» شهرستان » از تفاهم مثلث طلایی گردشگری تا انعقاد قرارداد سمفونی شیراز
شهرستان
کد خبر:23913 | ۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۴۳

از تفاهم مثلث طلایی گردشگری تا انعقاد قرارداد سمفونی شیراز

پرتو جنوب

رئیس سازمان فرهنگی شهرداری شیراز با اعلام برنامه های هفته شیراز، از رونمایی از دانشنامه شیراز در خرداد ماه و جشنواره فالوده و بستنی خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پرتو جنوب؛ محمدعلی چوبینی، در نشست خبری با اصحاب رسانه با محوریت برنامه های هفته شیراز گفت: شیراز خودش به تنهایی‌ بالقوه، زیبایی‌هایی دارد که اگر هیچکس کاری هم نکند، راه رفتن در آن مایه حال خوب است.

به باور معاون فرهنگی شهردار شیراز اجرای هفته نکوداشت شیراز در فضاهای بسته مدنظر ما نیست اما امسال با توجه به شرایط جوی، و احتمال بارش باران برخی از برنامه به ناچار در فضای بسته است.

وی افزود: مثلا پیاده روی بزرگ خانوادگی در بزرگراه آیت ا..حائری در ۱۶ اردیبهشت‌ماه قرار است انجام شود اما هنوز تبلیغات آن به دلیل پیش بینی بارش باران انجام نداده‌ایم.

چوبینی با بیان اینکه برنامه‌ها از دوازدهم اردیبهشت آغاز می‌شوند، از برگزاری ۳ شب شعر در هفته شیراز خبر داد و گفت: شب شعر اول در تاریخ دوازدهم اردیبهشت در مجموعه هفت تنان برگزار می‌شود که شب شعر «شیرازی سرایی» شامل سروده‌هایی با لهجه شیرازی خواهد بود. همچنین روز شانزدهم در باغ دلگشا شب شعر طنز را خواهیم داشت و روز نوزدهم نیز شب شعری در باغ جهان نما برگزار می‌شود که پایان‌بخش برنامه‌های هفته شیراز خواهد بود.

رئیس سازمان فرهنگی شهرداری شیراز همچنین از غبار روبی حرم حضرت احمد بن موسی(ع) در صبح روز پنجشنبه، سیزدهم اردیبهشت توسط مدیران شهری خبر داد و گفت: همان شب ویژه برنامه نکوداشت شیراز برگزار خواهد شد که این مراسم عمومی نیست و به صورت خصوصی از برخی هنرمندان دعوت می‌شود و قرار است چند رونمایی، تبادل تفاهم‌نامه انجام شود .

چوبینی همچنین درباره مصادف شدن هفته شیراز با دو مناسبت که ممکن است تغییراتی در برنامه‌ها ایجاد کند، اظهار کرد: روز ۱۵ اردیبهشت که روز شیراز است با شهادت امام جعفر صادق(ع) مصادف شده است و انتهای هفته نیز در ۲۱ اردیبهشت، انتخابات دور دوم مجلس را خواهیم داشت که باید سعی کنیم متناسب با این رویدادها، برنامه‌ریزی کنیم.

اهدا قرآن دروازه قرآن

وی از بنیانگذاری یک سنت جدید از سال جاری در هفته شیراز خبر داد و گفت: قرار است قرآن دروازه قرآن را هشت و نیم صبح روز شیراز با قرآن جدیدی تعویض کنیم. قرآنی هم که از آنجا برداشته می‌شود، هر سال به یک شخص یا جای خاص اهدا خواهد شد و امیدواریم سالیان سال ادامه پیدا کند.

رئیس سازمان فرهنگی شهرداری شیراز همچنین از اجرای برج‌نگاره روز شیراز روی برج آزادی در شب ۱۵ اردیبهشت خبر داد و گفت: روزهای ۱۶، ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت در باغ عفیف آباد، برنامه جنگ شادی با حضور هنرمندان و طنزپردازان، به صورت عمومی اجرا خواهد شد، همچنین از روز جمعه هفته جاری، یک رویداد نقاشی «خط سعدی» در جوار ارگ کریم‌خانی برگزار می‌شود و جشنواره فالوده بستنی را نیز در کنار این ارگ خواهیم داشت و امیدواریم بتوانیم یک مستند خوب از فالوده شیراز تهیه کرده و آن را بیش از پیش معرفی کنیم.

پیاده راه استاد شجریان میزبان برنامه متنوع ورزشی

چوبینی ادامه داد: از روز شانزدهم تا نوزدهم اردیبهشت، جشنواره شیراز ورزشی در پیاده راه سلامت استاد شجریان با برنامه‌های متنوع ورزشی و بازی، مخصوصا برای کودکان برگزار خواهد شد که از همه خانواده‌ها دعوت می‌کنیم تا از ساعت ۱۶ تا ۲۲ به این منظور در پیاده‌راه سلامت حضور داشته باشند.

برپایی جشنواره عکاسی مردمی با اهدای جایزه، ایجاد فضاهای موکب‌گونه برای توزیع عرقیات و بهارنارنج، پخش پادکست‌هایی با موضوع شیراز در پروازهای هواپیمایی هفته شیراز، از سایر رویدادهایی بود که توسط رئیس سازمان فرهنگی شهرداری برای این هفته مطرح شد.

تفاهم نامه مثلت طلایی گردشگری

وی همچنین از امضای تفاهم نامه‌ای در روز نکوداشت شیراز خبر داد و گفت: در این روز میزبان شهردارهای دو شهر تاریخی اصفهان و یزد خواهیم بود تا برای اولین‌بار تفاهم‌نامه «مثلث طلایی گردشگری» امضا شود.

چوبینی با بیان اینکه پروژه‌های زیادی در هفته شیراز افتتاح و کلنگ‌زنی خواهند شد، از انعقاد قرارداد «سمفونی شیراز» با یکی از آهنگسازان برجسته کشور خبر داد.

افزایش فضاهای تبلیغ فرهنگی

وی همچنین در بخش دیگری از این نشست خبری به سایر اقدامات سازمان فرهنگی شهرداری پرداخت و گفت: امروز سازه‌های تبلیغاتی غیرتجاری در شیراز، نسبت مناسبی با سازه‌های تجاری شهر ندارد و در همین راستا برنامه‌ریزی شده است که ظرف ۴ ماه آینده، ۱۲۵ استرابورد با اندازه‌های ۳ در ۴ مترمربع با محوریت کار فرهنگی و غیرتجاری، با جانمایی های خوب به سطح شهر شیراز اضافه شود که پیمانکار آن هم مشخص شده و کار انجام خواهد شد.

چوبینی افزود: همچنین ۱۵۰ تا ۱۸۰ متر تلویزیون شهری به سطح شیراز اضافه می‌شود. تلویزیون‌های با ابعاد ۴ در ۷ متر مربع که پیمانکار آن هم مشخص شده و جانمایی آنها در حال نهایی شدن است.

رئیس سازمان فرهنگی شهرداری شیراز با بیان اینکه توسعه گردشگری باغات مد نظر مدیریت شهری قرار گرفته است، گفت: سعی کرده‌ایم بخشی از کارها در حوزه بازآفرینی شهری را به کوچه باغ‌های شهر شیراز ببریم و با توجه به زیرساخت‌های زیادی که فراهم شده است، بتوانیم گردشگری باغات را متناسب با شرایط و قوانینی که بر آنها حاکم است، راه‌اندازی کنیم. در جهت حفظ، احیا و توسعه گردشگری و اقتصاد شهری، نیاز است که با تلاش و ممارست فراوان این مساله را پیگیری کنیم.

وی در خصوص سرانجام موزه شهر نیز گفت: برای موزه شهر، مشاور گرفته‌ایم که در حال انجام کار است. طراحی‌ها و سناریو نویسی‌های آن در حال انجام است و سناریوی اجرای موزه تا آخر اردیبهشت‌ماه، نهایی خواهد شد.

چوبینی در خصوص دانشنامه شیراز نیز گفت: قرارداد این دانشنامه بسته شده و تیم پژوهشی به‌طور مداوم مشغول کار است. امیدواریم از جلد اول آن که به مشاهیر و بزرگان شهر شیراز اختصاص دارد را تا آخر خردادماه رونمایی کنیم.

جانمایی آمفی  تئاتر شهر با ۵هزار نفر گنجایش

رئیس سازمان فرهنگی شهرداری شیراز همچنین از جانمایی آمفی تئاتر روبازِ شیراز خبر داد که حداقل ۵ هزار نفر گنجایش خواهد داشت.

افزایش سرانه ورزشی شهرداری

وی با بیان اینکه ۱۱ سالن ورزشی توسط سازمان فرهنگی شهرداری کلنگ‌زنی شده و در حال ساخت است، گفت: این سالن‌ها ۱۷ هزار متر مربع به سرانه ورزشی شهر اضافه خواهد کرد و هزینه ساخت آنها نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان است.

چوبینی اطهار امیدواری کرد با توجه به استقبال سازمان سیما منظر و شهردار شیراز و به ما ابلاغی هم دادند که بتوانیم یکی از اعضای صاحب‌نظر در زیباسازی فضای شهری را برای آلمان سازی داشته باشیم.

خبرنگار: مازیار فتحی

Print Friendly, PDF & Email
  • ×