» شهرستان » اتمام فاز اول پوشش گذاری کانال آبرسانی کازرون
شهرستان
کد خبر:21759 | ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۳۷

اتمام فاز اول پوشش گذاری کانال آبرسانی کازرون

پرتو جنوب

با پوشش گذاری ۲ کیلومتر دیگر از کانال آبرسانی کازرون، فاز اول پروژه پوشش گذاری این کانال به اتمام رسید.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی دادگستری کازرون؛ با دستور صادق رحمانی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان، هیاتی متشکل از بازیار نماینده دادستانی، کشاورز کارشناس عمرانی فرمانداری ویژه کازرون، به همراه کارشناسانی از اداره کل امور منابع آب استان فارس طی بازدیدی که از روند پیشرفت پوشش گذاری کانال آبرسانی از سمت شهرک صنعتی به سمت روستاهای پایین دست انجام دادند، از پوشش گذاری ۲ کیلومتر از پروژه و پایان یافتن فاز اول خبر دادند که با اتمام این فاز، از سرازیر شدن فاضلاب شهرک صنعتی به کانال آبرسانی جلوگیری می شود.

در حاشیه این بازدید، جلسه ای نیز با حضور کلیه اعضای حاضر، جهت ارائه راهکارها به منظور جلوگیری از توقف عملیات و اتمام آن منعقد و اعضا به بحث و تبادل نظر پرداختند.
امید است با تامین بودجه و پیگیری های مستمر ادارات متولی، فاز دوم پروژه در راستای حل مشکلات روستاهای مسیر خصوصا روستای جام بزرگی نیز مرتفع گردد.

پروژه مذکور از مطالبات چندین ساله اهالی و ساکنین روستاهای همجوار کانال به طول ۱۹ کیلومتر بوده که ۵ کیلومتر از آن تا سال ۹۵ به اتمام رسیده بود و ۲ کیلومتر دیگر در سال ۱۴۰۲و در صورت محقق شدن اعتبارات، در سال جدید شاهد اتمام کامل آن خواهیم بود.

شایان ذکر است اجرای این طرح مزایای بسیاری از جمله: جلوگیری از هدر رفت آب، جلوگیری از ورود پساب شهرک صنعتی، جلوگیری از خطرات احتمالی و سقوط اهالی و کودکان در مسیر کانال، جلوگیری از برداشت غیر قانونی حقآبه و همچنین جلوگیری از مشکلات زیست محیطی و انتشار بیماری ها به دلیل جمع شدن لجن در مسیر کانال را دارد.
گفتنی است مرجع قضایی شهرستان کازرون بیش از یک دهه است که پیگیر حل و فصل این موضوع می باشد و تاکنون چندین بازدید میدانی توسط دادستان شهرستان کازرون و رابط پیشگیری از وقوع جرم بعنوان نماینده ایشان از این محل صورت گرفته است.

مهندس محمدجعفر شفیعی مدیر بسیج مهندسین عمران و صنعت سپاه کازرون نیز با تبریک اعیاد شعبانیه از طرح پوشش گذاری کانال آبیاری از شهرک صنعتی شهید مصلحیان تا روستاهای بخش مرکزی به طول ۱۴کیلومتر خبر داد و بیان داشت: جلوگیری از هدر رفت آب، جلوگیری از ورود پساب شهرک صنعتی به آبهای انتقالی، جلوگیری از خطرات احتمالی و سقوط اهالی و کودکان در مسیر کانال، جلوگیری از برداشت غیر قانونی حق آبه و همچنین موارد زیست محیطی و جلوگیری از انتشار بیماری ها به دلیل جمع شدن لجن در مسیر کانال از جمله مزایای طرح بوده که به همت گروه های جهادی بسیج مهندسین شهرستان کازرون انجام می گیرد.

وی با اشاره به اینکه در این طرح از لوله های GRP استفاده می شود، خاطر نشان کرد: از جمله مزایای لوله های GRP می توان به خواص غیر رسانا که یکی از دلایل اصلی استفاده از لوله GRP عدم انتقال برق است. این ویژگی به‌منظور ایجاد یک محیط کار ایمن بسیار کارآمد است، به‌ویژه هنگام کار در محیط‌هایی که خطرات الکتریکی مانند اطراف راه آهن وجود دارد.

مهندس شفیعی دلیل اصلی استفاده از لوله GRP را مقاومت در برابر خوردگی دانست و تصریح کرد: در بیشتر موارد، پلاستیک تقویت‌شده با شیشه تنها ماده‌ای است که می‌تواند در شرایط خاص در برابر خوردگی مقاومت کند و یک راه حل مقرون به‌صرفه است.

مدیر بسیج مهندسین عمران و صنعت سپاه کازرون با بیان اینکه لوله GRP استحکام بالا هنگام طراحی سازه‌ها، را برآورده می‌سازد، ابراز داشت: استحکام بالای لوله GRP باعث می‌شود که مواد کمتری نسبت به سایر مواد ساختاری سنتی استفاده شود که در نتیجه‌ آن هزینه و وزن مواد مورد استفاده کاهش می‌یابد و همچنین لوله GRP در مقایسه با آلومینیوم و فولاد برای یک مقاومت مشابه، نیمی از وزن آلومینیوم و یک هفتم فولاد را دارد.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مزایای پلاستیک تقویت‌شده شیشه مقرون به صرفه بودن آن است، گفت: اقتصادی بودن لوله GRP هنگامی مشخص می‌شود که در برابر سایر مواد مقاوم در برابر خوردگی مانند تیتانیوم و فولاد ضدزنگ مقایسه می‌شود که پلاستیک تقویت‌شده با شیشه به‌عنوان یک راه‌حل مؤثر در برابر مشکلات خوردگی عمل می‌کند و هزینه آن بسیار مقرون به صرفه است.

لازم به ذکر است کانال روباز مذکور به دلیل ایجاد مشکلات عدیده برای روستاها و ساکنین در مسیر بخصوص اهالی روستای جام بزرگی یکی از دغدغه ها و مطالبات مردمی بود که به همت گروه های جهادی شهید مصلحیان بسیج مهندسین صنعت و معدن و شهدای عمران بسیج مهندسین عمران و معماری سپاه کازرون صورت گرفت.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×