» آرشیو » کشف ۳۴۵۰ عدد قرص برنج از شهرستان های غرب استان فارس
آرشیو - اجتماعی - شهرستان
کد خبر:15529 | ۲۰ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۰۴

کشف ۳۴۵۰ عدد قرص برنج از شهرستان های غرب استان فارس

پرتو جنوب

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، از کشف سه هزار و ۴۵۰ عدد قرص برنج از شهرستان های غرب استان فارس خبر داد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «محمدجواد راعی» با بیان اینکه «آلومینیم فسفید» که در ایران به نام قرص برنج شناخته می‌ شود، از خطرناک ‌ترین سموم دفع آفات محسوب می شود، از افزایش بازدید‌های سرزده کارشناسان این معاونت از واحدهای صنفی سطح استان فارس خبر داد و گفت: در راستای برخورد با فروشندگان و قاچاقچیان کالاهای سلامت محور، در هفته ‌های گذشته از واحدهای صنفی در شهرستان ‌های رستم، نورآباد و کازرون، سه هزار و ۴۵۰ قرص برنج به ارزش بیش از ۲۴۰ میلیون ریال کشف و متخلفان به مراکز قضایی استان معرفی شدند.

او با اشاره به ممنوعیت عرضه قرص برنج به عنوان یک کالای قاچاق، در عطاری ‌ها و سم فروشی ‌ها افزود: در اثر مصرف این قرص سمی، فرد عطش زیادی دارد و تا وقتی زنده است، هوشیار و بیدار بوده و سوزش شدیدی در بدن خود احساس و مرگی بسیار دردناک را تحمل می کند.

معاون غذا و دارو دانشگاه با بیان اینکه متاسفانه همچنان این سم خطرناک، از سوی سودجویان به کشور وارد می ‌شود؛ از هموطنان خواست از خرید قرص برنج قاچاق و نگهداری و مصرف آن در منزل که باعث به خطر انداختن جان‌ عزیزانشان می شود، خودداری کنند.

این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، استفاده از سیر و نمک را جایگزینی مناسب برای پیشگیری از آفت ‌زدگی غلات و حبوبات برشمرد و با هشدار نسبت به برخورد قانونی با تهدیدکنندگان سلامت مردم یادآور شد: مردم استان می توانند در صورت مشاهده تخلفات در زمینه فروش و عرضه قرص سمی برنج، به شبکه بهداشت و درمان شهرستان محل زندگی خود مراجعه کرده و یا با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×