» اجتماعی » اعلام میزان کفاره و فطریه از سوی مراجع تقلید
اجتماعی
کد خبر:22807 | ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۱۴

اعلام میزان کفاره و فطریه از سوی مراجع تقلید

پرتو جنوب

مراجع عظام تقلید، نظر خود را درباره مبلغ و مقدار فطریه رمضان ۱۴۰۳ اعلام کردند.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از ایسنا، مبالغ فطریه مراجع عظام تقلید به شرح زیر است:

دفتر آیت‌الله العظمی سیستانی:

گندم: ۷۰ هزار تومان

برنج ایرانی: ۱۸۰ هزار تومان

برنج غیرایرانی: ۱۲۰ هزار تومان

در اطلاعیه‌ای که سوی دفتر آیت‌ الله سیستانی منتشر شد، آمده است: از آنجا که میزان زکات فطره برای هر فرد سه کیلوگرم است، مبلغ آن برای فطریه بدل از آرد ۷۰۰ هزار ریال و برای فطریه بدل از برنج ایرانی یک میلیون و هشتصد هزار ریال و فطریه بدل از برنج غیر ایرانی، یک میلیون و دویست هزار ریال تعیین شده است.

دفتر آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:

گندم: ۶۵ هزار تومان

برنج: ۱۸۰ هزار تومان

بر اساس نظر آیت الله مکارم شیرازی، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ شصت و پنج هزار تومان (۶۵٠.٠٠٠ ریال) و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ یکصد و هشتاد هزار تومان (١.٨٠٠.٠٠٠ ریال) است.

کفاره روزه غیر عمد مبلغ شانزده هزار تومان (١۶٠.٠٠٠ ریال) است که باید به صورت نان تهیه و پرداخت شود، همچنین کفاره روزه عمد مبلغ نهصد و شصت هزار تومان (٩.۶٠٠.٠٠٠ ریال) است.

براساس مسئله ۱۶۹۲ رساله توضیح المسائل آیت‌الله مکارم شیرازی، زکات فطره بر تمام کسانی که قبل از غروب شب عید فطر بالغ و عاقل و غنی باشند واجب است، یعنی باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع (نزدیک به سه کیلوگرم) از آنچه غذای نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرّت و مانند این‌ها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از این‌ها را بدهد کافی است.

در ضمن بنابر فتوای آیت‌الله مکارم شیرازی اگر کسی فقط در افطار شب عید فطر میهمان دیگری باشد فطریه او به عهده خود شخص است.

دفتر آیت الله العظمی جوادی آملی:

بنابر اعلام دفتر مرجعیت آیت الله العظمی جوادی آملی، مبلغ فطریه برای هر نفر برمبنای قوت غالب منطقه، سه کیلو گندم، برنج و مانند آن‌ها و یا معادل قیمت این‌ها به قیمت روز پرداخت گردد.

همچنین مبلغ مربوط به کفاره غیرعمد، به ازای هر روز ۱۶/۰۰۰ تومان (شانزده هزار تومان) و کفاره عمدی روزه به ازای هر روز ۹۶۰/۰۰۰ تومان (نهصد و شصت هزار تومان) تعیین شده است.

دفتر آیت‌الله العظمی وحید خراسانی:

دفتر این مرجع تقلید به اطلاع می‌رساند: میزان زکات فطره برای هر نفر یک صاع که تقریبا سه کیلوگرم گندم یا برنج و مانند اینها از طعام‌های متعارف در محل است که مکلّف می‌تواند پول یکی از اینها را طبق قیمتی که در محل خودش دارد محاسبه کرده و به فقیر بپردازد.

دفتر معظم له زکات فطره به حساب گندم را برای هر نفر به مبلغ ٧٠/٠٠٠ تومان قبول می‌کند.

دفتر آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی:

بنابر اعلام دفتر مرجعیت آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی، شخصی که پرداخت زکات فطره بر او واجب است باید برای خودش و کسانی که نانخور او هستند، هر نفری یک صاع (تقریبا ۳کیلو و ۶۰۰گرم به حساب گندم) از خوراکی‌های رایج در منطقه خود (مانند گندم، برنج و …) یا مبلغ آن را به عنوان فطریه بپردازد.

با توجه به اینکه قیمت گندم و برنج در شهرهای مختلف، ممکن است اندکی متفاوت باشد، لذا مؤمنین می‌توانند معادل مقادیر مذکور را بر طبق قیمت محل زندگی خود، محاسبه و پرداخت کنند .

کفاره افطار غیرعمدی برای هر روز، یک مد طعام (حدود ۹۰۰ گرم به‌حساب گندم) است که باید به مسکین (فردی که معیشتش سخت‌تر از فقیر می‌گذرد) پرداخت شود و در صورت اطمینان می‌توان قیمت آن را به مسکین داد تا برای خودش این مقدار طعام بخرد.

دفتر آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی، مبلغ ۸۰ هزار تومان را بابت زکات فطره هر نفر (به‌حساب قیمت گندم) و مبلغ ۲۰ هزار تومان را برای کفاره افطار عذری دریافت می‌کند و به مصرف آن می‌رساند.

دفتر آیت‌الله العظمی سبحانی:

بنابر اعلام دفتر مرجعیت آیت‌الله العظمی سبحانی، میزان زکات فطره برای هر نفر یک صاع که تقریبا سه کیلوگرم گندم یا برنج و مانند این‌ها از طعام‌های متعارف در محل است که مکلّف می‌تواند پول یکی از این‌ها را طبق قیمتی که در محل خودش دارد محاسبه نموده و به فقیر بپردازد.

دفتر معظم له زکات فطره بر اساس قیمت میانگین کشوری را برای هر نفر به مبلغ ۶۰ هزار تومان دریافت می‌کند.

دفتر آیت‌الله العظمی نوری همدانی:

گندم: ۶۵ هزار تومان

برنج: ۱۸۰ هزار تومان

دفتر حضرت آیت‌الله نوری همدانی در اطلاعیه‌ای درباره میزان فطریه هر فرد اعلام کرد:

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات مؤمنین و مومنات به اطلاع می‌رساند طبق نظر مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی زکات فطره هر فرد باید حدود سه کیلوگرم گندم یا برنج یا نظیر آن که در رساله عملیه ذکر شده و یا قیمت آن را پرداخت کنند.

بر این اساس قیمت قوت غالب گندم ۶۵ هزار تومان و قیمت قوت غالب برنج ۱۸۰ هزار تومان است که عزیزان در پرداخت آن مخیرند، در ضمن اگر در منطقه محل سکونت اجناس ذکر شده قیمت دیگری دارد باید به قیمت منطقه خود که از آنجا خرید و استفاده می‌کنند، محاسبه کنند.

همچنین کفاره غیر عمد برای هر روز ۱۶ هزارتومان و کفاره عمد برای هر روز ۹۶۰ هزار تومان است.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×