» شهرستان » آبگیری سد تاخیری _تغذیه‌ای تنگ خمار فسا در سامانه بارشی اخیر
شهرستان
کد خبر:22766 | ۹ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۴۹

آبگیری سد تاخیری _تغذیه‌ای تنگ خمار فسا در سامانه بارشی اخیر

پرتو جنوب

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای فارس از آبگیری سد تاخیری _تغذیه‌ای تنگ خمار در بارش‌های اخیر خبر داد و بیان داشت: این سد یک میلیون و هشتصد هزار متر مکعب آبگیری شده است.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای فارس، سیاوش بدری مدیرعامل شرکت با اشاره به اینکه آبگیری سد در سامانه بارشی اخیر به میزان یک میلیون و هشتصد هزار متر مکعب کمک شایانی به پرآب شدن منابع زیر زمینی پایین دست سد می‌کند افزود :سد تأخیری- تغذیه ای تنگ خمار بر روی رودخانه کنکان از سر شاخه‌های رودخانه شور جهرم است، که در نهایت به رودخانه قره آغاج می ریزد این سد با هدف تنظیم آبخوان‌ها و سفره های آب زیرزمینی پایین دست در فاصله ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی فسا احداث شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای فارس هدف ازاحداث سد تنگ خمار را کنترل سیلاب و جلوگیری از خسارت‌های آن و ذخیره موقت آوردهای فصلی رودخانه کنکان و نیز تخلیه تدریجی آن در مسیل دانست و گفت: با این فرایند ذخیره سازی و تخلیه، تغذیه آبخوان آبرفتی دشت شیبکوه در پائین دست به خوبی انجام می‌شود و همچنین با جلوگیری از خسارت سیلابهای مخرب رودخانه در فصول پرباران از آسیب‌های احتمالی جلوگیری به عمل می‌آید.

سد تاخیری _تغذیه‌ای تنگ خمار فسا در دشت شیبکوه با وسعت کلی ۴۳۸ کیلومتر مربع احداث شده است، با توجه به برداشت توسط چاه‌های موجود در منطقه که موجب افت سطح آب شده است امید می‌رود آبگیری سد تنگ خمار قدری از این افت سطح آب را جبران کند.

بدری در ادامه اضافه کرد: سد تغدیه‌ای تنگ خمار با آبگیری متعدد و تخلیه طی سیلاب های مکرر در طول سال قادر به تغذیه متوسط سالانه بالغ بر ۷ میلیون متر مکعب آب می‌باشد که کمک بسیار شایانی به تغذیه سفره آب زیرزمینی و رونق کشاورزی در دشت شیبکوه می کند.

رئیس هیئت مدیر شرکت آب منطقه‌ای در پایان یادآور شد: سامانه بارشی اخیر کمک قابل توجهی به آبگیری سدهای استان و همچنین تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی کرد ولیکن هنوز تا رسیدن به میانگین بلند مدت بارندگی استان فاصله داریم و از مردم عزیز استان تقاضامندم چونان همیشه با سرلوحه قرار دادن صرفه جویی مصرف در کلیه بخش‌ها به‌خصوص شرب و کشاورزی نهایت همکاری را در مدیریت هر چه بهتر منابع آب استان داشته باشند.

لازم به ذکر است سد تأخیری تغذیه‌ای تنگ خمار از نوع سد خاکی غیر همگن است به ارتفاع ۱۲متر و طول تاج ۱۷۰ متر و با یک سرریز اوجی دریچه دار به طول ۱۰۳ متر احداث شده، این سد شامل ۱۱ دریچه قطاعی است و ظرفیت سرریز آن ۷۷۶ متر مکعب بر ثانیه برآورد می‌شود، حجم کل مخزن دو و نیم میلیون متر مکعب آب است که با آبگیری‌های متعدد قادر به تغذیه متوسط سالانه بالغ بر ۷ میلیون متر مکعب آب می‌باشد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×