» آرشیو » تابستان گرمتر اما پاییز پربارش؛ ره‌آورد امسال «ال‌نینو» برای ایران
آرشیو - اجتماعی
کد خبر:2220 | ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۲۲

تابستان گرمتر اما پاییز پربارش؛ ره‌آورد امسال «ال‌نینو» برای ایران

پرتو جنوب

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی با اشاره به حرکت جریان «لانینا» به سوی «ال‌نینو» و وارد فاز خنثی شدن این جریان گفت: از جمله تاثیرات این جریان دور‍پیوند بر آب و هوای ایران می تواند آغاز پاییز به‌هنگام و بارش‌های مناسب و البته تابستانی گرم‌تر از سال گذشته باشد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از ایسنا، ال‌نینو یک چرخه مشهور جوی در جهان است که هر هفت سال یک بار کره زمین را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به گفته کارشناسان ناشی از تغییرات دمایی ایجاد شده در سطح اقیانوس آرام است که می‌تواند در ایران منجر به بارش‌های بیشتری در نیمه دوم زمستان و اوایل بهار شود. سال آبی جاری سومین سال کم‌بارش و خشکسالی است که بسیاری از مناطق ایران را با بحران کم‌آبی شدیدی مواجه کرده است. به گفته رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا نیز با تغییرنوسانات جوی از «لانینا» (فاز سرد جریانات آب و هوایی در اقیانوس آرام) به «ال‌نینو» (فاز گرم جریانات آب و هوایی در اقیانوس آرام) کشور از نظر وضعیت جوی وارد وضعیت خنثی می‌شود.

به‌طور کلی نوسانات جنوبی یا اِنسو (enso) می‌توانند دو شرایط جوی متفاوت با عنوان «ال‌نینو» و «لانینا» ایجاد کنند که تاثیرات متفاوتی نیز بر میزان بارندگی در کشور دارد. این تاثیرات به‌صورت قطعی و صد درصدی نیست اما زمانی که فاز این نوسانات جنوبی به‌سوی ال‌نینو باشد، بارندگی‌های مناسب و اگر لانینا باشد بارندگی‌های کمتری در فصل پاییز و زمستان رخ می‌دهد که رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی می گوید با توجه به اینکه جریان «لانینا» به «ال‌نینو» تغییر کرده و وارد فاز خنثی شده است و وارد ال‌نینو خواهد شد، احتمال اینکه بارندگی‌های پاییزی به‌هنگام شروع شود و بارش‌های مناسب و در حد نرمالی داشته باشیم وجود دارد اما به‌طور قطعی نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

بیشتر بخوانید:

پیش‌بینی بارش‌های مناسب در صورت فعالیت جریان «ال‌نینو» در کشور

احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا، درباره تاثیرات جریان دورپیوند« ال‌نینو» بر شرایط دمایی ایران در تابستان اظهار کرد: جریان « ال‌نینو» در فصل تابستان می‌تواند برای ایران تاثیرات دمایی بگذارد و تاثیری در بارندگی‌ها ندارد چراکه در فصل تابستان بارش باران یک امر طبیعی و معمول نیست و درصد عمده‌ای از بارندگی‌ها در فصل پاییز، زمستان و بهار به‌ویژه نیمه‌ اول بهار رخ می‌دهد.

وی درباره بارندگی‌های تابستان سال گذشته گفت: بارش‌های تابستانه سال گذشته استثنا بود و به عنوان بارش‌های طبیعی فصل تابستان محسوب نمی‌شوند اما این بارندگی‌ها برای بخش‌هایی از جنوب کشور همچون سیستان و بلوچستان مناسب و موثر بود.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی تاکید کرد: با توجه به اینکه جریان «لانینا» به «ال‌نینو» در حال تغییر و وارد فاز خنثی شده است، در ماه‌های آینده «ال‌نینو» جریان غالب جوی خواهد بود بنابراین احتمال اینکه بارندگی‌های پاییزی به‌هنگام شروع شود و بارش‌های مناسب و در حد نرمالی داشته باشیم، وجود دارد بنابراین با حرکت به سمت ال‌نینو و جایگزینی ال‌نینو با لانینا طی تابستان، آب اقیانوس گرم‌تر می‌شود و بارش‌های پاییزی محسوس‌تر خواهد بود و در نتیجه پاییزی نرمال با بارندگی‌های نرمال و در حد متداول پیش‌بینی می‌شود البته این پیش‌بینی در حال حاضر قطعی نیست.

وظیفه در پایان تصریح کرد: انتظار ما این است که با توجه به تغییر وضعیت از لانینا به ال‌نینو مقدار بارش‌های تجمعی در حد نرمال باشد و دمای هوا نیز می‌تواند نسبت به سال گذشته به میزان قابل توجهی به‌ویژه در نیمه‌جنوبی کشور همچون خوزستان به‌ویژه فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان، یزد و سیستان و بلوچستان بیشتر از سال گذشته و هوا گرم‌تر باشد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×