» آرشیو » چگونه با کمک گیاهان اکسیژن بیشتری برای تنفس داشته باشیم؟
آرشیو - خانه خاص
کد خبر:2076 | ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۱۵

چگونه با کمک گیاهان اکسیژن بیشتری برای تنفس داشته باشیم؟

پرتو جنوب

نخل شامادورا در رتبه‌بندی گیاهان تصفیه‌کننده هوای ناسا، رتبه سوم را در از بین‌بردن سم فرمالدهید دارد و یک گیاه مناسب برای از بین بردن سموم محیط زندگی شما محسوب می‌شود.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از جام جم آنلاین، این گیاه در محیط مرطوب با نور مستقیم خورشید بهترین رشد را دارد. اما به دلیل رشد قدی زیاد این نخل، بهتر است آن را داخل یک گلدان روی زمین بگذارید. نخل شامادورا ظاهری ظریف، باریک و کوچک دارد که برگ‌های سبز تیره و ساقه‌هایی روشن دارد و رشد آن کم است.
شامادورا به علت تحمل سایه و نیازِ نوری کم، گیاهی مناسب برای نگهداری در داخل آپارتمان است. همچنین این گیاه، یک تصفیه‌کننده عالی برای هوای منزل شما محسوب می‌شود.
در این گیاه، برخلاف بسیاری از گیاهان دیگر، نور غیرمستقیم خورشید، باعث بهبود رنگ برگ‌های شانه‌ای آن می‌شود.
برای آبیاری نخل شامادورا، ابتدا باید وضعیت سطح خاک آن را بررسی کرد. زمانی که سطح خاک، نیمه‌خشک یا نیمه‌مرطوب بود، زمان مناسب برای آبیاری گیاه است.
پیشنهاد می‌شود این گیاه را در فصل تابستان، هفته‌ای دو بار و در فصل زمستان، پنج روز یک بار آبیاری کنید. آبیاری بیشتر از هفته‌ای سه بار برای این گیاه، منجر به سبز خشکی گیاه شما می‌شود. همچنین این گیاه نیاز نوری کم تا متوسطی دارد و به سایه تا حدودی مقاوم است.
نور داخل منزل و پنجره‌های شرقی و شمالی برای نخل شامادورا مناسب است. بهترین دما برای نگهداری این گیاه، دمای عادی محیط منزل‌است. در صورتی که دمای محیط، از دمای گفته شده، بالاتر برود، باید غبارپاشی روی برگ‌ها بیشتر‌شود.
در کل بهتر است این گیاه در مکان‌های خنک نگهداری شود تا دچار سبز خشکی نشود. خاک مناسب برای نخل شامادورا، خاکی سبک و دارای زهکشی خوب (‌ یک قسمت خاک برگ و یک‌قسمت خاک باغچه) است.
تکثیر گیاه شامادورا، به ۲ روش صورت می‌گیرد:
یکی تکثیر به وسیله پاجوش و دوم تکثیر به وسیله بذر. برای تکثیر توسط پاجوش، ابتدا هر بوته را به دو یا چند بخش تقسیم کنید (با ریشه خودِ پاجوش، بوته را جدا کنید و مراقب باشید به ریشه‌های دیگر آسیبی وارد نشود!) و هر کدام را در گلدانی جداگانه بکارید.
همچنین می‌توانید پاجوش‌های نزدیک به گیاه مادری را (هنگامی که ارتفاع‌شان به حدود ۲۰‌سانتی‌متر رسید)، جدا کنید.
برای جدا کردن پاجوش، گیاه مادری را از گلدان در‌آورید و با یک وسیله تیز، ناحیه اتصال را قطع کنید و آنها را در گلدانی که میزان شن بیشتری، نسبت به مخلوط خاک گیاه مادری دارد، بکارید.
بعد از انتقال به گلدان جدید، پاجوش‌ها را آب بدهید و اجازه ندهید که بین دو آبیاری، سطح خاک بیشتر از ۵ سانتی‌متر (در عمق) خشک‌شود. نخل شامادورا، به وسیله دانه نیز تکثیر می‌شود، اما تکثیر آن به روش قلمه ساقه و قلمه برگ امکان‌پذیر نیست.

آرامش روح در جوار گیاهان

نگهداری از گیاهان آثار مثبتی در سلامت روان ما دارد و حتی نگاه کردن به آنها هم می‌تواند آرامش بخش باشد. خیلی وقت‌ها یک شاخه گل می‌تواند آثار مثبتی در ذهن و روان افراد بر جای بگذارد و همه ما با دیدن یک گل زیبا ناخودآگاه لبخند روی لب‌مان می‌آید. در مقابل احساسی که ما از گیاهان می‌گیریم آنها هم از ما احساساتی را دریافت می‌کنند، چراکه گیاهان هم موجوداتی زنده هستند. گیاهان هم مانند تمام موجودات زنده تنفس کرده و برای سوخت‌و ساز خود به غذا نیاز دارند. گیاهان هم مانند انسان‌ها رشد کرده، گاهی دچار آفت و بیماری شده و درنهایت نیز روزی از بین می‌روند و از همه اینها مهم‌تر گیاهان هم مانند سایر موجودات زنده به محبت و ارتباط نیاز دارند.

پژوهش‌ها ثابت کرده ‌است خریدن، کاشتن گل و گیاه و به‌طور کلی نگاه کردن به آنها باعث برانگیخته شدن احساس شادی، آرامش و طراوت و مثبت اندیشی در انسان خواهد شد. پرورش، نگهداری و نگاه کردن به گیاهان در طولانی مدت روی حالات روانی فرد تاثیر مثبت گذاشته و رفتار او را به‌سرعت دگرگون می‌کند.

تحقیقات نشان داده‌ افرادی که در محیط اطراف‌شان گل‌ و گیاه وجود دارد، دو تا چهار برابر آرام‌تر، مهربان‌تر، شادتر و با گذشت‌تر از دیگران هستند و می‌توانند این حس را با عکس‌العمل مثبت خود به دیگران نیز منتقل کنند. همه اینها نشان می‌دهد اگر هر کدام ما یک گلدان کوچک روی میز کار یا در محل زندگی‌مان داشته باشیم، می‌توانیم شادتر و سرزنده‌تر زندگی کنیم ‌.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×