس فارس

Print Friendly, PDF & Email
  • ×