» اجتماعی » اقدامات ساختاری برای احیا و تعادل بخشی منابع آبی استان فارس
اجتماعی - شهرستان
کد خبر:22770 | ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۵۴

اقدامات ساختاری برای احیا و تعادل بخشی منابع آبی استان فارس

پرتو جنوب

رئیس گروه احیا و تعادل بخشی شرکت آب منطقه ای فارس از اقدامات ساختاری برای احیا و تعادل بخشی منابع آبی استان فارس خبر داد که از صرفه جویی ۴۵ میلیون متر مکعبی حاصل از انسداد بیش از ۲ هزار حلقه چاه غیر مجاز تا جلوگیری از ۱۳ میلیون متر مکعب اضافه برداشت آب از چاه‌های مجاز را شامل می شود.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای فارس، حمیدرضا حیدری رئیس گروه احیا و تعادل بخشی شرکت آب منطقه‌ای فارس، برخی اقدامات ساختاری برای احیا و تعادل بخشی منابع آب را تشریح کرد و گفت: در سال ۱۴۰۲، ۲هزار و ۷۸۹ حلقه چاه غیر مجاز در مناطق مختلف این استان پر و مسلوب المنفعه شده است.

حیدری در ادامه بیان داشت: در این مدت با نصب ۵ هزار و ۶۲۹ کنتور به منظور تحویل حجمی آب به بهره‌برداران و اصلاح و تعدیل ۲ هزار و ۸۰۸ فقره پروانه بهره‌برداری، شرایط نسبتا مناسبی برای احیا و تعادل بخشی منابع آب در استان فارس فراهم گردید.

رئیس گروه احیا و تعادل بخشی شرکت آب منطقه‌ای فارس جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز در مدت یاد شده را بخشی از فعالیت‌های حوزه حفاظت و بهره برداری دانست و گفت: با مدیریت برداشت آب از ۵۴۱ حلقه چاه مجاز در زمینه اصلاح و بهینه سازی مصرف آب پیشرفت‌های چشمگیری حاصل شده است.

بیشتر بخوانید:

فرهنگسازی مصرف بهینه آب در استان فارس، اولویت کارشناسان

حیدری، مجموع حجم آب صرفه‌جویی ناشی از انسداد چاه‌های غیر مجاز و جلوگیری اضافه برداشت چاه‌های پروانه دار را بیش از ۵۸ میلیون متر مکعب در سال برآورد کرد و گفت: این ارقام به تفکیک بیش از ۴۵ میلیون متر مکعب آن از پر و مسلوب شدن چاه‌های غیرمجاز و بیش از ۱۳ میلیون متر مکعب آن از جلوگیری اضافه برداشت چاه‌های پروانه دار حاصل شده است.

وی، با بیان اینکه ، وجود تعداد زیادی از چاه‌های غیرمجاز در استان سالانه خسارات جبران ناپذیری بر منابع آبی و سفره‌های زیرزمینی استان وارد می‌کند، از زحمات مدیر عامل شرکت و نیز همراهی دستگاه‌های قضایی و انتظامی تقدیر کرد.

رئیس گروه احیا تعادل بخشی شرکت آب منطقه ای فارس یاد آور شد: پروژه انسداد چاه‌های بدون پروانه یکی از مهمترین پروژه‌های طرح احیا و تعادل بخشی است در استان فارس می‌باشد؛ چاه‌های پر شده در ۱۳۴ محدوه مطالعاتی و تحت مدیریت و پایش کارشناسان شرکت آب منطقه‌ای فارس قرار دارند، انسداد آنها سبب می‌شود حجم قابل توجهی از منابع آب در آبخوان‌های زیرزمینی ذخیره بماند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×